Cukorbetegséget jelezhet, ha ilyen a bőr: durván megváltoztatja a szerkezetét
A bőr előbb jelezhet, mint a laborlelet – érdemes figyelni a legapróbb változásokat is.

Bár a bőrön megjelenő elváltozások nem tartoznak a diabétesz elsődleges diagnosztikai ismérvei közé, a magas vércukorszint tartós fennállása jelentős hatással lehet a bőr állapotára. Az Amerikai Diabéteszszövetség (American Diabetes Association, ADA) szakmai irányelvei szerint a bőr komplikációi gyakori kísérőjelenségei a cukorbetegségnek, különösen, ha az anyagcserezavar kezeletlen marad.
A cukorbetegség jelei a bőrön
A bőrproblémák hátterében az idegrendszeri és érrendszeri érintettség, valamint a szöveti glükózszint tartós emelkedése áll. Mindezek a tényezők együtt járulhatnak hozzá olyan típusos tünetekhez, amelyek akár már a prediabétesz állapotában is észlelhetők – de a legtöbb bőrtünet tartósan magas vércukorszint mellett alakul ki.

Sötét foltok és megvastagodott bőr: az inzulinrezisztencia árulkodó jelei
Az úgynevezett acanthosis nigricans nevű bőrjelenség leggyakrabban a nyak hátsó részén, a hónaljban vagy az ágyéktájon jelenik meg, de előfordulhat a térdeken, könyökön vagy kézfejen is. A sötét, bársonyos tapintású bőrfelületek megjelenése az inzulinrezisztencia tipikus bőrtünete, és gyakran társul elhízással, illetve a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával. A kezelés kulcsa ilyenkor az alapbetegség rendezése, például a testsúly csökkentése és a rendszeres fizikai aktivitás bevezetése.
A diabéteszes dermopathia
A diabéteszes dermopathia vörösesbarna vagy barnás, kerek vagy hosszúkás elszíneződések formájában jelenik meg leggyakrabban a lábszár elülső felszínén. Nem viszket, nem fáj, és nem hólyagosodik ki. A háttérben a bőr kisereinek károsodása áll, amely a cukorbetegség hosszú távú érrendszeri következményei közé sorolható. Külön kezelésre nincs szükség, de ha újabb tünetek jelennek meg, indokolt lehet orvosi konzultáció.
Súlyosabb gyulladásos elváltozások: amikor fájdalom és viszketés is társul
A necrobiosis lipoidica nevű bőrbetegség kezdetben kis, pattanásszerű csomókkal indul, majd sárgás-vöröses foltokká alakul, amelyek megkeményednek, és esetenként fájdalmat is okozhatnak. Ez a ritka elváltozás elsősorban nőknél fordul elő, és a bőr alatti zsír- és kollagénréteg átalakulásával hozható összefüggésbe. Bár végleges gyógyítása nem ismert, a kezdeti szakaszban alkalmazott helyi szteroidtartalmú kenőcsök lassíthatják a folyamatot.
Látványos, de fájdalommentes: bullosis diabeticorum
A bullosis diabeticorum ijesztően nézhet ki, de nem okoz fájdalmat. Hólyagok formájában mutatkozik meg leggyakrabban a lábakon, alkaron, kézen vagy lábszáron. Sérülés nélkül is kialakulhat, főként azoknál, akiknél a vércukorszint huzamosabb ideje nincs egyensúlyban. Általában maguktól gyógyulnak, heg nélkül.
Zsírfelhalmozódásból eredő bőrtünetek: eruptív xantomatózis
A vöröses-sárgás, viszkető dudorok hátterében gyakran a vér magas triglicerid- és koleszterinszintje áll. Ez az állapot ritkán fordul elő, de főként a kézháton, lábakon, faron és karokon jelentkezik. A kezelés célja ilyenkor a vérzsírok normalizálás a, szükség esetén gyógyszeresen.
Ujjízületi merevség, viaszszerű bőr: scleredema diabeticorum
Scleredema diabeticorum során a kézujjak bőre megvastagszik, feszül és merevvé válik. Ez nem csupán esztétikai probléma: a mozgástartomány is beszűkülhet. A jelenség inkább az 1-es típusú diabéteszben szenvedőknél figyelhető meg, különösen, ha a vércukorszint tartósan magas. A vércukorszint rendezése és fizioterápia enyhítheti a panaszokat.

Gyakori kísérők: bakteriális és gombás fertőzések
A magas vércukorszint kedvez a baktériumok és gombák elszaporodásának, ami miatt a diabétesszel élők hajlamosabbak a különféle fertőzésekre. A Staphylococcus aureus okozta bakteriális bőrfertőzések – például a szemhéjgyulladás vagy körömágygyulladás – fájdalmas, vörös, gyulladt területeket idéznek elő. Ezzel szemben a gombás fertőzések, mint az atlétaláb, a sömör vagy a hüvelygomba, leginkább a nedves bőrredőkben jelennek meg, viszketéssel és hámlással.
Száraz, viszkető bőr – egy kiszáradó szervezet jele
A tartósan magas vércukorszint arra készteti a szervezetet, hogy fokozza a vizeletkiválasztást, így próbál megszabadulni a felesleges cukortól. Ez a mechanizmus a sejtek kiszáradásához vezethet, amelynek egyik leggyakoribb következménye a száraz, hámló és viszkető bőr. Az enyhítésben segíthet a gyengéd tisztálkodás, rövid zuhanyzás, kímélő szappan használata, valamint a zuhany utáni bőrhidratálás.
Rákot okozhat, ha így főzöd meg az ebédet – A szakértő figyelmeztet
Rengeteg magyar készíti így az ételt, pedig komoly egészségügyi kockázattal jár.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- cukorbetegség
- vércukorszint