Donald Trump győzelme esetén visszatérhetnek a nemzetközi kereskedelmi feszültségek, az amerikai importvámokkal terhelt gazdaságpolitika

Jelentősen javultak a 2024-es növekedési kilátások az Egyesült Államokban, a recessziós nyomás ugyanakkor még visszatérhet a gazdaságba – vélekednek az OTP Bank szakemberei most megjelent, második negyedéves befektetési stratégiájukban. A makrogazdaság és a tőkepiacok szempontjából is kulcsfontosságú lehet a novemberben esedékes amerikai elnökválasztás, amely akár hosszabb időre meghatározhatja a befektetői hangulatot. Magyarországon a hitelintézet szakértői 2 százalékos gazdasági növekedésre számítanak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokat javultak az amerikai növekedési kilátások az utóbbi időszakban, így mostanra a piac szinte teljesen kiárazta a recessziót. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a 2023-as nagy lazítás után idén várhatóan szigorodik az amerikai költségvetés, ráadásul a járvány alatt keletkezett megtakarítások is lassan elfogynak, tehát a recessziós nyomás kiújulása továbbra sem zárható ki – olvasható az OTP Global Markets friss, második negyedéves stratégiájában. Európában az elmúlt másfél év stagnálása után lényegesen lassabban indul el a gazdasági kilábalás és az infláció globális leszorítása is tartogathat még nehézségeket. Az amerikai gazdaság egyre inkább várható puha landolása pedig az eddig távol maradó befektetők kedvét is meghozta a részvénypiacokhoz. Így hiába a történelmi csúcsok, a menetelés egyelőre töretlen. Fokozódnak viszont a geopolitikai feszültségek, amelyek ellen a legjobb menekülő eszköz az elemzők szerint ezúttal is az arany lehet.

Európa végre felpörögne, Amerika épp most ereszthet le

A javuló gazdasági kilátásokat és a korábban vártnál kedvezőbb amerikai GDP-adatokat elsősorban a fogyasztás, az export és a költségvetési kiadások támogatják, ugyanakkor mindkét oldalon egyre több a kockázat. Pozitív irányban a továbbra is feszes amerikai munkaerőpiac, az erőteljes bérnövekedés és az ingatlanpiac visszapattanása támogatja a növekedést, ugyanakkor a szigorodó költségvetés és a járvány alatt felhalmozott megtakarítások kifulladása továbbra is azzal fenyeget, hogy visszatérhet a már-már elfeledett recessziós nyomás. A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint a korábbi 60 százalékról mérséklődött ugyan az amerikai recesszió esélye, ám a jelenlegi 40 százalék körüli szint sem mondható alacsonynak.

Véleményvezér

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo