J. D. Vance tisztázta, kinek az oldalán áll Amerika az orosz-ukrán konfliktusban
J. D. Vance amerikai alelnök „abszurd” kijelentésekkel vádolta Volodimir Zelenszkijt, miután az ukrán vezető azt mondta, hogy Washington Oroszország oldalán áll a Moszkva és Kijev közötti konfliktusban.A CBS Newsnak adott vasárnapi interjújában Zelenszkij azt állította, hogy „orosz narratívák uralkodnak az Egyesült Államokban”, és hogy Moszkva „óriási befolyással” rendelkezik Donald Trump amerikai elnök kormányára és annak politikájára.
Vance az UnHerd nevű médiaorgánummal folytatott, kedden közzétett beszélgetésben reagálva „biztosan nem produktívnak” minősítette Zelenszkij megjegyzéseit.
„Szerintem elég abszurd, hogy Zelenszkij azt mondja a [amerikai] kormánynak, amely jelenleg az egész kormányát és a háborús erőfeszítéseit tartja egyben, hogy mi valahogy az oroszok oldalán állunk” – hangsúlyozta.
„Ha véget akarunk vetni a konfliktusnak, meg kell próbálnunk megérteni, hogy mind az oroszok, mind az ukránok hol látják a stratégiai céljaikat” – tette hozzá Vance.
„Ez nem azt jelenti, hogy erkölcsileg támogatjuk az orosz ügyet, vagy hogy támogatjuk a teljes körű inváziót, de meg kell próbálnunk megérteni, hogy mik az ő stratégiai vörös vonalaik, ugyanúgy, ahogyan meg kell próbálnunk megérteni, hogy az ukránok mit akarnak kihozni a konfliktusból” – mondta.
A Trump-kormányzat tagjai „nem állnak senki oldalán. Mi Amerika oldalán állunk” – hangsúlyozta Vance.
Trump és Vance február végi fehér házi látogatása során nyilvánosan összeveszett Zelenszkijjel, azzal vádolva az ukrán vezetőt, hogy nem tiszteli az Egyesült Államokat, nem értékeli az amerikai segítséget, és nem érdekelt a béketeremtésben.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Kommerszant című lapnak adott kedden megjelent interjúban elmondta, hogy Moszkva nagyra értékeli, hogy „a Trump-kormányzat megpróbál a probléma mélyére hatolni, és ami a legfontosabb, megérteni az ukrajnai konfliktus kiváltó okát”.
Lavrov azt is megjegyezte, hogy Trump „többször is elmondta, hogy a kolosszális hiba, amely a jelenlegi ukrajnai eseményekhez vezetett, a Biden-kormányzat azon döntése volt, hogy Ukrajnát a NATO-ba tereli”.
Az ukrán semlegesség továbbra is Moszkva egyik legfontosabb követelése a konfliktus rendezéséhez, Ukrajna demilitarizációjával és nácimentesítése, valamint azzal együtt, hogy Kijev ismerje el, hogy a Krím, a Donyecki és Luganszki Népköztársaságok, valamint a Herszon és Zaporozsjei terület Oroszország része.