Szabad Európa: Lemondott egy kúriai vezető, miután Varga Zs. Andrásnak nem tetszett egy hídfoglalós döntés

  • narancs.hu
  • 2025. április 15.

Belpol

A lap úgy tudja, távozik posztjáról a Kúria főtitkár-helyettese, aki maga is tagja volt annak a tanácsnak, amely engedélyezte Hadházyék egyik hídfoglalását. 

A Szabad Európa úgy tudja, lemondott a Kúria főtitkár-helyettesi pozíciójáról Remes Gábor, miután a Kúria elnökének, Varga Zs. Andrásnak nem tetszett annak a kúriai ítélkező tanácsnak a döntése, amely a Hadházy Ákos képviselő által korábban meghirdetett hídfoglaló tüntetés kérelméről szólt.

A mostani tüntetéssorozat idején ez volt az első gyülekezési jogi ítélete a Kúriának, ami, felülbírálva a rendőrség elutasító határozatát, engedélyezte a tüntetést, de az ítélet csak akkor került nyilvánosságra, amikor a tüntetés már elkezdődött.

A lap úgy tudja, az engedélyezés iránti kérelmet már úgy adta be Hadházyék ügyvédje, hogy abban utalt a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumának egy nemrég meghozott ítéletére is. Ez az ítéélet jogszerűtlennek mondta ki a Kúria-elnök azon döntését, melyben felfüggesztette Kovács András kúriai bíró tanácsvezetői jogosítványait egy szakmai fórumon történt véleménynyilvánítása miatt, amit Varga Zs. kifogásolt.

Ezt a bíróság önkényesnek mondta ki, majd nem sokkal később az Európai Bizottság delegációja járt a Kúrián. Később bár a Hadházy-fellebbezés ügye is ehhez a tanácshoz került, Varga Zs. András nem tartózkodott itthon. Az öttagú tanácsban viszont benne volt az ő kinevezettje, Remes Gábor, illetve a lap szerint egy olyan bíró is, akinek nemsokára döntenie kell arról, hogy beadja-e a kérelmét a Kúria-elnökhöz a 70 éves koráig tartó bíráskodása engedélyezésére.

Mindezek ellenére mégis Hadházyéknak kedvező ítélet született, a lap úgy tudja, Varga Zs. András azt is kifogásolta, hogy Hadházy Ákos kritikájára – miszerint a Kúria direkt húzta az időt, és az ítéletet csak akkor kapták meg, amikor már tüntettek – az elnök távollétében közleményt adott ki a Kúria, jelezve azt, hogy a rendőrség juttatta el hozzájuk szokatlanul későn a Hadházy-tüntetéssel kapcsolatos állásfoglalását. (Hadházy elnézést is kért a bíróságtól.)

A következő, szintén Hadházyékkal kapcsolatos gyülekezési ügyben már Varga Zs. András volt az előadó bíró, ekkor a Kúria nem is validálta teljesen Hadházyék kérelmét. Ezután beszélt arról Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón, hogy szerinte nem kell törvényt módosítani a tüntetések ügyében, de a Kúria tisztázza a helyzetet – vélhetően egy jogegységi döntéssel. 

Mint arról beszámoltunk, nemrég Varga Zs. András előadás közben viharzott ki, és magával rendelte a kúriai bírói előadókat is a múlt héten tartott 17. Magyar Jogászgyűlésről, mikor Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke egy olyan felmérést ismertetett, amelyben a megkérdezettek több kritikát is megfogalmaztak a Kúria jogegységi panasztanácsának munkájával kapcsolatban. Havasi Dezső előadásában azt pedzegette, hogy a jogegységi tanácsok Varga Zs. András által történt összeállítása önkényességre is lehetőséget ad. 

A bírósági jogalkalmazás egységének biztosítása a Kúria feladata, ahol a jogegységi panaszok elbírálására Jogegységi Panasz Tanács működik 2020 óta, ennek szabályozási kerete idővel kibővült. A jogegységi rendszer arra szolgál, hogy ezen keresztül a Kúria megmondhatja, hogy a bírák hogyan kötelesek értelmezni a magyar jogszabályokat. A jogegységi tanács általában öt tagból áll, elnöke a Kúria elnöke, elnökhelyettese vagy az érintett kollégium vezetője vagy helyettese. Csakhogy egy ideje a Kúria elnöke nem nevez ki kollégiumvezetőket, hanem az elnökhelyetteseket bízza meg ezzel a feladattal. Így ő vagy a kinevezési jogkörébe tartozó kúriai vezetők döntik el, hogy kik ülnek a Jogegységi Panasz Tanácsban, kik írhatják elő kötelező erővel azt a jogértelmezést, amelyet azután minden bírónak követnie kell.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.