Hirtelen megváltoztatja a három legfontosabb lakossági állampapír kondícióit az Államadósság Kezelő Központ. A sokáig legjobb hosszú Bónuszt tovább reszelik, rajta kívül a Fixet és a PMÁP-ot is megnyújtják. Mi várható? Ács világa.
Áprilisban is van még egy PMÁP-kamatfizetési kör, de ez már jóval kisebb, mint amit az elmúlt hónapokban láttunk, jövő héten a 2028/J és a 2032/J tulajdonosainak kell dönteniük a kamatok sorsáról, illetve arról, hogy a bezuhanó kamat mellett kitartanak-e a PMÁP mellett. Amúgy nem érdemes, de az elmúlt hónapokban is meglepően sokan döntöttek a maradás mellett, vagy egyszerűen nem is foglalkoztak a döntéssel.
Túl vagyunk tehát a nagy állampapíros pénzeső csúcsidőszakán, a pénzkivonás nem volt akkora a lakossági papírokból, mint amivel a piac nagy része kalkulált. Úgy tűnik, a kibocsátó ennek örömére még az áprilisi kamatforduló előtt egyrészt tovább rontja az egyik legjobb papír feltételeit, másrészt látszik a szándék, hogy minél hosszabb időre próbálják a különböző konstrukciók felé terelni a pénzeket.
Érdekes változás, hogy az eddigi 3 éves Fix papír mellett megjelenik egy hosszabb, 5 éves verzió (2030/Q2), de a kamata nem változik, marad 6,5 százalék.
Ez valahol annak is beismerése, hogy nem számít az állam komolyabb piaci kamatcsökkenésre a következő években, ami nem túl biztató.
A Bónusz az idei év elejéig túl jó volt, ezzel többször foglalkoztunk, de lassan kaptak rá a befektetők. Amint megtették, a kibocsátó elkezdte rontani a feltételeit. A legjobb pillanataiban a három hónapos dkj-hozam felett 2,5 évig 1,5, majd további 2 évig 2,5 százalékos prémiumot fizető papírt a mostani harmadik butítási körben egy olyan váltja, amely 4 évig 1, de utána 2 évig is már csak 1,5 százalékos prémiumot fizet.
Élt két hetet: a most kapható 5 és fél éves Bónuszt (2030/N1) még csak egy hete bocsátották ki 1, illetve 2 százalékos prémiummal, és már le is zárják az értékesítését, hogy ronthassák a távolabbi időszak kamatát. Meg hogy nyújthassák a futamidőt, a jövő héten érkező utód (2031/R1) már hatéves lesz, 2031 áprilisában jár le. Az első 3 hónapban a kamata 7,32 százalék lesz.
A PMÁP-ot is nyújtják, mint a rétestésztát.
Ehhez elég régen nyúltak, a ma kapható sorozat (2032/J) tavaly február óta jó beetetés, csali volt, mert az első 14 hónapra fix éves 7,9 százalékot tettek rá, majd most vált a jövő héten inflációkövetésre. Kamata így a tavalyi infláció alapján 4,2 százalékra zuhan, ilyen headline számmal pedig mostantól tényleg a kutyának se kellene, logikus, hogy hoznak egy újat helyette. Ennél (2035/I1) a beetető fix kamat 6,5 százalék, aztán jövő áprilisban indul az inflációkövetés, 5 évig 0,5, utána 4 évig 1 százalékos prémiummal. A futamidőt tehát itt az eddigi 8-ról 10 évre emelik.
A PMÁP-nál általában két évre látunk előre a kamatozást illetően, mivel az idei évre vonatkozó inflációs várakozás 5 százalék körül van, az új papír jövő áprilistól 5,5 százalék körüli kamatra válthat majd. Ennél a Fix jobbnak látszik, a Bónusz szintén. Továbbra sem látszik olyan szcenárió, amelyben a PMÁP több éves időtávon is hozamnyertes lehet: ha az infláció 2026-tól lefelé mozdul, az 5 éves Fix tutira leveri, ha meg magasan marad, vagy emelkedik, valószínűleg a Bónusz nyomja le.
A nagy izgalmak, kiemelkedő kamatok után a lakossági állampapírpiac szép lassan unalomba fullad, de ez így is van jól. Csurran-cseppen némi reálkamat, de aki komoly hozamra vágyik, az kénytelen magasabb kockázatot vállalni.