menu
search
account_circle

Az Állatorvosi rektora sem számított arra, hogy Orbán győzikés-zebrás videót posztol az egyetemről

POLITIKA
április 14., 19:57

Nyílt levélben tiltakoznak állatorvosok Orbán Viktor miniszterelnök videója miatt, amit az Állatorvosi Egyetemen tett látogatásáról posztolt.

Orbán a hallgatóknak elmesélte, hogyan fogadott örökbe egy zebrát, és miért pont Gáspár Győzőt kérte meg erre. A videó elején és végén feltűnik Győzike is.

link Forrás

A Sótonyi Péter rektorhoz eljuttatott nyílt levél azzal kezdődik, hogy őszinte megdöbbenéssel látták ezt a videót, ami után számtalan kétségbeesett megkeresést kaptak a diákoktól, vagyis a leendő állatorvosoktól.

Többen is arról számoltak be, hogy az esemény nem volt előre meghirdetve, így különböző módszerekkel ki lehetett kényszeríteni a hallgatók részvételét.

A 228 aláíró méltatlannak tartja, hogy ilyen szinten felhasználták és propaganda célokra rendelték ki a hallgatókat, különösen úgy, hogy erős függelmi viszony áll fenn köztük és a tanári kar között.

„Orbán Viktor »zebraügye« nem igényelt eddig állatorvosi konzíliumot. Ha a miniszterelnökben kérdések merülnek fel az állatokkal kapcsolatosan, olyan végzett állatorvosokhoz kell őt irányítani, akik érdemben tudnak neki segíteni.”

Orbán az Állatorvosi Egyetemen
photo_camera Orbán az Állatorvosi Egyetemen Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala

Szerintük ha Orbán tényleg a hallgatókkal akar beszélni, azt előre meg kell hirdetni, lehetővé téve, hogy aki akar, el tudjon menni az eseményre, és feltehessen valódi kérdéseket. Ha pedig erről videó is készül, akkor az nem irányulhat közvetlen politikai haszonszerzésre.

Megkérték az egyetem vezetését, hogy a jövőben ne működjön közre az ilyen akciókban, pártállástól függetlenül.

A nyílt levelet – az aláírók neve nélkül – az Állatorvosi Egyetem honlapján tették közzé, a rektor válaszával együtt. A levelet „két ismeretlen hölgy” adta át a Rektori Hivatal egyik munkatársának péntek délelőtt, név és feladó megjelölése nélkül.

A rektor sem erre számított, de nem életszerű elutasítani egy miniszterelnököt

A rektor hétfőn válaszolt. Sótonyi Péter azt írta, az egyetem vezetése egyetért azzal, hogy a hallgatókat – bármely párt részéről - ne használják fel politikai célokra.

A rektor leírta, Orbán március 27-i látogatása a Miniszterelnökség kérésére nem volt nyilvános, azon elsősorban a hallgatók megválasztott képviselői vettek részt.

„A Miniszterelnökség semmiképpen sem akart politikai demonstrációt, ezért elzárkózott a nagylétszámú hallgatói jelenléttől, amelyet 30 főben maximalizáltak.”

A hallgatók kiválasztásában az egyetem vezetése nem vett részt, ők nem politikai preferenciájuk alapján vettek részt a beszélgetésben – írta Sótonyi. Visszautasítja, hogy bárki kényszerítette volna a hallgatókat a részvételre, nem merült fel „függelmi” kérdés.

A több mint két órás találkozón a rektor szerint kiemelt téma volt a ragadós száj- és körömfájás járvány, de a többi között beszéltek a frissdiplomások lehetőségeiről és a klímaváltozás hatásairól is.

A helyszínen csak a miniszterelnöki stáb videózott, „a közösségi médiában megjelent videó az esemény kis részletéről készült és nem feltétlenül abban a kontextusban amire a tárgyalt témák alapján számítottunk.”

Gáspár Győző a zebra kiválasztása után
photo_camera Gáspár Győző a zebra kiválasztása után Fotó: Gáspár Győző Facebook-oldala

Azzal folytatta, hogy az egyetem nem tudja befolyásolni, hogy egy kiemelt közszereplő munkatársai milyen módon szerkesztik vagy használják fel a készült videókat.

„A látogatás és a megjelent videó a hallgatóság egy részében erős indulatokat váltott ki, sőt egyenesen gyűlölködésbe csapott át, ami egyfelől a résztvevők ellen irányult, másfelől az egyetemi vezetés ellen, felróva, hogy politikusok jelennek meg egyetemi rendezvényeinken.”

A válaszból kiderült, Sótonyi a hallgatóknak is írt egy levelet, kérve, hogy hagyjanak fel az indulatkeltéssel.

Utána arról írt, hogy az egyetem 2016-ban önállóvá, majd 2020-ban alapítványi fenntartásúvá vált, „de finanszírozása, beruházásai ma is kormányzati döntések eredményeként valósulhattak és valósulhatnak meg.”

Az elmúlt 10 évben nagyot nőtt az elsőéves hallgatók száma és a tudományos, innovációs tevékenységük is. Eddig 7,3 milliárd forintnyi infrastrukturális beruházás valósult meg, és további 70 milliárd forintnyi fejlesztésről tárgyalnak.

„Ezek az eredmények jelentős erőfeszítéseket igényelnek. Ezek alapján nem életszerű, sőt, egyenesen abszurd, hogy egy egyetem, miközben a működéséhez és fejlesztéséhez szükséges forrásokat az államtól kapja, elzárkózzon attól, hogy fogadja a kormány vezetőjét vagy tagjait.”

Sótonyi azt írta, ő személy szerint mélységesen elítéli a félinformációkra hagyatkozó, káoszt teremtő megnyilvánulásokat, amelyek saját célra használják az egyetemi közösséget, és megszégyenítik azokat a hallgatókat, akik „az aktuális miniszterelnökkel folytatott beszélgetésen társaikat képviselik.” (24)