Most már a gazdasági miniszter beszél arról, amiről eddig csak pletykákat hallhattunk: egyre rosszabbul bírják a háborút.
Mi történt? A nemzetközi sajtó napok óta Oroszország súlyos gazdasági problémáiról cikkezik, írja a Telex.
A lap emlékeztet rá, hogy korábban még csak találgatások voltak az orosz gazdaság gyengélkedéséről, de mára maga Makszim Resetnyikov gazdasági miniszter is a problémákról és a lehűlés első jeleiről beszélt az orosz Interfax hírügynökségnek.
Kontextus. A 2022-es Ukrajna ellen indított orosz támadások Oroszországban megugró kormányzati kiadásokkal, haditermeléssel jártak, amit eleinte az olaj-, gáz- és ásványianyag-export áremelkedése részben ellensúlyozott. A 2022-es kismértékű GDP-csökkenést követően az orosz gazdaság erőteljesen nőtt, és jobban ellenállt az ukrajnai invázió miatt kivetett nyugati szankcióknak, mint azt a Nyugat eredetileg várta.
Most azonban sok a baj,
- magas az infláció,
- az elszállt kamatlábak (21 százalékos az alapkamat) mellett a vállalatok nem nagyon kezdenek beruházásokba,
- az alacsonyabb olajárak miatt újabb és újabb költségvetési megszorításokat kell bevezetni,
- a vállalatok nem nagyon bírják a terheket, nagyon megnőtt az adósságállományuk.
Reshetnyikov így fogalmazott
„A novemberi és különösen a decemberi eredmények alapján azt látjuk, hogy számos iparágban lassult a tempó: az élelmiszeriparban, a vegyiparban, a faiparban, valamint a gépgyártás egyes ágazataiban.”
A miniszter kiemelte, hogy a magas kamatok miatt az autóiparban mind a személygépkocsik, mind a teherautók, mind a mezőgazdasági gépek iránti csökkent a kereslet.
Olaj. Az orosz gazdaságot a globális olajpiac trendje is húzza. Az OPEC-országok sokáig visszafogták magukat, hogy magasabb árat érjenek el, de a szabad kapacitásaik rekordmagasak, gyakorlatilag megegyeznek az orosz kőolajexport méretével. Mindeközben a Brent olaj ára a közelében sincs a háború kitörésekor megszokott magas szinthez.
Háború. A lap által idézett egyik ilyen prognózis például arról is ír, hogy a gazdaság lelassulása egészen a technikai recesszióig fajulhat. A cikkek egy része kiemeli, ha Oroszországnak egyre nehezebb a belső gazdasági sikereket alátámasztani, az talán növelheti Vlagyimir Putyin békekötési hajlandóságát.