A dupla képernyős laptop lehet a jövő vagy egy újabb óriási zsákutca a koncepció? Megnéztük, hogy mire és hogyan lehet használni azt, amiben nagyon bízik a világ egyik legnagyobb gyártója.
Szórakozásnál nincs sok értelme, de a munka vagy tanulás hatékonyságát komolyan meg tudja dobni, ha két monitort kötünk a PC-re. Jó ideje próbálkozik már azzal néhány nagy cég, hogy ezt átültesse a hordozható gépek világába is.
A Razer az egymásra hajtogatott kijelzőkre esküszik, a Lenovo a feltekerhető, nyújtható megjelenítőkben lát fantáziát, az Asus pedig az alapoktól újítaná meg a termékcsaládot.
A gamer szektort magabiztosan uraló tajvani konszern mérnökei ugyanis azt találták ki, hogy rögtön két, teljes értékű, ugyanakkora, egymásra hajtható képernyőt építenek egy gépre. Ez a Zenbook Duo (2025) névre hallgató termék, amelyet az év elején lepleztek le a nagyközönség előtt, és amelynek első példányai már befutottak hazánkba is.
A dupla képernyős laptop lehet a jövő. Kép: Asus
A dupla képernyős laptop lehet a jövő. Kép: Asus
A vállalat nagyon bízik a koncepcióban, de ha az ember kicsit belegondol, akkor rájön, hogy számos buktatója lehet egy ilyen terméknek. Például az, hogy mi a helyzet a szövegbevitellel, illetve a vezérléssel, mennyire növeli meg ez a kialakítás a vastagságot, a súlyt, az energiafogyasztást, és nem utolsó sorban az árat. Joggal merülhet fel, hogy van-e értelme viszonylag kicsi képernyők esetén, jelent-e hozzáadott értéket a valóságban ez a kialakítás. Tehát röviden, hogy életképes-e ez a vonal, vagy egy újabb sehova sem vezető vakvágány az innovációt hajszoló gigantikus IT univerzumban. E kérdésekre kerestük a választ, hiszen kaptunk kölcsön egy tesztpéldányt a hazai képviselettől az új Zenbook Duoból.
Alulról nyaldossa a két centimétert
A vastagsága alulról nyaldossa a két centimétert, a súlya pedig durván másfél kilogramm. Tény, hogy vannak ennél vékonyabb és könnyebb laptopok, de egyáltalán nem vészes értékek ezek. Kényelmesen hordozható, egy kisebb táskába is befér, és nem is szakad le tőle az ember háta, karja még akkor sem, ha sokat kell cipelnie.
Nem vastagabb, mint egy átlagos laptop.
Nem vastagabb, mint egy átlagos laptop. Balról a duplaképernyős Zenbook Duo, jobbról egy hagyományos notebook.
A két képernyő közé bedugtak egy hajszálvékony, kivehető klaviatúrát, amely a termék szerves részét képezi. Ha csak egy kijelzőre van szükség, akkor használható teljesen hagyományos notebookként is. Ilyenkor egy mágnes rögzíti az alsó képernyőhöz, hogy ne csúszkáljon el. Ez jó megoldás, és a tapasztalataim alapján kényelmesen lehet gépelni rajta akár órákon át.
A bluetooth billentyűzet ultravékony.
A bluetooth billentyűzet ultravékony.
Ha pedig valaki mindkét képernyőt használná, akkor a billentyűzetet bárhova leteheti, hiszen az a Bluetooth segítségével vezeték nélkül kapcsolódik magához a géphez. Természetesen ily módon más perifériák, így egér is csatlakoztatható a termékhez, ha valaki nem lenne elégedett a tapipaddal, ami azért könnyen előfordulhat. A képernyők érintésérzékenyek, és a Zenbook Duo képes együttműködni a gyártó saját aktív tollával, ami a különféle kreatív munkát végzők számára lehet nagy segítség.
Képernyők, egymás tetejére pakolva
Azt joggal gondolhatja bárki, hogy az alsó képernyő fölé görnyedni nem lehet nagy élmény, amivel a jelek szerint tisztában voltak a tajvani cég dizájnerei is. Egy kis kitámasztót applikáltak a készülékházra, aminek köszönhetően felállítható a modell. Ilyenkor a kijelzők fektetve, egymás felett helyezkednek el.
Hagyományos laptopként is használható.
Hagyományos laptopként is használható.
Ha valaki jobban preferálná az állított képernyőt, akkor sincs gond, hiszen így is használható, ilyenkor is stabilan megáll. Azzal, hogy ilyen sokoldalú, jobbá teszi ezt a megoldást, mint a bevezetőben említett egymás mellé hajtogatható vagy megnyújtható kijelzőket.
Innen látszik, hogy milyen vékony.
Innen látszik, hogy milyen vékony.
Én videók vágásához, képszerkesztéshez, és irodai szoftverek futtatásához használtam, és ilyenkor az egymás tetejére pakolt képernyők nagyon hasznosnak bizonyultak. A programozó ismerősök viszont azt mondták, hogy az állított módban jobban beválna, tehát annak is van értelme.
Laptopnak milyen?
A dupla képernyő falja az energiát, emiatt a szokásosnál lényegesen nagyobb kapacitású akkumulátort pakoltak bele.
A mérések alapján általános, hétköznapi használatra kellően erős.
A mérések alapján általános, hétköznapi használatra kellően erős.
A 75 Wh-s telep így is csak közepes üzemidőt szavatol, viszont, ha csak hagyományos, egy képernyős notebookként vetnék be, akkor a megszokottnál jóval tovább, akár 18 órán át is bírhatja egyetlen töltéssel.
Különálló videókártya nincs benne, tehát a 3D-s szoftverekről, jobb grafikájú játékokról, kriptobányászatról le kell mondani.
A legfrissebb, 9. generációs Intel mobil processzor viszont a 32 GB RAM-mal megtámogatva minden máshoz elég erőt nyújt. Villámgyors, stabil, tökéletes multitaskingot biztosít a két külön képernyőn, és akkor sem jön zavarba, ha száz böngésző ablak van megnyitva egymás mellett.
A színpontosság kiváló, akár profi grafikai munkára is alkalmas lehet.
A színpontosság kiváló, akár profi grafikai munkára is alkalmas lehet.
Az Asus úttörő szerepet játszott abban, hogy OLED kijelzők felbukkanjanak végre a notebookoknál is. Így túlságosan nem lepett meg, hogy ennél a zászlóshajó modellnél is ezt a pazar képminőséget produkáló technológiát vetették be. A 14 hüvelykes kijelzőkön a színek gyönyörűek, erőteljesek, a fényerő korrekt, a mozgásvisszaadás is kiváló.
Megéri?
A dupla képernyő tényleg hozzáadott értéket jelent, de nem mindig, és nem mindenkinek. Ez egy munkaeszköz, ha valaki filmezésre, chatelésre, vagy játékra keres egy laptopot, annak nem a Zenbook Duo való. Az tény, hogy lehet vele feltűnősködni, hiszen ha valaki egy kávézóban felállítja, még a kakaós csigák azt fogják bámulni a pultból.
A duplaképernyős laptop alapvetően munkára való.
A duplaképernyős laptop alapvetően munkára való.
De ehhez azért picit drága mulatság, ugyanis 915 000 forintot kérnek el érte. Ezzel már jóval drágább, mint egy igen jól használható, nagy teljesítményű gamer laptop, ebben pedig még dedikált grafikus gyorsító sincs.
Annak érheti meg, akinek tényleg extrémen fontos a hatékonyság, rendszeresen több szoftvert futtat egymás mellett, és viszonylag gyakran ki tudja használni a dupla képernyő által kínált előnyöket.
Az a tesztelés során bebizonyosodott, hogy a koncepció életképes, és gyerekbetegségei sincsenek. A dupla képernyő különösebben nagy kompromisszumok megkötésére nem késztet. Emiatt jó esély van rá, hogy nem kaszálják el, és a jövőben akár teljesen elterjedtté is válhat ez a megoldás.