9 dolog, amire vészhelyzet esetén mindenkinek szüksége van

A brit kormány szerint ezeket a tárgyakat mindenkinek be kellene szereznie, hogy felkészüljön egy esetleges vészhelyzetre.

2025. április 15., 13:55

Szerző:

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy az elmúlt időszakban több ország vezetése, hogy kiadott különféle ajánlásokat arra vonatkozóan, hogy milyen tárgyakat, eszközöket tartsanak otthon az állampolgárok. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy mindenki kellően felkészült legyen az olyan vészhelyzetek esetén, mint áradások vagy éppen a háború. Most a brit kormány tett közzé egy listát, erről az Express írt, ami a Dívány szemlézett.

Vészhelyzet esetén ezekre a tárgyakra lehet szükség

A brit kormány hivatalos honlapján praktikus tanácsokat ad arra az esetre, ha vészhelyzet alakulna ki – írja az Express. A Prepare nevű portál célja, hogy minden háztartás előre felkészülhessen természeti katasztrófákra, balesetekre, infrastrukturális zavarokra vagy más váratlan eseményekre.

„Lehetnek olyan események, amelyek gyorsan bekövetkeznek, és néhány óra alatt véget is érnek, de az is előfordulhat, hogy több napon, hónapon vagy néha még hosszabb időn keresztül fejlődnek ki és fennmaradnak”

– olvasható a Prepare (felkészülés) nevű honlapon.

Bár a figyelmeztetés nem kötődik konkrét fenyegetéshez, a kormány azt javasolja, hogy mindenki állítson össze egy túlélőcsomagot, amely a legfontosabb eszközöket és készleteket tartalmazza.

A brit kormány által javasolt 9 alapvető túlélőfelszerelés:

  1. Zseblámpa – lehetőleg elemes vagy kézzel tekerhető, biztonságosabb, mint a gyertya.
  2. Power bank – a mobiltelefon töltéséhez.
  3. Rádió – elemes vagy mechanikus hajtású, hogy áramkimaradáskor is működjön.
  4. Tartalék elemek – a lámpákhoz, rádiókhoz, egészségügyi eszközökhöz.
  5. Elsősegélycsomag – legalább alapvető eszközökkel: kötszerek, sebfertőtlenítő, csipesz, ragasztószalag, stb.
  6. Kézfertőtlenítő, nedves törlőkendő – vízhiány esetére a higiénia fenntartásához.
  7. Ivóvíz – a WHO napi 2,5–3 liter vízfogyasztást javasol fejenként, a főzéshez és higiéniához ennek többszörösére is szükség lehet.
  8. Nem romlandó élelmiszerek – konzervek, készételek, konzervnyitóval együtt, valamint háziállatoknak való táp.
  9. Babaholmik – kisgyermekes családoknál elengedhetetlen a pelenka és a tápszer, lehetőleg előre bekevert formában.

A tájékoztatás szerint nem szükséges egyszerre mindent beszerezni: a készletet fokozatosan, a háztartás igényei szerint lehet felépíteni. A cél, hogy egy hirtelen jött krízis esetén az emberek néhány napra önállóan is boldogulni tudjanak.

Az EU is arra kéri a polgárait, készüljenek fel a válsághelyzetekre

Korábban a 168.hu is megírta, hogy márciusban az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztosa, Hadja Lahbib közzétette egy videót, amiben megmutatta, ő miket pakolt össze a veszélyhelyzeti táskájába. Arra, hogy pontosan mit tartsanak maguknál az állampolgárok, Hadja Lahbib egy videóban válaszolt. A csomagban többek között tartós élelmiszert, vizet, zseblámpát és valamilyen kártyajátékot is javasol. A dokumentumban az olvasható, hogy fel kell készülni a különféle válsághelyzetekre, amelyek esetenként nagy területet, és több tagállamot is érinthetnek, ide sorolja a fegyveres agressziót is.

A csomag összeállítása mellett, az Európai Bizottság szorgalmazza egy felkészülési nap bevezetését is. Ennek a célja az lenne, hogy növelje a lakosság tudatosságát. A stratégia bevezetése más reakciókat válthat ki az egyes tagállamokból. Vannak, akik kritizálják a stratégiát, ezért pánikkeltéssel vádolják az EU-t. Roxana Mînzatu alelnök szerint azonban ez csak annyit jelent, hogy fel kell készülni, ezért a stratégiát egy balesetbiztosításhoz hasonlította.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)