eur:
408.46
usd:
360.81
bux:
90786.49
2025. április 23. szerda Béla
Alice Weidel, az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali párt társelnöke és kancellárjelöltje sajtótájékoztatót tart Berlinben 2025. február 24-én, az előrehozott parlamenti választásokat követő napon. Az előzetes eredmények szerint az AfD a második helyen végzett a konzervatív Kereszténydemokrata Unió és bajorországi testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) pártszövetség mögött.
Nyitókép: MTI/EPA/Christopher Neundorf

Omladozik a tűzfal: egyre több német CDU-politikus áll ki az AfD mellett

Sajátos politikai lavinát indított el a napokban a CDU egyik magas rangú politikusa. A konzervatívok parlamenti frakciójának alelnöke egy interjúban azt hangsúlyozta, hogy az AfD nem kiközösítést, hanem „normális” bánásmódot érdemel.

Nem ez az első alkalom, hogy vita alakul ki arról, miként kezeljék a radikális jobboldali pártot. A 2013-ban alakult és 2017 óta parlamenti párt a kereszténydemokrata CDU mellett Németország legnagyobb támogatottsággal rendelkező pártja. Mindezt szemléletesen bizonyították a február végi előre hozott parlamenti választások, amelyek nyomán az Alternatíva Németországért (AfD) mandátumainak számát a 2021 őszi eredményéhez viszonyítva duplájára növelte. A március 25-én alakult új, 635 tagú Bundestagban immár 152 képviselővel rendelkezik, fölényesen megelőzve a harmadik helyen álló szociáldemokrata SPD-t.

Az illegális bevándorlás elleni harc fő zászlóvivőjének számító párt népszerűségét jelzi, hogy a napokban nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási adatok szerint támogatottsága magasabb lett, mint az első helyet mindeddig tartósan birtokló CDU/CSU-é.

A lavinát a felmérés adatai mellett tulajdonképpen a Bundestag nyitó ülése indította el. Ezen ugyanis a törvényhozás pártjai közül egyedül az AfD parlamenti alelnökjelöltjét vétózták meg a többiek, ami a közvéleményben is meglehetős felzúdulást váltott ki. Olyannyira, hogy nem sokkal ezt követően Jens Spahn, a CDU parlamenti frakciójának alelnöke egy interjúban azt hangsúlyozta, hogy a radikális jobboldali pártot az eddig kiközösítés helyett úgy kell kezelni, mint a többi parlamenti pártot. A konzervatív politikus ezzel a nyilatkozatával közvetve a pártelnök és egyben kancellárjelölt Friedrich Merzcel is szembeszállt. Követelte, hogy az AfD-t ne zárják ki a különböző parlamenti bizottságokból és a többi pártot megillető eljárási szabályzatból. Merz ugyanis még a koalíciós tárgyalások előtt egy parlamenti vitában azt hangoztatta, hogy a radikális párttal sem együttműködésről, sem toleranciáról nem lehet szó.

Spahn nyilatkozata az első napokban nemcsak a szociáldemokraták és a Zöldek Pártja részéről, de még a konzervatívok táborában is elutasítást váltott ki. Nem sokkal később ugyanakkor több tekintélyes kereszténydemokrata politikus szintén úgy foglalt állást, hogy az AfD-t „demokratikus módon” kell kezelni. Jens Spahnt követően Michael Kretschmer, Szászország tartomány kereszténydemokrata miniszterelnöke hangsúlyozta, hogy az AfD képviselőinek is biztosítani kell azokat a demokratikus jogokat, amelyekkel az összes többi párt képviselői rendelkeznek.

A következő, hasonló szellemben nyilatkozó konzervatív parlamenti képviselő a mecklenburg-elő-pomerániai Philipp Amthor volt. Spahnhoz és Kretschmerhez csatlakozva azt hangoztatta, hogy az AfD-t "szenvedélyes és érdemi vitával kell visszaszorítani, nem pedig különböző parlamenti jogi trükkökkel".

Legutóbb pedig szintén egy magas rangú CDU-politikus foglalt állást az ügyben. Johann Wadephul frakcióvezető-helyettes szerint el kell ismerni, hogy az AfD-é a Bundestag második legnagyobb frakciója. Sürgette azt is, hogy az AfD arra alkalmas jelöltjeit parlamenti bizottsági elnököknek is megválaszthassanak. Wadephul közölte azt is, hogy erről már vita folyik a CDU parlamenti képviselőcsoportjában. sőt az SPD-vel is tárgyalnak arról, hogyan kezeljék az AfD-t a Bundestagban.

Ennek ellenére a konzervatívokat ismét bírálták a szociáldemokraták és a Zöldek is. Saskia Esken, az SPD társelnöke az hangoztatta, hogy az AfD nem demokratikus párt. A Zöldek Pártjának egyik vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy az AfD nem olyan ellenzéki párt, mint a többi.

Az AfD egyelőre nem reagált a konzervatív politikusok nyilatkozataira. Korábbi állásfoglalásaiban azonban a lehatározottabban elítélte a megkülönböztetést, illetve kiközösítést. Alice Weidel társelnök ennek kapcsán korában külön találkozót kért Julia Klöcknertől, a Bundestag új, konzervatív elnökétől.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Rekord évet zárt 2024-ben a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt, ami annak is köszönhető, hogy minden második külföldi turista Budapesten elmegy valamelyik fürdőbe – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Szűts Ildikó. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója beszélt a belépők áráról, a felújítási tervekről és az új Duna-fürdőkről is.

Donald Trump is megszólalt, keményen üzent az ukrán elnöknek

Az amerikai elnök élesen bírálta Volodimir Zelenszkij Krímmel kapcsolatos kijelentését, illetve álláspontját az amerikai békítő ajánlattal kapcsolatban. Trump szerint nagyon közel van a megállapodás, de Zelenszkijnek, akinek "nincs kijátszható kártyája", be kell adnia a derekát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Komoly ralit láthattunk ma az európai tőzsdéken, ez alól a magyar piac sem volt kivétel. A remek hangulat hátterében az áll, hogy a tegnapi piaczárást követően Donald Trump kedvező üzenetet küldött a piacoknak, ugyanis kijelentette, hogy nem tervezi leváltani a jegybankelnök Jerome Powellt, akit az előző napokban többször is élesen bírált. Emellett az is elhangzott, hogy az USA-ba irányuló kínai exportra kivetett végleges vámok "közel sem lesznek a 145 százalékhoz", holott eddig erre, vagy ennél is rosszabbra számított a piac. Ma pedig Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy lehetőség nyílik egy jelentős kereskedelmi megállapodásra (big deal) az Egyesült Államok és Kína között. A bejelentésekre heves reakciókat láthatunk a tőzsdéken: Ázsia után Európában is szép pluszban zártak a tőzsdék és Amerika is nagy emelkedésben van a Nasdaq vezetésével, a Csodálatos Hetes részvények közül az Amazon és a Tesla remekelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×