
Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa kevés konkrétummal távozott washingtoni látogatásáról, ahol nehezen tudta kihámozni, mit is akar pontosan az amerikai fél. Hétfőn körülbelül két órán keresztül tárgyalt Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer kereskedelmi képviselővel.
Nem lesz eltörlés
A bennfentesek szerint az amerikai tisztviselők jelezték: bár a 20 százalékos „viszonossági” vámokat 90 napra ideiglenesen 10 százalékra csökkentették, valamint más, autókat és fémeket érintő vámokat is mérsékeltek, teljes eltörlésük nem szerepel a terveik között.
Donald Trump elnök ebben a hónapban egy átfogó vámcsomagot jelentett be, amelynek célja, hogy átalakítsa a globális kereskedelmi rendszert, visszahozza az amerikai munkahelyeket és bevételt teremtsen az adócsökkentések meghosszabbításához. A kormány emellett előrehaladott tárgyalásokat folytatott a félvezetők és gyógyszeripari termékek importjára kivetendő vámokról is. Az új vámintézkedések körülbelül 380 milliárd euró értékű uniós árut érintenek.
Az EU múlt héten beleegyezett, hogy 90 nappal elhalasztja az USA elleni válaszvámok bevezetését, amelyeket az uniós acél- és alumíniumexportra kivetett 25 százalékos amerikai vámok miatt tervezett. A döntés azután született, hogy Trump ugyanebben az időszakban mérsékelte a legtöbb uniós exportra vonatkozó úgynevezett viszonossági vámokat.
Brüsszel közölte: ha a tárgyalások nem vezetnek kielégítő eredményre, a mintegy 21 milliárd euró értékű amerikai árut érintő ellenvámok automatikusan életbe lépnek a 90 nap letelte után. Emellett már készülnek további ellenintézkedések is, ha a helyzet úgy kívánja. Az EU ezzel párhuzamosan igyekszik új kereskedelmi megállapodásokat kötni világszerte, és megerősíteni egységes piacának működését.
Bár az amerikai fél szerint egyes szektorális intézkedéseket fenn kell tartani, egyes autóipari vámokat kompenzálhatna, ha nőne az USA-ból származó európai beruházás, termelés és export.
A források ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ha nem élénkül az amerikai kivitel, semmi sem zárja ki a jövőbeni vámemeléseket.
A 0-0 nem opció
Az EU felajánlotta, hogy mindkét fél törölje el az ipari termékekre – így az autókra is – kivetett összes vámot, de az Egyesült Államok eddig elutasította ezt a kezdeményezést. Trump több alkalommal is kritizálta az EU-t, amely – blokk szinten – az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnere. Azt állította, hogy az Uniót azért hozták létre, hogy „átverje” Amerikát, és hogy az EU árukereskedelmi többlete a tisztességtelen viszonyok bizonyítéka. A WTO adatai szerint az EU kereskedelemmel súlyozott átlagos vámtétele 2023-ban 2,7 százalék volt.
Európai gyógyszerek Amerikában
Washington azt szeretné, ha az európai vegyipari vállalatok több, a gyógyszergyártáshoz szükséges alapanyagot állítanának elő az Egyesült Államokban, beépülnének az amerikai ellátási láncokba, és kedvezményes elbánást kapnának az állami beszerzéseknél. Emellett azt is javasolták, hogy az EU emelje meg gyógyszerei árát. JD Vance amerikai alelnök korábban úgy fogalmazott:
Európa azért fizet kevesebbet sok gyógyszerért, mert az amerikaiak állják az egészségügyi rendszer költségeit.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
Dőlnek a béketárgyalások, átfogó offenzívát kezdett az orosz hadsereg - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Nitrogénművek: pár hét maradt a megállapodásra
A hitelezőkkel. Különben indul a kellemetlen szakasz.
Meglepő fordulat: lehet, hogy nem is veszélyesek a mesterséges színezékek!
Mégis ki kell vonni őket a forgalomból.
Kijött a Bézs Könyv: itt vannak a vámháború hatásai
Igyekeznek a fogyasztókra hárítani a költségnövekedést.
NIS2 megfelelés minimális üzletmenettel rendelkező szervezeteknek
A NIS2 hazai szabályozásának hatálya alá olyan szervezetek is bekerülhetnek, amelyek üzletmenete, vagy létszáma minimális, de jelentős árbevételük, vagy ágazati szerepük miatt a NIS2 érint
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen
Amit a unit linked biztosításokról tudnod kell(ett volna)
Hogy mennyire nem felesleges írni a pénzügyi termékekről újra és újra, az a múlt heti cikk hozzászólásaiból derül ki, akár itt, akár a Facebookon. Hiába volt róla már számtalanszor sz
Minél több bizonytalanságot okoz Trump, annál valószínűbb a recesszió
Zsiday Vikor volt a Partizán vendége, Trump vámpolitikáját vitatta meg Gulyás Márton műsorvezetővel. Az interjút megnézheted a YouTube-on, A HOLDBLOG-on egy szerkesztett változatát közöljük


- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Ömlenek a fegyverek Európa délkeleti bástyájába – Bármikor berobbanhat a két NATO-ország konfliktusa?
- Itt a halállista: ezeket a befektetéseket kerüld most
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen