„Nem figyeltek oda, és most fel kell készülniük rá, hogy saját országuk és világuk a felismerhetetlenségig megváltozik” – ostorozza a világhírű politikai filozófus az amerikai választópolgárokat, akik szerinte az elmúlt egy hét következményeit hosszan szenvedik majd el.
Mi történik? „Noha bárki, akinek van szeme, láthatta, hogy efelé haladunk, Donald Trump legutóbbi lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban letaglózóak voltak. A nyugati liberális demokrácia és az autoriter hatalmak közötti globális harc kellős közepén vagyunk, és ebben a harcban az Egyesült Államok éppen oldalt váltott, és csatlakozott az autoriter táborhoz” – írja csütörtökön megjelent elemzésében Francis Fukuyama.
Miért érdekes ez? Mert a világ egyik legokosabb emberének tartott, és kétség kívül legismertebb – ma élő – politikai filozófus hihetetlennek és elképesztőnek minősíti Trump szavait. Emlékeztetőül: kedden az amerikai elnök kijelentette, hogy Ukrajna kezdte a háborút azzal, hogy nem hódolt be preventíve az orosz területi igényeknek, Ukrajna diktatúra, és bűnös, amiért ellenáll az orosz agressziónak. Fukuyama szerint ezek valószínűleg nem az amerikai elnök saját agyszüleményei, hanem Putyintól származnak, akinek Trump mindig is csodálója volt.
De miért? Fukuyama felhívta a figyelmet arra, hogy a szaúd-arábiai tárgyalásokon az amerikaiak már előzetesen lemondtak két olyan pontról, amik fontos ütőkártyák lehettek volna az alkufolyamatban: egyrészt rögtön jelezték, hogy elfogadják az eddigi orosz területi nyereségeket, másrészt azt is kijelentették, hogy nem lesz ukrán NATO-csatlakozás – miközben az oroszok semmit sem adtak még cserébe. Ezen az alapon egy amerikai-orosz egyezségen alapuló tűzszünet nem is hozhat Fukuyama szerint tartós békét:
„Az oroszok újra felfegyverkeznek és újraindítják a háborút, amint ismét felszerelték magukat. Nincs okuk a tűzszüneti vonalak tiszteletben tartására, a megfelelő időben vissza akarják majd szerezni Ukrajnát”
– írja.
Mi következik mindebből? Fukuyama szerint a Kreml eközben újabb fenyegetésekkel fogja támadni Grúziát, Moldovát, a balti államokat és Lengyelországot is. Az Egyesült Államoknak pedig ehhez formálisan nem is kell kilépnie a NATO-ból, hiszen Trump már egyértelművé tette, hogy nem akarja tiszteletben tartani a katonai szövetség kölcsönös védelemre vonatkozó 5. cikkét.
„Ne mondják nekem, hogy az amerikaiak tavaly novemberben egy ilyen világra vagy egy ilyen országra szavaztak. Nem figyeltek oda, és most fel kell készülniük rá, hogy saját országuk és világuk a felismerhetetlenségig megváltozik”