Akár elfogadja valaki, akár nem, az öregedés előbb-utóbb mindenkit utolér. Ennek egyik velejárója, hogy az ember egyre kevésbé lesz mobilis, a lábak egyre gyorsabban fáradnak el. Ha valaki szeretné kideríteni, hogy milyen állóképességgel rendelkezik, akkor ennek van egy viszonylag egyszerű módja, amit otthon is bármikor kipróbálhat: nem kell hozzá más, mint egy egyenes háttámlájú szék, aminek nincs karfája, valamint egy időmérő eszköz.
A teszt rendkívül egyszerű: le kell mérni, hogy az ember 30 másodperc alatt hányszor tud felállni és leülni. Aki szeretné nehezíteni a dolgot, az kipróbálhatja úgy is, hogy a padlón ülve mennyiszer tudja ugyanezt megtenni úgy, hogy közben nem támasztja le a kezét a földre. A két teszt azért is kiváló mérőeszköz, mert ezeket sok, az alsó végtagban található izmok aktivitásával lehet csak elvégezni – olvasható a hvg.hu-n.
Dean Garland oszteopata az IFLScience-nek úgy nyilatkozott: a felállós teszt széles körben elismert mérési módszere az alsó végtagok erejének és stabilitásának. Alkalmazzák a gyógytornászok és más terapeuták is, akik a mozgás minőségét egy 1-től 10-ig terjedő skálán pontozzák. Emellett adaptálható rehabilitációs célokra is.
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) iránymutatása szerint egy 60 és 64 közötti férfi átlagosan 14, egy hasonló korú nő 12 ilyen mozdulatot tud elvégezni 30 másodperc alatt. Ez az idő előrehaladtával fokozatosan csökken, 10 évvel később például már csak 12 és 10 a két szám. Aki szeretne javítani a teljesítményén, annak érdemes valamilyen láberősítő gyakorlatot végeznie.
Erre például tökéletesen jó lehet a séta – teszik hozzá. Egy 17 tanulmány összegzését bemutató kutatás – amely összesen 226 889 ember adatait gyűjtötte össze – arra jutott, hogy napi 4000 lépés már elegendő ahhoz, hogy megfelezze bármilyen halálozás kockázatát – bármilyen egészségügyi okból –, de napi 2337 lépés már a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez is elegendő.