Tovább zajlik az erőltetett zöldítés

A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint műszakilag adottak a feltételek egyes leállított atomerőművi blokkok újraindítására, ám ehhez politikai akarat kellene. Ennek hiányában folytatódik az erőltetett zöldítés Németországban. Ez még több pénzbe kerül, az áram drágul, és az energiaigények is folyamatosan nőnek.

2025. 04. 16. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakemberek bizakodtak abban, hogy a baloldali zöldkoalíció bukása után az új német kormánnyal lehetőség nyílik a szakmai alapú energiapolitikai párbeszédre, amelynek részeként az atomenergia visszatérhet a német energiamixbe. Az atomellenes döntés fenntartásával és a zsákutcás zöldítés további erőltetésével a következmények még drámaibbak lesznek – mondta lapunk megkeresésére Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő.

Fotó: Bach Máté

A német nukleáris szövetség új elemzésében az atomerőművek újraindítását kéri arra hivatkozva, hogy a német atomerőművek további üzemeltetése biztonságos, gazdaságilag életképes és klímabarát alternatívát kínál a jelenlegi energiapolitikával szemben. Hat, korábban leállított atomerőművi egység újbóli üzembe helyezése műszakilag lehetséges, viszont az idő sürget. 

Minél gyorsabban születik meg a (politikai) döntés, annál kevesebb pénzbe kerülne – magyarázta Hárfás Zsolt.

Rámutatott, az idő a leállított atomerőművek újbóli elindítása ellen dolgozik, hiszen azok már jelenleg is a leszerelés különböző fázisaiban vannak. Az üzemeltetők folyamatosan kapják a leszerelés egyes fázisaira szóló engedélyeket a hatóságoktól. Nemrég a bajor környezetvédelmi hatóság adta meg a végleges engedélyt a gundremmingeni atomerőmű leszerelésére. Hat hónapon belül kezdődik meg a hűtőtornyok felrobbantása, ami végleg megpecsételi az erőmű sorsát.

Most ott tartunk, hogy nemrég elfogadták a német alkotmány módosítását, ami immár kőbe vési a 2045-ös klímasemlegesség elérését, valamint egy most felálló ötszázmilliárd euró infrastruktúra-alap létrehozását, amelyből további százmilliárd eurót kapnak a zöldek szerint gazdaságos, ám piaci alapon életképtelen zöldprojektek. Hárfás Zsolt szerint már az eddigi zöldítési folyamatot is hatalmas kudarcnak kell tekinteni. 

Huszonöt éve ugyanis, április 1-jén lépett életbe a megújuló energiaforrásokról szóló törvény (EEG), de az olcsó áram ígéretének az ellenkezője valósult meg, hiszen a folyamatosan növekvő nap- és szélerőművi kapacitásokkal együtt felfelé mozgott a villamos energia ára is.

 Akkor az átlagos háztartási villamosenergia-ár még csak 13 eurócentbe került kilowattóránként, ma pedig több mint negyven eurócentbe, miközben a megújulók támogatása már most is hatalmas költségvetési pénzeket emészt fel. Ráadásul 2000 és 2022 között több mint négyszázmilliárd eurót költöttek el az áramáron keresztül a megújulók támogatására, de az elszabadult áramárak megfékezése érdekben ezt a pótdíjat már évek óta teljes egészében adóbevételekből finanszírozzák. 

A német átállás tehát egy nagyon drága energetikai kísérlet, amely súlyosan megterheli a fogyasztókat és az ipart is. Egy zöldacélt gyártó üzem már az év elején leállította a termelését, mert a sokkoló árakat nem tudta kigazdálkodni. Más cégek külföldre helyezik át a termelést. Az eredmények tehát kijózanítók. 

A „zöldátállás” szellemében a nap- és szélerőművi kapacitások féktelen fejlesztése és a német atomerőművek leállítása nem váltott ki „zöld gazdasági csodát”, hanem éppen ellenkezőleg: törékenyebbé és sokkal drágábbá tette az energiaellátást. 

Hárfás Zsolt borúlátó, ugyanis a jelenlegi folyamatok mentén tovább nő az import, és áramkorlátozások is lehetnek. A villamosenergia-igény 2030-ig megduplázódhat, miközben a nap- és szélerőművek valós ellátásbiztonságot nem tudnak garantálni, és a kritikus időszakokban égetően szükség van a szén- és gázerőművekre is, ám a szénerőműveket le kellene állítani a klímasemlegesség jegyében. Az összekapcsolt rendszerek miatt a német energiahiány már most is drámai hatást gyakorol a szomszédos országok energiaáraira is.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.