6p

A miniszter bemondott egy szép nagy számot – megkerestük, honnan származhat.

Az elmúlt időszak meghatározó témája nemcsak a világgazdaság, hanem Magyarország gazdaságának szempontjából a Donald Trump által bejelentett vámtarifák tervezett bevezetése volt. Bár az elnök jelenlegi állás szerint Kína kivételével – ahol az Egyesült Államok és az ázsiai ország egymásra licitál a kiszabott vámokkal – 90 napra felfüggesztette más országokkal szemben a tarifákat azért, hogy időt hagyjon a tárgyalásra, a gazdaságok felett tornyosuló sötét fellegek nem tűntek el.

Az amerikai vámintézkedések bejelentése után nem sokkal az Európai Bizottság is közölte, hogy készen állna válaszlépések bevezetésére – ez egy olyan lépés, amit a magyar kormány a kezdetektől fogva erősen ellenez. Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már a tervezett uniós csomag magyar megvétózása előtt is arról beszélt, hogy tiltakoznak ez ellen, mert szavai szerint a viszontvámok „18 milliárd forintos áremelkedést jelentenének”.

A külgazdasági és külügyminiszter a 18 milliárdos áremelkedés példájaként a kontaktlencséket vagy egyes kozmetikumokat említette; állítása szerint egyebek mellett ezen termékek ára szállhatna el a viszontvámok bevezetésével. A tárcavezető kijelentése kapcsán megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztályát kérdéseinkkel – amint választ kapunk, cikkünket frissítjük.

Szijjártó Péter erősen ellenezte az ellenvámok bevezetését
Szijjártó Péter erősen ellenezte az ellenvámok bevezetését
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter

Régi történet lehet a 18 milliárd forintos kijelentés alapja?

Egy 18 milliárd forintos áremelkedés egyáltalán nem elhanyagolható összeg, így kíváncsiak voltunk arra, hogy pontosan hogyan állna össze az a lista, amelyet az Európai Unió válaszul kivetne Amerikára, hogyha nem sikerül megegyezni a következő 90 napban egy kölcsönösen kedvezőbb vámrendszerről, és valóban élesedik a Donald Trump által eredetileg beharangozott 20 százalékos importtarifa.

Nos, a válaszintézkedések egy része még az előző Trump-adminisztráció idejére datálható. 2018-at írtunk, az Egyesült Államok és az Európai Unió közt fokozódtak a kereskedelmi feszültségek, mivel Amerika nemzetbiztonsági okokra hivatkozva 25, illetve 10 százalékos vámot vetett az EU-ból származó acél- és alumíniumimportra.

Az erre válaszul érkező uniós tarifák számos amerikai terméket érintettek, köztük nem meglepő módon acél- és alumíniumszármazékokat, whiskyket, motorbicikliket, farmereket, cigarettákat, terményeket, ruházati cikkeket, dohányt – a teljes lista hosszúra rúg. Ezen, a 2018-as ellenintézkedési termékfelsoroláson tűntek fel olyan kozmetikai szerek, mint a szemfestékek és rúzsok.

A szépségápolási termékek vámtarifákkal célzása elsőre meglepő húzásnak tűnhet, ám annak fényében egyáltalán nem meglepő, hogy olyan amerikai óriáscégek, mint az Estée Lauder, a Revlon, a Maybelline vagy a több neves sminkmárkát, köztük a Rimmelt és a Max Factort is birtokló Coty számára Európa fontos piac. A tarifák hatására az amerikai gyártók termékeinek ára érezhetően emelkedett – ezt pedig a magyarországi fogyasztók is megérezhették, hiszen nem nagyon van olyan drogéria, amelyben például a Coty vagy a Maybelline termékeit nem lehetne megtalálni.

A 2018-as tarifákat 2020-ban újabb büntetőintézkedések követték, amelyeket az EU a Boeingnek nyújtott amerikai kormányzati támogatás miatt vezetett be – így már Donald Trump első elnöki ciklusa alatt is dübörgött a vámháborús adok-kapok. Az amerikai (és így a válaszul adott EU-s) tarifák felfüggesztése Joe Biden elnökségéhez kötődik 2022-ben. Így alakult ki az az alaphelyzet, amelyet Trump a második elnöki ciklusára megörökölt.

Nem békekötés, csak fegyverszünet

A 2018-as és 2020-as tarifákra az Európai Unió által tervezett, 2025-ös válaszintézkedések kapcsán érdemes úgy gondolni, mint a korábbi vámháború polcra rakott, ám szét nem szerelt fegyvereire – az a kezdetektől fogva nyilvánvaló, hogy részben ezek újraélesítésével vágna vissza Brüsszel, a felfüggesztett csomagok összértéke valamivel több mint 8 milliárd euró.

Érdekesség, hogy az egyik legnagyobb európai kozmetikai vállalat vezérigazgatójának nyilatkozata egybecseng azzal, amit a magyar miniszter is mondott. Nicolas Hieronimus L’Oreal-vezér így fogalmazott: „az a kérésem azokhoz, akikkel Brüsszelben találkoztam, hogy nézzék meg a kereskedelmi mérleget, és ne tűzzék ki a piros zászlót egy olyan kategóriára, ahol többet veszíthetünk, mint amennyit nyerhetünk”.

Az Ursula von der Leyen által a Trump által beharangozott 90 napos haladékra válaszul bejelentett, szintén 90 napos halasztás emellett érinti az ellenintézkedések második felét is, amely 16 milliárd euró értékben szankcionált volna amerikai termékeket. Ezen a listán például a textíliák, a bőráruk, a háztartási gépek, a háztartási szerszámok, a műanyagok és a fatermékek, valamint olyan mezőgazdasági termékek szerepelnek, mint a baromfi, a marhahús, bizonyos tengeri herkentyűk, a diófélék, a tojás, a tejtermékek, a cukor és a zöldségek.

Honnan jöttek a kontaktlencsék?

A Szijjártó Péter által említett kozmetikai termékek árának potenciális emelkedésének okait tehát egyértelműen megtaláltuk a korábban életben lévő tarifák soraiban, az azonban a jelenleg nyilvános információk szerint nem teljesen egyértelmű, hogy a miniszter melyik válaszintézkedésre alapozza azon kijelentését, hogy kifejezetten a kontaktlencsék ára emelkedhet.

Bár a tervezett válaszlépések listáján szerepelnek olyan megvámolandó termékek, amelyek orvostechnikai eszközök néven vannak feltüntetve, egyelőre nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a kontaktlencsék, vagy a fő alapanyagukat adó hidrogélek és szilikon-hidrogélek kifejezetten a vámok hatálya alá tartozhatnának. Ráadásul az sem valószínű, hogy a kontaktlencsék piaca akkora lenne Magyarországon, hogy csak ez, valamint az említett kozmetikumok kiadjanak 18 milliárd forintot.

Összességében tehát valószínű, hogy amikor Szijjártó a 18 milliárdos áremelkedést említette, csak példaként emelte ki ezeket a termékeket. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) oldalán elérhető adatok szerint a külkereskedelmi termékforgalom tekintetében az amerikai országokból (ide tartozhat az Egyesült Államok és Kanada is) legnagyobb értékben behozott, 986,93 millió forintos hányadot jelentő termékcsoportot a gépek és a szállítóeszközök jelentették 2024-ben. Azaz főleg az ilyen irányú ellenvámok bevezetését szenvedhetné meg igazán Magyarország.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!