Itt az újabb kormányzati beavatkozás, azonban most valami történt a háttérben

shutterstock 2422664403
2025.04.15. 14:43
A kormány nyomására a bankok önként csökkentették a lakossági díjaikat. A bankszektor az elmúlt két évben rekordnyereséget ért el, miközben jelentős és pluszterheket róttak pénzintézetekre. Míg a 2024-ben több, a banki jövedelmezőséget is érintő kormányzati intézkedést meghosszabítottak, addig a Magyarországon működő neobankokra ezek a szabályok nem vonatkoznak. A másik ellentmondás pedig az, hogy a kormány úgy szeretne nagyobb növekedést a bankszektor segítségével, hogy közben folyamatosan beavatkozik.

Április első napjaiban derült ki, hogy a kormány utolsó figyelmeztetése után a bankok úgy döntöttek, maguktól kezdenek a költségek mérséklésébe. A nemzetgazdasági miniszter a bejelentést megelőzőn hetekig egyeztetett a pénzintézetekkel, világossá tette, hogy a családok védelme érdekében elvárja az önkéntes árcsökkentést. Ennek megfelelően jelentették be egymás után a kereskedelmi bankok, hogy felülvizsgálták a lakossági bankszámlákra és betéti kártyákra vonatkozó díjaikat. Így mérsékelik a számlavezetéshez kapcsolódó lakossági tarifáikat.

Közben a kormányzati kommunikáció szerint a hazai versenyképesség növelésének egyik záloga pont a bankszektor. Ez az a szektor, amivel a kormány a gazdaságot fűteni szeretné, illetve az olcsó hitelezés mellett kardoskodik. Ennek ellenére a magas kamatlábak megjelenése óta folyamatosan beavatkozik a kabinet a működésükbe. Elég csak a kamatstopra vagy az extraprofitadóra gondolni, az előbbivel kapcsolatban a Bankszövetség is arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az intézkedés rontja Magyarország versenyképességét. Félreértés ne essék: nem a rekordokat döngető bankszektor védelme a célunk, pusztán ezt az ellentmondást szeretnénk jobban kibontani.

Hatalmas eredményeket értek el

Érdemes ezt a történetet az elejétől kezdeni. 2021-ben és 2022-ben 10 százalék közeli, kissé az alatti sajáttőke-arányos adózott eredményt ért el a bankszektor – a külföldi leányvállalatok eredményei nélkül, de az általuk a belföldi bankoknak megfizetett osztalékkal együtt. Míg 2023-ban és 2024-ben 20 százalékot elérő volt a sajáttőke-arányos eredmény, 2021-ben a 200 milliárd forinttal javuló kamateredmény és a 130 milliárd forinttal alacsonyabb kockázati költség volt az eredményjavulás fő forrása.

Oszlay András, az MBH Elemzési Centrum szenior ágazati elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy 2022-ben már csak az elsősorban a hozamkörnyezet emelkedése miatt 670 milliárd forinttal javult a kamateredmény, ami ellensúlyozta a kockázati költségek 380 milliárd forintos emelkedését. Utóbbi a gazdasági környezet romlása, valamint új kamatsapkák és moratóriumok bevezetésének várható veszteségeire megképzett fokozott céltartalék- és értékvesztésképzést tükrözi, továbbá az abban az évben bevezetett extraprofitadó 210 milliárd forintos mértékét.

A 2023-as megugrásban a kamateredmény további 500 milliárd forintos javulásán túl egy 300 milliárd forintos átértékelési nyereség játszott szerepet. Ezt „fair value” hatásként is szokták emlegetni, mert bizonyos követeléseket, például a babaváró hiteleket kötelezően, az eredménnyel szemben, valós értéken kell nyilvántartani. Emellett a nem romló hitelportfolióra és a reálgazdasági kockázatok enyhülésére tekintettel a kockázati költségek is alacsonyabbak lettek 400 milliárd forinttal.

2024-ben a kamateredmény ugyan 100 milliárd forinttal már romlott, de 140 milliárd forinttal magasabb volt az osztalékeredmény 2023-hoz képest. A kereskedési eredmény közel 400 milliárd forinttal lett kedvezőbb, és bár a működési költségek 150 milliárd forinttal nőttek, állampapír-vásárlások révén a hitelintézeteknek több mint 90 milliárd forinttal alacsonyabb extraprofitadót kellett befizetniük. Tehát ez a háttere annak, hogy a bankszektor tavaly minden idők legmagasabb nyereségét érte el,

a konszolidált eredmény 2007 milliárd, míg a nem konszolidált profit 1632 milliárd forintot tett ki.

Fontos itt hozzátenni, hogy 20 százalékot megközelítő sajáttőke-arányos nyereséget a régióban a magyaron kívül a román hitelintézeti szektor realizált 2023–2024-ben, de a cseh, lengyel és szlovák bankszektor is 10-15 százalék közötti sajáttőke-arányos megtérüléseket jegyzett.

Oszlay András felhívta arra a figyelmet, hogy a módosított mérlegfőösszeg arányában fizetendő szektorális különadó a 2020. évi 55 milliárd forint körüli értékéről 2024-ig lépcsőzetesen 100 milliárd forintra emelkedett. És itt gyorsan jegyezzük meg, hogy

a bankok aggregált mérlegfőösszege 2018-ról 2022-re több mint 80 százalékkal bővült.

A bevezetett extraprofitadó 2022-ben és 2023-ban 210-220 milliárd forintos, 2024-ben 130 milliárd forintos terhet jelentett, a Szanálási és Betétbiztosítási alapokhoz való kötelező hozzájárulás mértéke 2021–2023 között nagyjából 80 milliárd forint extra terhet jelentett. Ezen terhek nélkül

  • 2021-ben 80 milliárd forinttal (16 százalékkal),
  • 2022-ben 310 milliárd forinttal (62 százalékkal),
  • 2023-ban 320 milliárd forinttal (22 százalékkal),
  • 2024-ben az új illetve megemelt tranzakciós illetékek részleges tovább nem háríthatóságát is figyelembe véve 250-260 milliárd forinttal (15 százalékkal) érhetett volna el elméletileg nagyobb eredményt a hitelintézeti szektor.  

„A hitelintézetek a korábban a világjárvány negatív hatásait ellensúlyozó jelentős jegybanki forrásjuttatások révén nagyon erős forintlikviditással rendelkeztek, ennek szabad részén a megemelkedett hozamkörnyezetben jelentős nyereséget realizáltak. Erre számos más európai országban is vetettek ki különadót az ottani kormányok, de azok jellemzően alacsonyabb mértékűek voltak, és ami a legfőbb, világosan kommunikált átmeneti időszakon keresztül voltak érvényben” – hívta fel erre a figyelmet az MBH Elemzési Centrum szenior ágazati elemzője.

Ezzel szemben Magyarországon már korábban is jellemző volt, hogy a mértékükben is magas szektorális extra terheket nem vezették ki az eredetileg ígért időpontban.

„Valójában tehát a magyar bankszektor elbírta ezeket az új terheket, ezek mellett is rekordprofitokat ért el 2023-ban illetve 2024-ben, miközben a hitelezési kapacitásai sem romlottak. A probléma inkább azzal van, hogy ezek a terhek hajlamosak állandósulni, ami viszont már érdemben mérsékelheti a bankok kockázatvállalását, és ezáltal gátolhatja a gazdaság szereplőinek optimális mértékű és szerkezetű hitelezését.” Oszlay András szerint emellett nehezebb helyzetbe hozza a bankokat az adók hatálya alá nem tartozó nem banki pénzügyi szolgáltatókkal szemben.

És mi lesz a neobankokkal?

Bár tavaly kimagasló eredményt ért el a hitelintézeti szektor, az eredmény javulása alapvetően nem a klasszikus kereskedelmi banki alaptevékenységekhez köthető. Ha jobban megnézzük a számokat, akkor számos egyedi vagy hosszabb távon nem fenntartható tényezőnek volt jelentős szerepe a profit alakulásában. Ezek kiszűrésével tavaly a számvitelinél 460 milliárd forinttal alacsonyabb lenne az adózott nyereség.

Bevételi oldalon a leginkább külföldi leánybankok teljesítményét tükröző osztalékeredménnyel, a babaváró és csok plusz hitelek átértékelődési hatásával („fair value” hatás), valamint a közös vállalkozásokban meglévő befektetések kivezetéséből származó nyereséggel szükséges korrigálni az eredményt. Emellett ráfordítási oldalon a szektorális különadó és az extraprofitadó mellett a fennálló kamatstopok miatti átminősítések hatását érdemes kiszűrni az eredményből.

Oszlay András az Indexnek azt is kiemelte, 2024-ben több, a banki jövedelmezőséget is érintő kormányzati intézkedés került meghosszabbításra vagy módosításra. Így például a jelzáloghitel-kamatstop 2024 második féléves meghosszabbítása az MNB számításai szerint 34 milliárd forint kamatbevétel-kiesést eredményezhetett ebben az időszakban, az első félévi 51 milliárd forint után.

Az extraprofitadó esetében év közben módosultak az adókedvezmény feltételei. Emellett év közben megemelésre került a tranzakciós illeték kulcsa is, és módosult azoknak a tranzakcióknak a köre, melyek után felszámításra kerül, úgy, hogy a lakossági szegmensben a bankoknak nem volt lehetősége a teher továbbhárítására. A 2023. októbere és 2024 júniusa között élő THM-plafon átlagosan 1-1,5 százalékponttal csökkenthette az új piaci lakáshitelek kamatait. Fontos kiemelni:

a Magyarországon működő neobankokra ezek a szabályok nem vonatkoznak, így a hagyományos bankok egyfajta hátrányban vannak velük szemben.

Itt gondoljunk a bank- és extraprofit adóra, a magyar nyelvű ügyfélszolgálatra, vagy az itthon szigorúbb adatkezelési szabályoknak való megfelelésre (a kamatstop-intézkedések jelenlegi termékpalettájukat tekintve nem relevánsak rájuk nézve).

„A legjelentősebb Magyarországon működő bankok többsége külföldi tulajdonban áll. A hazai kormányzati politika egyik fontos célkitűzése, hogy a stratégiailag kiemelt jelentőségű ágazatokban meghatározó magyar tulajdoni arány legyen. Ez azért fontos, mert egy esetleges gazdasági válság idején – mint tapasztalhattunk – a külföldi tulajdonú pénzintézeteknek más érdekeik vannak, és a saját/hazai működésüket helyezik előtérbe, korlátozhatják a hitelezést, akár kivonják befektetéseiket” – összegezte Oszlay András.

A helyi tulajdonú bankok viszont nagyobb áldozatokat hajlandóak hozni a gazdaság támogatása, a vállalkozások vagy a lakosság finanszírozása érdekében, mindemellett a keletkezett profit is az országban marad. Az MBH Elemzési Centrum szenior ágazati elemzője kiemelte:

A hazai bankszektor elkötelezett a gazdaság élénkítése mellett, az említett terhekkel és a már kivezetett egyéb intézkedésekkel (vállalati kamatstop, moratóriumok) a bankszektor jelentős szerepet vállalt a közteherviselésből. De mostanra üdvözlendőbbnek tartanánk, ha a hitelintézetek mindinkább a hiteleken keresztüli járulhatnának hozzá a gazdaság élénkítéséhez: ezt példázza a bankok önkéntes részvétele a THM-plafonokban.

Végezetül fontos kiemelni, hogy az MNB rendszeres negyedévenkénti banki konjunktúrafelmérései alapján a szabályozási környezet változásai az egyik legnagyobb kockázatot jelentik a banki üzletmenet, illetve tervezés/eredmények szempontjából. A kormány formailag egyeztet ugyan a bankokkal a Bankszövetségen keresztül, de valójában a bankoknak annyi lapot osztanak, hogy megpróbálhatják minimalizálni a várható veszteségeket, elmaradó bevételeket.

(Borítókép: Shutterstock)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Gigabírságot kapott az Apple és a Meta az Európai Bizottságtól

Gigabírságot kapott az Apple és a Meta az Európai Bizottságtól

Reagált is a büntetésre a két technológiai vállalat.

2 órája

  • Gazdaság
Nehezen felfogható mértékben drágulnak az autók

Nehezen felfogható mértékben drágulnak az autók

Az új autók piacán továbbra is a lízingelés mellett döntenek a magyarok.

április 20., 07:46

  • Gazdaság
Bill Gates elárulta, mennyit hagy a vagyonából a gyerekeire

Bill Gates elárulta, mennyit hagy a vagyonából a gyerekeire

A vagyonához képest meglepően keveset.

április 20., 07:11

  • Címlapon
Pokoli veszteségek jönnek, minden eddiginél véresebb harcok várhatók Ukrajnában

Pokoli veszteségek jönnek, minden eddiginél véresebb harcok várhatók Ukrajnában

Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő elemezte az orosz–ukrán háború eseményeit.

2 órája

  • Gazdaság
Orbán Viktor szerint fél éven belül eljöhet egy gazdasági megállapodás az Egyesült Államok és Magyarország között

Orbán Viktor szerint fél éven belül eljöhet egy gazdasági megállapodás az Egyesült Államok és Magyarország között

A Donald Trump által kivetett vámok ellensúlyozására.

április 19., 19:50

  • Gazdaság
Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket

Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket

Nem váltak valóra a jóslatok, nem lesz fiskális alkoholizmus.

április 19., 09:01

  • Gazdaság
Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell

Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell

Az áruházláncok és a piacok is a szokásos nyitvatartással várják a vásárlókat.

április 19., 06:49

  • Címlapon
Ötezer éves kínai türelem néz szembe Trump öklével, végsőkig tartó küzdelem jön

Ötezer éves kínai türelem néz szembe Trump öklével, végsőkig tartó küzdelem jön

Az Egyesült Államok erőből lép, Kína viszont kitart.

5 órája

  • Gazdaság
Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is

Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is

Fémhuzalok, kábelek, csövek, sör: keresd a kakukktojást!

április 18., 20:12

  • Gazdaság
Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek

Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek

A hamis biztonságérzetük is közrejátszhat ebben.

április 20., 11:32

  • Címlapon
Amerikából kitoloncolt magyarok jelentek meg a budapesti hajléktalanok között

Amerikából kitoloncolt magyarok jelentek meg a budapesti hajléktalanok között

A főigazgató számolt be a város aktuális ügyeiről.

5 órája

  • Gazdaság
Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen

Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen

A hatos lottó főnyereménye tovább halmozódik.

április 20., 19:58

  • Gazdaság
Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?

Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?

A Makronóm Intézet vezető szakértőjét kérdeztük az amerikai elnök mestertervéről.

április 20., 10:34

  • Címlapon
Orbán Viktor megjelent Menczer Tamásék fórumán és beszólt a Tiszának

Orbán Viktor megjelent Menczer Tamásék fórumán és beszólt a Tiszának

A miniszterelnök azt mondta, ők is benne vannak a nemzetben, mint a balsors a Himnuszban.

24 perce

  • Címlapon
Három robbanás rázta meg Moszkva egyik bevásárlóközpontját

Három robbanás rázta meg Moszkva egyik bevásárlóközpontját

Az ok egyelőre ismeretlen.

40 perce

  • Gazdaság
Új lendületet kapnak az innovatív hazai KKV-k a Bay Voucher Program révén

Új lendületet kapnak az innovatív hazai KKV-k a Bay Voucher Program révén

Akár 100 millió forintos támogatást is igénybe vehetnek.

április 17., 21:50

  • Gazdaság
Itt a nemzeti kriptobank, de nagy kérdés, mit hoz magával az erős kontroll

Itt a nemzeti kriptobank, de nagy kérdés, mit hoz magával az erős kontroll

Onnan érkezett az ígéretes, de egyben kockázatos javaslat, ahonnan kevesen számítottak rá.

április 18., 10:18

  • Gazdaság
Érdemes résen lenni, április végén az OTP több szolgáltatása sem lesz elérhető

Érdemes résen lenni, április végén az OTP több szolgáltatása sem lesz elérhető

Fejlesztési munkálatokat végez el a pénzintézet.

április 18., 07:46

  • Címlapon
Az Andor főszereplője elárulta az Indexnek, mi kell egy forradalomhoz

Az Andor főszereplője elárulta az Indexnek, mi kell egy forradalomhoz

Az örök lázadó Diego Lunával és a sorozat női főhősét, Bixet alakító Adria Arjonával beszélgettünk.

47 perce

  • Címlapon
Újabb pápajelöltek vannak, de Erdő Péter még az esélyesek között

Újabb pápajelöltek vannak, de Erdő Péter még az esélyesek között

Ma már az afrikai a leggyorsabban növekvő katolikus közösség, így nem kizárt, hogy az új pápát is ők adhatják.

2 órája

  • Címlapon
Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát

Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát

A jegybank vizsgálja a Tisza Párt elnökének a korábbi bennfentes kereskedelmét.

9 órája

  • Gazdaság
Belenéztek a magyarok pénztárcájába, azonnal reagált a kormány

Belenéztek a magyarok pénztárcájába, azonnal reagált a kormány

Megérkeztek a legfrissebb adatok.

április 17., 08:44

  • Gazdaság
Bejelentést tett Szijjártó Péter és a Mol-csoport, három helyen is földgázt találtak

Bejelentést tett Szijjártó Péter és a Mol-csoport, három helyen is földgázt találtak

Már a kitermelési stratégián is dolgozik a vállalat.

április 17., 12:31

  • Gazdaság
Bérnövekedés vagy inflációs csapda? Magyarország útja az 1000 eurós minimálbér felé

Bérnövekedés vagy inflációs csapda? Magyarország útja az 1000 eurós minimálbér felé

A kormány az effektív minimálbér figyelembevételére hívja fel a figyelmet. Belementünk a részletekbe.

április 17., 09:34

  • Gazdaság
Több ezer embert küldhet el a Dunaferr

Több ezer embert küldhet el a Dunaferr

Csoportos létszámleépítést jelentett be a két utódcég.

április 17., 07:37

  • Gazdaság
Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának

Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának

Már azt is tudni, milyen fiskális politikát képviselhetnek a jövőben.

április 17., 10:50