Lavrov: Európa új „fél Führert” keres Ukrajnának, hogy fenntartsa a „náci rezsimet”

Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov élesen bírálta az európai vezetők ukrajnai politikáját, és azt állította, hogy Európa célja egy új vezető kinevezése Ukrajnában, hogy legalább az ország egy részén fennmaradhasson egy „ruszofób, náci jellegű rendszer”.

Forrás: RIA Novosztyi2025. 04. 15. 10:34
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Fotó: Ozan Kose Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szergej Lavrov a Kommerszant című orosz lapnak adott interjújában úgy fogalmazott:

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov attends a joint press conference following a meeting of Russian foreign minister with foreign ministers of the Confederation of Sahel States in Moscow on April 3, 2025. (Photo by Pavel Bednyakov / POOL / AFP)
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: AFP/Pavel Bednyakov)

Minden béketerv, amit a Macronok és Starmerék rajzolgatnak, abból indul ki, hogy meg kell tartani legalább egy kis területet, ahol tovább élhet ez a nyíltan oroszellenes rendszer.

A külügyminiszter szerint Európa hallgat a választásokról Ukrajnában, noha az Egyesült Államok álláspontja már változóban van. Lavrov megjegyezte, hogy az európai vezetők „kereshetnek valami új fél Führert”, aki kevésbé lenne „különböző szerek hatása alatt”, de szerinte ettől még a rendszer lényege nem változna, maradna ugyanaz, mint Volodimir Zelenszkij alatt, írja a RIA Novosztyi.

Ukrajna csak földet akar?

Lavrov szerint Kijev célja a tárgyalások során nem más, mint minél több terület megszerzése, amit aztán „minél drágábban” adhatna el az alku során.

„Ezek kereskedők, akiknek semmi sem szent” – mondta.

Az orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Moszkva nem egyszerűen területekről beszél, hanem az ott élő emberek jogairól.

Épp ezért ezek a földek számunkra fontosak. Nem adhatjuk át őket úgy, hogy az ott élőket elűzzük

 – zárta gondolatait Lavrov.

A „hajlandók koalíciója” és a háborúpárti Brüsszel

Emlékezetes, hogy Emmanuel Macron francia elnök még tavaly február végén egy belföldi politikai rendezvényen azt mondta, csapatokat küldene Ukrajnába. 

Ukraine's President Volodymyr Zelensky, Britain's Prime Minister Keir Starmer and France's President Emmanuel Macron speak during a trilateral meeting on the sidelines of a summit for "coalition of the willing" at the Elysee Palace, in Paris, on March 27, 2025. French President Emmanuel Macron on March 27, 2025 is to host European leaders including President Volodymyr Zelensky for a summit aimed at boosting Ukrainian security ahead of any potential ceasefire with Russia. (Photo by Ludovic MARIN / POOL / AFP)
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

Emmanuel Macron francia államfő és Keir Starmer brit miniszterelnök már egy ideje a NATO és az EU államaiból álló csoport, a „hajlandók koalíciójának” létrehozását szorgalmazzák, és amelyet az állítólagos orosz fenyegetés ellen a béke fenntartására vetnének be. Nemrég Keir Starmer harminc magas rangú katonai vezetőt látott vendégül európai és Európán kívüli országokból, hogy ezt a tervet megvitassák.

Újabb háború- és Ukrajna-párti kezdeményezéseket jelentett be az Európai Bizottság, amelyek alapján még több pénzt, még több fegyvert és katonai tanácsadókat is küldenének Ukrajnába – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Luxembourgban.

Az egyre inkább háborúpárti Brüsszel nem támogatja a békét, a háborút választotta. Kaja Kallas az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője arra büszke, hogy több tízezer ukrán katonát képzett ki Európai Unió. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig 800 milliárd eurót akar fegyverekre költeni. Az Európai Néppárt vezetője Ukrajna támogatásával zsarolja a szövetségeseit. A háborúpárti Manfred Weber korábban már arról is beszélt, hogy az Európai Unió állítson fel közös kötelező sorkatonai szolgálatot és az európai védelmi politika további központosítása mellett érvelt.

Weber határozottan támogatja az általános európai katonai szolgálatot és Brüsszel arra szólította fel az európai háztartásokat, hogy halmozzanak fel legalább három napra elegendő vészhelyzeti készletet. 

A Tisza Párt eközben pontosan azt tette, amire Brüsszel utasította: igazolták, hogy a magyarok támogatják Ukrajna uniós tagságát – hívta fel a figyelmet Menczer Tamás.

A Tisza Párt igent mond Ukrajna uniós tagságára. Ez milliókba kerülne minden magyar családnak, tönkretenné Magyarországot!

– tette hozzá Menczer Tamás.

Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: AFP/Ozan Kose)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.