
Az amerikai kormányzat hétfőn a Federal Registerben jelentette be a Bloomberg tudósítása szerint, hogy a Kereskedelmi Minisztérium vizsgálatot indít a félvezetők, félvezető-gyártó berendezések, valamint a gyógyszerek és gyógyszeripari alapanyagok importjának nemzetbiztonsági hatásairól. Ez a lépés előfeltétele a vámok későbbi bevezetésének.
Trump régóta bírálja a külföldi gyógyszer- és chipgyártást, nemzetbiztonsági fenyegetésnek tartva azt, és vámokkal kívánja ösztönözni az amerikai gyártás fellendítését.
Az új vámok azonban felforgathatják az ellátási láncokat és növelhetik az amerikai fogyasztók költségeit.
Az intézkedések komoly hatással lehetnek a félvezetőiparra, amely globálisan több mint 600 milliárd dolláros forgalmat bonyolít, és olyan termékek alapvető alkotóelemeit gyártja, mint az autók, repülőgépek, mobiltelefonok és fogyasztói elektronikai eszközök. A Covid-19 járvány okozta ellátási zavarokból még mindig regenerálódó iparág most újabb nehézségekkel nézhet szembe - említi meg a hírügynökség cikke.
A bejelentés napokkal azután történt, hogy a kormányzat mentesítette a félvezetőket, mobiltelefonokat, számítógépeket és egyéb elektronikai importcikkeket a Kínára kivetett 145%-os vámok alól. Bár ez kedvező hírnek tűnt olyan technológiai óriások számára, mint az Apple és az Nvidia, Trump és tanácsadói gyorsan jelezték, hogy a mentesség rövid életű lesz, és külön vámokat fognak kivetni a chipekre.
A vámok súlyos csapást jelentenének a világ legnagyobb gyógyszergyártói számára is, köztük a Merck és az Eli Lilly vállalatokra, amelyek szinte mindegyike számos, a világ különböző pontjain működő gyártóüzemmel rendelkezik. Trump szakít azzal a több évtizedes hagyománnyal, hogy a gyógyszeripar humanitárius okokból nagyrészt mentesült a kereskedelmi háborúktól.
Trump a chipgyártás visszatelepítését és az amerikai ipari bázis újjáélesztését a nemzet biztonsága szempontjából elengedhetetlennek tartja. A mesterséges intelligencia iparágában való globális verseny megnyerése szintén a Trump-adminisztráció egyik fő prioritása. Elemzők figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy a chipgyártás Egyesült Államokba való visszatelepítése évekig tartó kemény munkával lenne csak teljesíthető.
A gyógyszerekre vonatkozó lépés különösen nagy hatással lesz Írországra, amely 54 milliárd dolláros (47,6 milliárd eurós) kereskedelmi többlettel rendelkezik az USA-val szemben, ami Trump haragját is kiváltotta. Ez az egyensúlytalanság, amelyben nagy súlyt képvisel a gyógyszeripar, az ország kedvező adórendszeréből és magasan képzett munkaerejéből ered. Amerikai gyógyszergyártók, köztük a Lilly és a Pfizer, közel két tucat gyárat működtetnek Írországban, amelyek gyógyszereket szállítanak az USA-ba.
Az amerikai biotechnológiai ipar, amely az innovációt hajtja a gyógyszerfejlesztésben, szintén kiszolgáltatott az új vámoknak. Az amerikai vállalatok közel 90%-a támaszkodik importált hatóanyagokra az USA-ban jóváhagyott termékekhez. Ennek eredményeként az amerikai betegek és családok gyógyszerellátása különösen érzékeny az Európai Unió, Kína és Kanada beszállításaira és ezáltal a kilátásba helyezett vámokra.
Trump hétfőn korábban bejelentette, hogy ideiglenes mentességet fontolgat a gépjárműimportra kivetett 25%-os vámja alól, hogy időt adjon a vállalatoknak a termelés USA-ba való áthelyezésére. A bejelentés arra utal, hogy az elnök hajlandó tárgyalni az iparági vezetőkkel, és szinte biztos, hogy a technológiai és gyógyszeripari vezetők részéről is hasonló kezdeményezés fog következni.
"Az elnök azt akarja, hogy ez a visszatelepítés a lehető leghamarabb és a lehető legrendezettebben történjen meg," mondta Kevin Hassett, Trump gazdasági tanácsadója hétfőn a Fox Businessnek. "Így amikor vezérigazgatókkal beszél, és azt mondják: "egy kicsit több időre van szükségem ezzel, egy kicsit több időre van szükségem azzal, akkor ő abszolút hajlandó meghallgatni őket. És ha meggyőzik, akkor meghozza a döntést, hogy valami olyasmit tegyen, mint amit ma tett" - tette hozzá.
Trumpot megkérdezték hétfőn arról, hogy milyen rövid életű termékkivételeket fontolgat, de nem részletezte, hogy az autóipari vámok esetleges szüneteltetése vagy csökkentése mennyi ideig maradna érvényben.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/EPAKith Serey
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék
Risk on üzemmódba kapcsoltak a befektetők.
Dőlnek a béketárgyalások, átfogó offenzívát kezdett az orosz hadsereg - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Nitrogénművek: pár hét maradt a megállapodásra
A hitelezőkkel. Különben indul a kellemetlen szakasz.
Meglepő fordulat: lehet, hogy nem is veszélyesek a mesterséges színezékek!
Mégis ki kell vonni őket a forgalomból.
Kijött a Bézs Könyv: itt vannak a vámháború hatásai
Igyekeznek a fogyasztókra hárítani a költségnövekedést.
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen
NIS2 megfelelés minimális üzletmenettel rendelkező szervezeteknek
A NIS2 hazai szabályozásának hatálya alá olyan szervezetek is bekerülhetnek, amelyek üzletmenete, vagy létszáma minimális, de jelentős árbevételük, vagy ágazati szerepük miatt a NIS2 érint
Minél több bizonytalanságot okoz Trump, annál valószínűbb a recesszió
Zsiday Vikor volt a Partizán vendége, Trump vámpolitikáját vitatta meg Gulyás Márton műsorvezetővel. Az interjút megnézheted a YouTube-on, A HOLDBLOG-on egy szerkesztett változatát közöljük


- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Ömlenek a fegyverek Európa délkeleti bástyájába – Bármikor berobbanhat a két NATO-ország konfliktusa?
- Itt a halállista: ezeket a befektetéseket kerüld most
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.