A Maxar Technologies és a Planet Labs által április 6-án készített felvételek szerint jelenleg a hajó belső rendszereinek, köztük fegyverrendszereknek a beépítése folyik. A nemzetközi szakértők irányított rakétákkal felszerelt fregattra gyanakszanak, amely függőleges indítócsövekből képes lehet földi és tengeri célpontokat támadni. Az ilyen típusú hadihajókat általában korszerű radar- és érzékelőrendszerekkel szerelik fel, és a képek alapján ez sem kivétel. Észak-Korea a közelmúltban intenzíven fejleszteni kezdte flottáját, Kim Dzsong Un többek között új tengeralattjárókat is rendelt.

Fotó: AFP
Észak-Korea hatalmas hadihajót épít
Noha az új hajó létezése nem okozott meglepetést, a mérete és fejlettsége új szintet jelenthet az észak-koreai haditengerészet modernizálásában. Az elmúlt években Kim Dzsong Un rezsimje látványos fegyverkezésbe kezdett, beleértve interkontinentális ballisztikus rakéták tesztelését is, mindezt az ENSZ-szankciók szigorú technológiai korlátozásai ellenére.
Több elemző úgy véli, hogy a Moszkvával ápolt egyre szorosabb kapcsolatok segíthetik Észak-Koreát a szankciók megkerülésében. Kim Duk-ki, a dél-koreai haditengerészet nyugalmazott admirálisa szerint nem kizárt, hogy Oroszország technológiai támogatást nyújt az új fregatt rakétarendszereihez.
A hajó képei már tavaly megjelentek az észak-koreai állami televízióban, ahol Kim Dzsong Un személyesen is megtekintette az építkezést. A felvételeken olyan fegyverrendszerek látszanak, amelyek a modern haditengerészetekre jellemzőek, mint a függőleges rakétaindítók, fejlett radarberendezések, és valószínűleg hiperszonikus rakéták fogadására is alkalmas platform.
Carl Schuster, a korábbi amerikai haditengerészeti kapitány ugyanakkor óvatosságra int. Szerinte a hajótest és a hajtásrendszer megépítése nem különösebb kihívás, de a különféle elektronikai, kommunikációs és érzékelőrendszerek integrációja komoly technikai feladat. Dél-koreai politikusok pedig azt is kétségbe vonják, hogy Észak-Korea képes lenne gazdaságilag fenntartani egy ilyen hajót és annak személyzetét.
Kim admirális azonban arra figyelmeztet, hogy ha az új fregatt valóban hiperszonikus rakétával lesz felszerelve, az jelentős kockázatot jelenthet a térség biztonságára nézve. A jelenlegi állapot alapján a hajó legkorábban egy év múlva kezdheti meg a tengeri próbákat.
A jelenlegi észak-koreai hadiflotta mintegy 400 járőrhajóból és 70 tengeralattjáróból áll, ám ezek többsége elavult. Az amerikai hírszerzés szerint egy esetleges háborúban Észak-Korea tengeri ereje legfeljebb partvédelmi szerepre lenne alkalmas.
Borítókép: Kim Dzsong Un, Észak-Korea diktátora katonák társaságában (Fotó: AFP)