menu
search
account_circle

Bloomberg: Az USA blokkolta a G7 nyilatkozatát, ami elítélte volna a Szumi elleni orosz rakétacsapást

háború
április 15., 17:58

A Bloomberg meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írja, hogy az USA közölte a G7 többi tagjával, hogy nem támogat olyan közös nyilatkozatot, ami elítélné Oroszország szumi támadását, hogy ezzel ne zavarja meg a béketörekvéseket.

Oroszország vasárnap indított rakétatámadást az északkelet-ukrajnai város ellen, megölve 35 embert és megsebesítve 119-et. Ez volt az egyik legsúlyosabb támadás Szumi ellen az egész háború során.

photo_camera Fotó: OLEG VORONENKO/AFP

A Bloomberg szerint a nyilatkozat elítélte volna Oroszország támadását mint bizonyítékot arra, hogy Moszkva elkötelezett a háború folytatása mellett, de a G7 soros elnöke, Kanada állítólag közölte a többi taggal, hogy az USA támogatása nélkül nem lehet elfogadni a nyilatkozatot.

Míg az európai vezetők háborús bűncselekményként ítélték el a támadást, Trump enyhébb hangnemet ütött meg, bővebb magyarázat nélkül azt állítva, hogy bár a csapás „borzalmas” volt, valószínűleg „véletlenül” történt.

Az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio részvétét fejezte ki a „borzalmas orosz rakétatámadás” áldozatainak Szumiban, de nem szólított fel arra, hogy fokozzák a nyomást Oroszországra.

Ez a lépés a legújabb olyan washingtoni döntés, ami aláássa a G7 egységét az orosz–ukrán háború ügyében. A Trump-kormányzat korábban már ellenezte egy közös nyilatkozat kiadását az orosz teljes körű háború harmadik évfordulóján, és megvétózott egy javaslatot egy olyan munkacsoport létrehozásáról, ami az orosz „árnyékflottát” figyelte volna meg.

Trump januári hivatalba lépése óta gyökeresen megváltozott az USA külpolitikája az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban: Trump újra közvetlen kapcsolatot létesített Moszkvával, miközben nyomást gyakorolt Kijevre azzal, hogy ideiglenesen felfüggesztette a létfontosságú katonai segélyt.

Trump megígérte, hogy gyors tűzszünetet ér el, de az erőfeszítései nagyrészt megrekedtek, mivel Moszkva elutasította a Washington és Kijev által támogatott 30 napos fegyvernyugvást. A késlekedések ellenére Trump eddig nem gyakorolt további nyomást Oroszországra. (Kyiv Independent)