
Így égette meg magát kétszer Orbán Viktor, rendkívüli eredmények születtek Budapesten
Olvass tovább...
Semmi meglepő nincs Magyar Péter előretörésében?
A magyar közéletben a választások közeledtével mindenki politikai lázban ég: a politikusok már most szinte kampányüzemmódba kapcsoltak, a politológusok és a politikai szakértők pedig az egyre szaporodó elemző műsorokban igyekeznek megjósolni, hogy mit hoz majd a 2026-os választás.
Nem túl meglepő módon mindenki azt próbálja találgatni, hogy mennyi esélye van a Magyar Péter vezette Tisza Pártnak a kormányváltásra. A közvélemény kutatásokkal nem vagyunk sokkal előrébb: amit a Tisza rendel meg, az Tisza győzelmet jósol, amit a kormánypárt, az Fidesz győzelmet, a régi ellenzék pártjai pedig inkább már meg sem rendelnek semmit - az biztos, hogy ők lesznek a legnagyobb vesztesei a 2026-os választásnak
Olvass tovább...
A POLIP Egyesület szintén nemrégiben tartott "Egy évvel a választások előtt" címmel beszélgető estet, Török Gábor és Ruff Bálint elemezték, hogy mit várnak jövőre. A teljes beszélgetés másfél órás, sok kérdést körüljártak, többek között azt is megpróbálták megfejteni, mi állhat a Magyar Péter-jelenség mögött, Török Gábor pedig meglepően messzire nyúlt vissza.
A beszélgetés során említ egy közelebbről meg nem nevezett szakértő által írt 2010-es tanulmányt, ami pont a Fideszhez hasonló nagyon domináns párttal bíró politikai berendezkedésű országokról írtak, konkrétabban arról, hogy mi hozhatja el a végét ezeknek a rendszereknek.
Olvass tovább...
A tanulmány azt írja, hogy az ilyen típusú berendezkedéseket általában nem kívülről, nem az ellenzék bontja le - amikor egy párt ennyire domináns, nem működik a "szorozzuk meg mínusz eggyel" stratégia. Az ilyen pártok ugyanis nem csak a politikai életet dominálják, hanem létrehoznak egyfajta "védett ideológiai törzsterületet" (Török Gábor szavai), ahová az ellenzéknek esélye sincs bejutni, de valakinek belülről már nagyon is van, lévén, hogy ugyanabból a táborból érkezik.
A tanulmány alapján tehát semmi meglepő nincs abban, ami most történik: Török Gábor azt is megemlíti, hogy az is köztudott a politológiában, hogy 10-15 év után minden hatalom kifárad, az emberek elkezdik unni azt, ekkor jöhet el az esély a változásra.
A teljes beszélgetés megtekinthető itt: