eur:
408.41
usd:
360.61
bux:
90786.49
2025. április 24. csütörtök György
Az alaptörvény 15. módosítása ellen, a Momentum Mozgalom szervezésében tartott demonstráció résztvevői vonulnak az Országháztól a Lánchídra 2025. április 14-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Az alaptörvény módosítása ellen tüntetett a Momentum az Országház előtt

Az alaptörvény 15. módosítása ellen tüntetett a Momentum Mozgalom hétfő délután az Országház épülete előtt.

A Kossuth téri demonstráción Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője köszönetet mondott a résztvevőknek, hogy kiállnak a szabadságért, az alapjogokért, a gyülekezés szabadságáért, azt hangsúlyozva, még nem akarnak forradalmat, hanem azt szeretnék, hogy jövőre demokratikus úton "takaríthassák el" a parlamentből a "fideszes nagyurakat".

Úgy fogalmazott, egy szabad, szeretetteljes Magyarországért kell most kiállniuk, hangsúlyozva, "a Fidesz alaptörvénye" rögzíti a hatalommegosztás elvét, tiltja a hatalom erőszakos megszerzését, gyakorlását és kizárólagos birtoklását, és megadja ilyen esetekben az ellenállás jogát.

Ez az ellenállás folyik jelenleg is, és ez az ellenállás lesz a következő egy évben ez ellen az elnyomó hatalom ellen - jelentette ki a Momentum politikusa. Folytatják az ellenállást, mert ahol zsarnokság van, ott ellenállás is van - tette hozzá, kiemelve, "ezt a harcot senki nem vívja meg helyettünk".

Írjátok be a naptárba: találkozunk június 28-án, a Budapest Pride-on - jelentette ki beszéde elején Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, hozzátéve, bármilyen "turpisság" történt is ma az Országgyűlésben, megrendezik az eseményt.

Arról beszélt: az alaptörvény-módosítás nemcsak a Pride-ról, hanem a szabadságról, a méltóságról és "mindannyiunk igazságáról" szól, a szabad társadalom pedig azt jelenti, hogy a polgárok nemcsak maguk, hanem egymás szabadságáról is gondoskodnak.

Vagy együtt vagyunk szabadok, vagy egyikünk sem az - jelentette ki Karácsony Gergely, megjegyezve,

egy új alkotmánynak abból kell kiindulnia, hogy "mi magyarok nem egyformák vagyunk, hanem egyenlőek".

A főpolgármester hangsúlyozta: miközben a törvény arra való, hogy a polgárt védje a hatalomtól, a parlamentben éppen ennek ellenkezője történik, erre pedig rámehet "minden, ami nekünk fontos", a jövőnk, az országunk és az emberi méltóságunk.

Hangsúlyozta: falak helyett hidakra van szükség, most pedig az a legfontosabb, hogy az emberek megtalálják egymást, kiálljanak egymásért, és a gonoszságot az emberség, a hazugságot az igazság, a gyűlöletet a szeretet váltsa fel.

Soproni Tamás (Momentum), Terézváros polgármestere azt emelte ki: a gyülekezési jog korlátozása "a szabadságunk lényegének, magjának támadása", az egyet nem értés jogának elvétele, és annak lehetetlenné tétele, hogy kifejezésre jusson a társadalom sokszínűsége.

Mikor kellene hangosan kiállni, ha nem a gyülekezési jog elvételekor? - tette fel a kérdést a polgármester, hangsúlyozva, nem a tüntetőknek kell elnézést kérniük, hanem azoknak, akik nincsenek itt, mert a hallgatás nem bölcsesség, hanem cinkosság, amikor a hatalom a jogokat nyirbálja.

Oroszország útjára léptünk - mondta Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere, aki arról beszélt, 15 év alatt a nemzeti együttműködés rendszere nagyon sok alapvető értéket, köztük rendszerváltó alapjogokat is sértett már meg súlyosan, de ma fordult elő először, hogy alaptörvénybe betonoztak egy ilyen lépést.

Hangsúlyozta: más-más jog csorbításával egyszer csak "pont ott találjuk magunkat, ahol a rendszerváltás előtt éltünk", ahonnan 1990-ben megérkeztünk a szabad világba, ezért azoknak, akik "kalandvágyból Magyarországon maradtunk", nincs más választásuk, mint a kiállás az értékek mellett.

Mint mondta, lehet, hogy a Pride betiltása elsősorban politikai csapdaállítás, de akkor ezt nem átugrani kell csukott szemmel, "hanem megfordítani, és belekergetni a nemzeti együttműködés rendszerét", hozzátéve, nemcsak elvtelenség, de hibás, rossz stratégia a megfutamodás.

Ezt a meccset az ellenzéknek nem megúsznia, hanem kihasználnia és megnyernie kell - jelentette ki, megjegyezve, ebben a harcban "van tisztán kivehető jó és rossz oldal".

Kiemelte, az Orbán Viktor utáni Magyarország központi értékeivé kell tenni a kisebbségi jogokat, a szabadságjogok védelmét és kiterjesztését, és most azért kell kiállni, hogy "ezekről véletlenül se feledkezzék meg az új hatalom".

A demonstrációt megelőző, délután három órára meghirdetett blokád kezdetén az Országház északi oldalán gyülekeztek az emberek, majd az aktivisták és a Momentum-frakció tagjai indultak meg a Parlament garázsának Duna-part felőli - rendőrsorfallal már elzárt - bejáratához, ahol előbb elállták az utat, majd leültek arra.

Nem sokkal később rendőrök szorították ki az útról az ott állókat, majd egyenként elvitték az addigra kezüket, lábukat gyorskötözővel egymáshoz rögzítő demonstrálókat.

A kivetítőn közvetített parlamenti szavazás után mondott beszéde végén Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője, a párt elnökségi tagja arra biztatta a jelenlévőket, hogy menjenek a köztársasági elnök hivatala elé, és szorgalmazzák Sulyok Tamásnál, hogy ne írja alá az alaptörvény módosítását. Kevéssel este hat óra után a tüntetők a Sándor-palotához indultak.

Rendőrsorfal és rendőrautók torlaszolták el a tüntetők Budára vezető útját a Lánchíd budai hídfőjénél. A demonstrálók megpróbálták áttörni a rendőrsorfalat, néhányuknak ez sikerült, ők elindultak a Várba azzal a felkiáltással, hogy "ott találkozunk".

Címlapról ajánljuk
Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Szűts Ildikó: rekordnyereség után jön a fürdők felújítása és az új Duna-parti strandok sora

Rekord évet zárt 2024-ben a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt, ami annak is köszönhető, hogy minden második külföldi turista Budapesten elmegy valamelyik fürdőbe – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Szűts Ildikó. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója beszélt a belépők áráról, a felújítási tervekről és az új Duna-fürdőkről is.

Donald Trump is megszólalt, keményen üzent az ukrán elnöknek

Az amerikai elnök élesen bírálta Volodimir Zelenszkij Krímmel kapcsolatos kijelentését, illetve álláspontját az amerikai békítő ajánlattal kapcsolatban. Trump szerint nagyon közel van a megállapodás, de Zelenszkijnek, akinek "nincs kijátszható kártyája", be kell adnia a derekát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Létrejöhet a big deal a vámháborúban, ugranak a tőzsdék

Komoly ralit láthattunk ma az európai tőzsdéken, ez alól a magyar piac sem volt kivétel. A remek hangulat hátterében az áll, hogy a tegnapi piaczárást követően Donald Trump kedvező üzenetet küldött a piacoknak, ugyanis kijelentette, hogy nem tervezi leváltani a jegybankelnök Jerome Powellt, akit az előző napokban többször is élesen bírált. Emellett az is elhangzott, hogy az USA-ba irányuló kínai exportra kivetett végleges vámok "közel sem lesznek a 145 százalékhoz", holott eddig erre, vagy ennél is rosszabbra számított a piac. Ma pedig Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy lehetőség nyílik egy jelentős kereskedelmi megállapodásra (big deal) az Egyesült Államok és Kína között. A bejelentésekre heves reakciókat láthatunk a tőzsdéken: Ázsia után Európában is szép pluszban zártak a tőzsdék és Amerika is nagy emelkedésben van a Nasdaq vezetésével, a Csodálatos Hetes részvények közül az Amazon és a Tesla remekelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×