Korszakos változást jelent Donald Trump érkezése

Rendkívül jelentős fejleménynek tartják Donald Trump amerikai elnök érkezését a Central European Summit panelbeszélgetésének résztvevői. Mind az orosz–ukrán háború, mind a közel-keleti konfliktus szempontjából fordulatot hozott és hozhat Trump politikája.

2025. 04. 16. 7:01
A Central European Summit harmadik panelbeszélgetésének résztvevői (Fotó: Facebook/Oeconomus)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatok szempontjából igen nehéz volt az elmúlt négy éve, Donald Trump amerikai elnök érkezése viszont korszakos változást jelent – mondta Sztáray Péter, a Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára a Central European Summit harmadik panelbeszélgetésén.

– Most már legalább egy olyan vezető van mellettünk, aki tényleg békét akar – emelte ki.

– Senki sem hallgatott ránk, pedig Orbán Viktor miniszterelnök pontosan felvázolta, mi fog történni, ha Európa nem hajlandó tárgyalni Oroszországgal. Az európai vezetők azonban inkább a háborút akarják folytatni, ez derült ki a tegnapi luxemburgi uniós külügyminiszteri találkozón is – mutatott rá.

– Nehéz szavakat találni a Trump jelentette változásra – fogalmazott Ariel Bulshtein, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök főtanácsadója. Az elmúlt időszakban Izrael úgy vívott hétfrontos háborút, hogy néha az egyik, néha mindkét keze meg volt kötve, és nem az ellenségei kötötték meg – utalt a Biden-kormányzat ellentmondásos politikájára. 

Izrael és az Egyesült Államok között most teljes az együttműködés – hangsúlyozta.

Fekete Péter, a 4iG csoport elnöke az üzleti élet oldaláról közelítette meg a kérdést. Mint elmondta, bár a Biden-érában is jó viszonyt sikerült kialakítaniuk a nagy amerikai cégekkel, azonban már most érződik a Trump jelentette változás. Új lehetőségek nyílnak meg, megnövekedett az étvágy az amerikai befektetők részéről.

– Trump nem megváltoztatja a status quót, hanem kalapáccsal veri szét – fogalmazott Shea Bradley-Farrell, a Counterpoint Institute elnöke. Az elnök olyan jelenségekkel számol le, amelyek hosszú ideje visszahúzzák Amerikát.

– Az Európai Unióban hanyatlik a demokrácia, mégpedig a liberális elit miatt – hívta fel a figyelmet Daniele Scalea, az olasz Machiavelli Központ elnöke. – Európának sokkal többet kell költenie a védelemre, de Ursula von der Leyen terve nem túl meggyőző. A védelmi kapacitások fejlesztéséhez a teljes láncot ki kellene építeni, egészen az acéltól kezdve. Demográfiailag pedig több emberre lenne szükség, főként több fiatalra, ezt az orosz–ukrán háború is megmutatta – emelte ki. 

Borítókép: A Central European Summit harmadik panelbeszélgetésének résztvevői (Forrás: Facebook/Oeconomus)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.