
A szovjetek kegyetlen dolgot tettek az utolsó űrhajósukkal, miután felbomlott a Szovjetunió
Olvass tovább...
Egyetlen szó, mégis rettentő sok bonyodalmat okozott.
A magyar nyelv egyik legkülönösebb és egyben legrégibb emléke a Tihanyi apátság 1055-ös alapítólevele. Az oklevél nemcsak a történelemtudomány számára nagy értékű, hanem nyelvészeti szempontból is felbecsülhetetlen, hiszen benne találhatók az első ismert magyar szórványemlékek: magyar szavak latin környezetben.
Közülük is kiemelkedik a rejtélyes kangrez szó, amely már több mint egy évszázada próbára teszi a nyelvtudósokat. A szó pontos jelentése máig ismeretlen, és éppen ez a megfejthetetlenség tette szinte megszállottság tárgyává több kutató számára. Az egyik legmegrázóbb történet Szamota István nevéhez fűződik, akinek életét (legalábbis a legendárium szerint) ez a szó pecsételte meg végzetesen.
Olvass tovább...
Szamota István nyelvész, a 19. század végi magyar tudományos élet fiatal csillaga volt. 1895-ben publikálta tanulmányát a Tihanyi alapítólevélről, melyet egy nagyobb munka előzményeként szánt. Néhány héttel tervezett esküvője előtt, 28 évesen öngyilkos lett. Karinthy Ferenc írása szerint a kutató a kangrez szó megfejtésének kudarcába őrült bele, és végül revolverrel vetett véget életének.
Bár a történet irodalmi keretben jelenik meg, és nem dokumentált tényként kezelendő, a benne húzódó igazság mégis megrendítő: a tudományos kutatás néha olyan mély szellemi és érzelmi elköteleződést kíván, amely az emberi lélek határait feszegeti. A kangrez csak egyetlen szó, de az azt körüllengő homály és az értelmezhetetlensége elég volt ahhoz, hogy egy ígéretes élet kisiklását jelképezze.
Olvass tovább...
A kangrez szó körüli tudományos vita máig él. Németh Gyula 1940-es megfejtési kísérlete, majd Bárczi Géza és Hoffmann István véleményei is azt mutatják, hogy a szó körül nincs konszenzus. Felmerült, hogy nem is önálló név, hanem egy útvonal végpontja lehetett, vagy épp egy torz írnoki szerkezetből keletkezett félreértés.
A nyelvészek újabb generációi is próbálkoznak az értelmezéssel, de a kangrez továbbra is ellenáll minden logikának és etimológiai próbálkozásnak. A szó tehát jóval több egy nyelvészeti rejtélynél: komoly szimbólum is, ami tudás határait, a kutatás szenvedélyének veszélyeit és a múlt örök homályát testesíti meg. Egy szó, amely megmutatja, hogy a nyelv nemcsak eszköz, hanem pusztító erő is lehet.
Ebből a videóból még sok érdekesség kiderül az alapítólevélről: