Az alkohol rövid távú hatásai
Az egyszeri, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás rövid távú hatásai, a következők lehetnek:
- csökkennek a gátlások
- interperszonális konfliktus
- esések és balesetek
- megváltozott viselkedés –(akár kockázattal járó vagy erőszakos viselkedés)
- másnaposság
- alkoholmérgezés.
Az alkohol rövid távú hatásainak súlyossága jellemzően attól függ, hogy egy személy mennyit iszik, de más tényezők is szerepet játszanak, mint például a folyadékbevitel és az élelmiszer-fogyasztás.
Másnaposság
Valószínűleg hallottál már a „másnaposságról”, vagy talán tapasztaltál is egy olyan kellemetlen tüneteket, amelyek általában túlzott alkoholfogyasztást követnek. A legtöbb ember képes felismerni a jeleket, és maga is kezelni tudja a tüneteket.
Általánosságban elmondható, hogy valaki minél többet iszik, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy másnaposságot tapasztal, de nem lehet megjósolni, mennyit kell innia, és elkerülje a másnaposságot. Vannak, akik egy italtól másnaposságot tapasztalhatnak.
A másnaposság súlyossága gyakran azzal függ össze, hogy a szervezet hogyan metabolizálja az alkoholt, mivel az alkohol számos reakciót vált ki a szervezetben.
- gyakori WC-re járás és kiszáradás
- az immunrendszer gyulladásos reakciója
- a gyomor nyálkahártyájának irritációja
- a vércukorszint csökkenése
- az erek kitágulása
Attól függően, hogy mit és mennyit ivott, a másnaposság jellemző tünetekkel járhat.
Ilyenek lehetnek: a szomjúság, fejfájás, izomfájdalmak, hasmenés, hányinger, fáradtság, gyengeség, remegés, gyors szívverés, megnövekedett vérnyomás, száj- és szemszárazság, gyenge koncentráció, fokozott fény- és hangérzékenység, olyan érzés, mintha a szoba forogna, vagy szédülés, szorongás, depresszió, ingerlékenység és egyéb hangulati zavarok, rossz, nyugtalan vagy kevesebb alvás.
A legtöbb másnaposság általában akkor kezdődik, amikor a véralkoholszint a nullához közeledik. A másnaposság általában csak 24 óráig tart, és magától elmúlik.
Íme, hogyan hathat az alkohol a szervezetre:
Agy: Az alkohol megzavarja az agy kommunikációs útjait, és befolyásolhatja az agy működését. Ezek a zavarok megváltoztathatják a hangulatot és a viselkedést, valamint megnehezíthetik a világos gondolkodást és a koordinált mozgást .
Szív: A hosszú időn át tartó vagy egy alkalommal túl nagy mennyiségű ivás, károsíthatja a szívet, és többek között ilyen problémákat okozhat: kardiomiopátia, szívritmuszavarok, stroke, magas vérnyomás.
Máj: A túlzott alkoholfogyasztás káros hatással van a májra, számos problémát és májgyulladást okozhat: zsírmáj, alkoholos hepatitis, fibrózis, cirrózis.
Termékenység: A rendszeres alkoholfogyasztás csökkenti a férfiak tesztoszteronszintjét, a spermiumok számát és a termékenységet. Nőknél befolyásolhatja a menstruációt. A hosszú távú, folyamatos ivás szintén befolyásolhatja szexuális teljesítményt.
Hasnyálmirigy: Az alkohol hatására a hasnyálmirigy mérgező anyagokat termel, amelyek végül hasnyálmirigy-gyulladáshoz, a hasnyálmirigy veszélyes állapotához vezethetnek, amely duzzanatot és fájdalmat okoz.
Rák: "Erős tudományos konszenzus van abban, hogy az alkoholfogyasztás többféle rákot okozhat. "A bizonyítékok azt mutatják, hogy minél több alkoholt iszik egy személy – különösen ha rendszeresen –, annál nagyobb a kockázata az alkohollal összefüggő rák kialakulásának. Még azoknál is, akik naponta legfeljebb egy italt fogyasztanak, és azok is, akik nagy mennyiségű alkoholt fogyasztanak, becslések szerint megnőtt a rák kockázata.
Immunrendszer: A túl sok ivás gyengítheti az immunrendszert, így a szervezet sokkal könnyebben célpontja lehet a betegségeknek. A krónikus alkoholfogyasztók hajlamosabbak olyan betegségekre, mint a tüdőgyulladás és a tuberkulózis, mint azok, akik nem isznak túl sokat. Az egyszeri sok ivás lelassítja szervezet fertőzések elleni védekezését – akár 24 órával a részegség után is.
Sokan rendszeresen isznak, és ez nem válik számukra káros szenvedéllyé, vagy függőséggé. Mégis, jobb tisztában lenni az alkohol rendkívül káros hatásaival is.