menu
search
account_circle

El Salvadorba utazik egy demokrata szenátor, hogy meglátogassa az amerikai bevándorlási hivatal által tévedésből deportált, védett státuszú férfit

külföld
április 16., 04:26

Chris Van Hollen marylandi demokrata szenátor szerdán El Salvadorba utazik, ahol megpróbálja meglátogatni egyik választópolgárát, Kilmar Ábrego Garcíát, akit kitoloncoltak és El Salvadorba deportálták, ahol a hírhedt Cecot börtönben tartják fogva. Egy adminisztratív hiba miatt.

Van Hollen a Guardiannak azt mondta, reméli, hogy megtud valamit a férfi állapotáról, és azt közvetíteni tudja a családjának.

A külügyminisztérium megerősítette, hogy Ábrego Garcíát El Salvador egy hírhedt börtönében tartják fogva továbbra is, Donald Trump amerikai elnök pedig annak ellenére sem hajlandó tenni valamit, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság a múlt héten kimondta, a Trump-kormányzatnak „elő kell segítenie” a férfi visszatérését az Egyesült Államokba.

Van Hollen úgy fogalmazott, hogy „eddig szürke zónában voltunk”, de úgy látja, hogy „ha a Trump-adminisztráció továbbra is semmibe veszi a szövetségi bíróságokat ebben az ügyben, akkor egyértelműen alkotmányos válságban vagyunk”.

Egy keddi meghallgatáson Paula Xinis szövetségi bíró bírálta az igazságügyi minisztérium tisztviselőit, amiért nem tettek eleget a legfelsőbb bíróság utasításának, és „a mai napig nem történt semmi”. Két hetet adott a kormánynak arra, hogy részletesen ismertessék tervüket a kiutasított férfi Egyesült Államokba való visszaszállítására.

Ábrego García 2019 óta élvezte a kitoloncolás elleni védelmet, miután egy bíró megállapította, hogy a hazájában veszély fenyegeti. Marylandben élt feleségével és ötéves gyerekükkel.

A bírósági beadványban Ábrego García ügyvédei azt állították, hogy az ICE már 2019-ben megpróbálta őt kitoloncolni, mert a bevándorlási tisztviselők azt állították, hogy egy bizalmas informátor szerint Ábrego García „az MS-13 bűnbanda aktív tagja”. Ábrego García a vádakat tagadva menedékkérelmet nyújtott be.

Ennek ellenére idén márciusban az ICE tisztviselői őrizetbe vették, azt állítva, hogy a jogállása megváltozott. A bírósági beadvány szerint őrizetbe vették, és kihallgatták a bandakötődéseiről, majd egy texasi fogdába szállították, ahonnan március 15-én deportálták El Salvadorba. Az egyik olyan járaton volt, amin bírói tiltás ellenére több száz venezuelait deportáltak az USA-ból, és emiatt a Trump-adminisztrációnak bizonyítania kell, hogy nem sértett meg egy szövetségi bíró által elrendelt repülési tilalmat.

Később kiderült, hogy a férfi „nem szerepelt az El Salvadorba induló járat eredeti utaslistáján”, hanem „tartaléklistás” volt, és mivel más fogvatartottakat „különböző okok miatt” levettek a járatról, „előrébb került a listán, és végül rákerült a repülőgépre”, de „az utaslista nem jelezte, hogy Ábrego Garcíát nem szabad eltávolítani”, és arra jutottak, hogy a férfit „egy adminisztratív hiba következtében deportálták az Egyesült Államokból El Salvadorba.