

Sokunk számára a reggel egy csésze gőzölgő kávéval kezdődik csak el igazán. Akár a tejeskávé, akár a presszó, akár a cappuccino a kedvenced, igazi lendületet adhat egy mozgalmas naphoz. Nagyon nem mindegy viszont, mikor iszod meg az utolsó adagot: a rossz időzítés szörnyen kellemetlen éjszakát képes okozni.
A kávéban található koffein a központi idegrendszert stimulálja. Éppen ezért képes kellően felpörgetni egy fontos megbeszéléshez vagy egy hétvégi kiránduláshoz. És nem a fáradtság elűzése a kávé egyetlen szuperképessége.
A kávé fogyasztása segíti az anyagcserénket, csökkenti a kettes típusú cukorbetegség és a neurodegeneratív betegségek kockázatát, például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kialakulásának esélyét.
A kávéfogyasztás legjobb időpontja általában délelőtt közepétől nagyjából délig tart. Ekkor kezd csökkenni a kortizolszint.
Délutánra a kávé újabb lendületet adhat, de ilyenkor sokakat már akár idegessé és szorongóvá is tehet a koffeint, így érdemes óvatosan bánnunk vele.
Fontos tudni, hogy a koffein felezési ideje körülbelül 5-6 óra, ami azt jelenti, hogy a délután 3-kor fogyasztott kávé jó eséllyel szervezetünkben lehet még este 9-kor is. Ha tehát például este 11 órakor tervezünk elaludni, melyre 10 óra környékén már lassan rá is hangolódnánk, akkor semmiképp nem tanácsos délután 4 után meginnunk még egy újabb cappuccinot, bármennyire is csábító.