A „velünk élő sztálinizmusnak” nevezte Schmidt Mária a Magyar Tudományos Akadémiát
További Belföld cikkek
-
Nagy sebességgel csapódott a szalagkorlátnak egy kocsi az M3-as autópályán
- Húsvágó késsel támadt rá feleségére egy hajmáskéri férfi
- Felmérték a katolikus egyház megítélését a magyarok körében, itt az eredmény
- Takács Péter: Sosem mondtam, hogy minden rendben az egészségügyben
- Kizuhant egy ember a Dél-pesti Centrumkórház kilencedik emeletéről
Blogbejegyzésben ment neki a Magyar Tudományos Akadémiának (MTA) Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum és a XXI. Század Intézet főigazgatója, amiért az Akadémia Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya állásfoglalást adott ki arról, hogy ha Orbán Viktor miniszterelnök ellátogatna az MTA megalakulásának 200. évfordulója alkalmából tartandó ünnepi ülésre, akkor a résztvevők tiltakozásul kivonulnának a teremből.
A testület szerint a kormányfő a március 15-i beszédében átlépett egy határt, mégpedig „uszító jelleggel dehumanizált bizonyos közösségeket”. Schmidt Mária erre úgy reagált, hogy
a Magyar Tudományos Akadémia maga a velünk élő sztálinizmus.
Hozzátette, hogy a tagjai hatalmas privilégiumokat élveznek életük végéig.
Schmidt Mária: az MTA a rendszerváltással veszítette el tekintélyét
A múzeumigazgató azzal folytatta, hogy „a kiválasztottaknak semmilyen követelménynek nem kell megfelelniük, továbbá nem szakmai alapon kerülnek be a testületbe”. Szerinte az MTA tekintélyét elveszítette azzal, hogy a rendszerváltás előtt bejutott akadémikusok 1989 után is megtartották a tisztségüket, ezáltal „a média, a kulturális és akadémiai elit veszteségek nélkül mentette át magát a demokráciába”.
A XXI. Század Intézet főigazgatója úgy véli, a nyilatkozat „nettó politizálás”. A dokumentumok szövegét előre egyeztetik az ellenzéki politikusokkal, amik félelmet keltenek – tette hozzá. Az aláírókat „sokat próbált ballibeknek” nevezte. Kiemelte Palánkai Tibor tudóst, akit szerinte senki sem ismer a szűk körén kívül.
Végezetül azt nehézményezte Schmidt, hogy „a magyar egyetemi rendszer autonómiájára érzékeny munkatársak továbbra sem emelték fel a szavukat azért, hogy az összes egyetem visszakapja az egyetemi tanárok tudományos minősítésének jogát, ami továbbra is az MTA-nál van”.