A belgiumi Genti Egyetem (UGent) aggodalmát fejezte ki a Donald Trump által vezetett Egyesült Államokkal folytatott tudományos együttműködés növekvő kockázatai miatt.

Válsághangulat uralkodik a nemzetközi piacokon Donald Trump új vámintézkedései nyomán. A befektetők attól tartanak, hogy az Egyesült Államok valóban kereskedelmi háborúba sodródik, ami világszinten recessziót idézhet elő. A hagyományosan biztonságosnak számító eszközök is gyengülnek, miközben a piacokon kényszereladások és növekvő volatilitás jellemzi a kereskedést. Egyelőre kevés jel utal arra, hogy a helyzet gyorsan megoldódna.
Április eleje óta folyamatos nyugtalanság uralja a tőzsdéket, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette az eddigi legnagyobb volumenű vámpolitikai intézkedéseit. A befektetők először még abban bíztak, hogy a vámok csak alkupozíciót szolgálnak majd, és hamar visszavonásra kerülnek. Mostanra azonban egyre világosabb: Trump komolyan gondolja. Ennek következményeként a piacok lejtmenetbe kapcsoltak, és a világ egy potenciális, mélyreható kereskedelmi háború, sőt akár egy recesszió küszöbén találhatja magát.
Bár április 8-án némi stabilizálódás volt tapasztalható, az árfolyamzuhanás addigra már globálissá vált. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy még azok az eszközök is – például az arany vagy az amerikai államkötvények –, amelyek hagyományosan biztonságos menedéket jelentenek válság idején, most szintén esnek.
A helyzetet a The Economist portál videójában is elemezte:
Kényszereladások és a pánikspirál
A jelenség hátterében részben technikai okok állnak. Egyre több befektető és alapkezelő kap úgynevezett margin callt – ez az, amikor a bróker vagy bank felszólítja az ügyfelet, hogy pótolja az értékpapírszámláján keletkezett fedezethiányt. Ilyenkor nem feltétlenül a legkockázatosabb eszközöktől szabadulnak meg, hanem attól, amit gyorsan és nagy veszteség nélkül el lehet adni.
Így kerülhet sor arany és államkötvények tömeges eladására – még akkor is, ha ezekre elvileg épp most lenne a legnagyobb igény. A folyamat öngerjesztővé válhat: az eladások miatt esnek az árak, az árfolyamesés újabb margin callokat generál, ami további eladásokat vált ki.
Ez a fajta láncreakció ugyan még nem ért el válságszintű mélységet, de az eszközárakban már most is látványos volatilitás mutatkozik. A kockázatkerülési hullám a piac minden szegmensét érinti – az opciós biztosítások ára, amelyek a hirtelen áringadozások ellen védenek, meredeken emelkedett az elmúlt napokban.
Banki kockázatkezelők és a dominóhatás
A volatilitás megugrása azt is jelenti, hogy a bankok és alapkezelők kockázatkezelői elkezdik szigorítani a belső szabályokat. Ilyenkor a kereskedőket arra kötelezik, hogy csökkentsék a nyitott, nagy kockázatú pozícióikat. Ha sok szereplő egyszerre kezd el eladni, az újabb árfolyameséseket okozhat, ami újabb kockázatcsökkentést és eladásokat indíthat el – ez az igazi dominóhatás.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi hozhat megnyugvást?
A piaci káosz enyhítésének leggyorsabb módja az lenne, ha az Egyesült Államok visszavonná a vámintézkedéseket, vagy legalább jelezné, hogy készen áll a tárgyalásra. Egy ilyen gesztus azonnal nyugtatólag hatna a piacokra, és megtörhetné az esés dinamikáját.
Ennek azonban jelenleg kevés a jele. Donald Trump kommunikációja eddig nem mutatott hajlandóságot visszalépésre, sőt, inkább további szigorításokat helyezett kilátásba. A világ többi gazdasági hatalma – különösen Kína és az Európai Unió – egyelőre visszafogottan reagál, de a háttérben már készülnek a válaszlépések.
Merre tovább?
A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek. Ha a kereskedelmi feszültségek tovább nőnek, akkor nemcsak a részvénypiacokon, hanem a reálgazdaságban is érezhető lesz a hatás. A vállalati beruházások visszaeshetnek, az exportőrök óvatosabbá válnak, és az ellátási láncok bizonytalanná válhatnak.
A befektetők jelenleg nem csupán a tőzsdei árfolyamok miatt aggódnak, hanem a gazdasági környezet egészsége miatt is. És ha a félelem egyszer begyűrűzik a vállalatok és a fogyasztók döntéseibe, az már nemcsak pénzügyi, hanem gazdasági válságot is hozhat. Egyelőre tehát minden ok megvan az óvatosságra – és a figyelemre.

Ezt kevesen tudják a saját megtakarításairól: nagyon sok pénzük elúszhat, ha erre most nem figyelnek
A hagyományos 60/40-es befektetési stratégia, amely 60% részvényt és 40% kötvényt tartalmaz, az elmúlt időszakban nem működött a megszokott módon.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


