A demokrácia alapja a független, szabad sajtó, a sokszínű tájékoztatás. Szuverén, demokratikus jogállam nem létezhet jogszerűen működő szabad sajtó nélkül. Elutasítunk minden olyan törekvést, mely a demokrácia alapintézményét, a független médiát, a sokszínű tájékoztatást kívánja gyengíteni.
A Forbes Magyarország szerkesztősége is csatlakozik a magyar sajtó szereplőinek közös nyilatkozatához.
Magyarország független, demokratikus jogállam – az Alaptörvény szerint. A demokrácia alapja a független, szabad sajtó, a sokszínű tájékoztatás. Ez kerülhet veszélybe a különböző kormányzati és kormánypárti fórumokon beindított, és egyre erősödő lejárató kampány következményeként beígért jogszabállyal, mellyel megoldható az ellenségnek kikiáltott média ellehetetlenítése, „kisöprése”.
A külföldi forrás felhasználása mostantól bűnné válhat, jöjjön az szövetséges országból, jogszerűen elnyert nemzetközi pályázatból. A hazai közpénzek osztogatása viszont elfogadott keggyé szelídül.
A kormány százmilliárdokat szór propagandára, a saját médiájára azoknak a magyaroknak az adójából is, akik saját zsebükből támogatják a független médiát, mert tájékozódni is szeretnének. A kritikus gondolkodás, a hatalom működésének ellenőrzése, a visszásságok feltárása, az átlátható működés megkövetelése a hatalom számára azonban megtorlandó tettnek minősül.
Mi, e nyilatkozat aláírói kinyilvánítjuk: elkötelezettek vagyunk a demokratikus jogállamhoz szükséges szabad sajtó megvédésében. Alapvető és nélkülözhetetlen értéknek tartjuk a szólásszabadságot.
Tiltakozunk az ellen, hogy rágalmazó, lejárató kampánnyal, hatalmi eszközökkel, akár a jog hadrendbe állításával „külföldi érdekek” kiszolgálóinak állítsák be azon szerkesztőségeket, melyek hazai forrás hiányában nemzetközi pályázatból is működnek. Ezt jogszerűen, a magyar szabályok betartásával, teljes nyilvánossággal tették, teszik.
A sajtószabadság fenntartásának ugyanis a jogszabályok mellett anyagi feltétele is van. Meggyőződésünk, hogy a most felpörgő lejárató kampánnyal, jogi eszközök bevetésével, a független sajtó hitelességét megingatni szándékozó akciókkal sérül az Alaptörvény, és sérülnek az európai normák is.
Mi, e nyilatkozat aláírói kiállunk a sajtó szabad, jogszerű működése mellett. Szolidárisak vagyunk a megtámadott szerkesztőségekkel. Szuverén, demokratikus jogállam nem létezhet jogszerűen működő szabad sajtó nélkül. Elutasítunk minden olyan törekvést, mely a demokrácia alapintézményét, a független médiát, a sokszínű tájékoztatást kívánja gyengíteni.
(E nyilatkozat aláírói nem személyes anyagi érdekből szólalnak meg most, van olyan szerkesztőség is, amely fennállása óta soha nem pályázott külföldi pénzekre.)
A nyilatkozatot aláírók (folyamatosan bővülő) listája:
- Kocsi Ilona elnök, MÚOSZ (A közös nyilatkozat kezdeményezője a Magyar Újságírók Országos Szövetsége)
- Zsiborás Gergő, főszerkesztő, Forbes Magyarország
- Bodoky Tamás főszerkesztő, Átlátszó
- Gergely Márton főszerkesztő, HVG
- György Zsombor főszerkesztő, Magyar Hang
- Kárpáti Márton stratégiai igazgató, Telex
- Németh Péter főszerkesztő, Népszava
- Rózsa Péter főszerkesztő-helyettes, Klubrádió
- Stumpf András újságíró, Válasz Online
- Uj Péter főszerkesztő, 444.hu
- Bojtár B. Endre főszerkesztő, Magyar Narancs
- Szalay Dániel főszerkesztő, Média1
- Kovács Zoltán főszerkesztő, Élet és Irodalom
- Babos Attila felelős szerkesztő, Szabad Pécs
- Nagy Sándor lapigazgató, Debreceni Nap
- Porcsin Zsolt főszerkesztő, Debreciner
- Bethlen Tamás lapigazgató, Borsod24/Szol24/Szabolcs24
- Alter Róbert lapigazgató, Bajáki Zsanett főszerkesztő, KecsUP
- Kőszegi Zoltán főszerkesztő, Hanf magazin Pesti Sándor szerkesztő, MÚOSZ-tag