Mindig is fájt, hogy rengeteg növekmény került be az egészségügyi ellátórendszerbe, utalt a hatalmas kórházi adósságokra a Magyar Kórházszövetség kongresszusán Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgatója. Számomra ősellenség a tartozás, szemléletváltásra van szükség – emelte ki az egészségbiztosító első embere.
A személyi jellegű kiadások és bértámogatások már óriási túlsúlyba kerültek az intézmények finanszírozásában.
2024-ben a fekvőbeteg-ellátóknak 1100 milliárd forintot, a járóbeteg-szakellátás számára pedig 849 milliárd forintot utaltak. Idén a szakrendelőknek már 904 milliárd forintot fizetnek ki ezen a jogcímen. Ez egy becsípődés nálam, de hangsúlyozni kell, hogy az aktív ellátásnak az 50 százaléka már ilyen jellegű bérkifizetésre megy el
– mondta a főigazgató.
A NEAK vezetője úgy fogalmazott, hogy nem tartja a finanszírozás legproduktívabb elemének a fix jellegű bértámogatás kifizetését, mert az esetszám nem nő tőle, a betegellátás nem javul – fogalmazott.
Kapcsolódó
Előfordulnak tartós lemaradások
Még mindig a 2019-es úgynevezett bázisévhez viszonyítják, hogy az egészségügy különböző szegmenseiben hogyan teljesítenek az intézmények, mondta Kiss Zsolt. Példaként említette, hogy a járóbeteg-szakellátás országosan nyolc százalékos elmaradásban van, a kórházak pedig a pandémia előtti időszakhoz képest 95 százalékon teljesítenek.
A krónikus betegellátásban pedig van egy stabil 25 százalék mínusz 2019-hez képest. Emiatt pedig aggodalmát fejezte ki a NEAK főigazgatója, mert azt látja, hogy ebből a mínuszból már nem nagyon fognak tudni kimászni.
Az nem tudja megmondani, hogy ez mennyire hiányzik a rendszerben a betegeknek, de itt is ösztönzőkre lesz szükség.
Most 57 milliárdot görgetnek maguk előtt az intézmények
Beszélt az egészségbiztosító főigazgatója a friss kórházi adósság-adatokról is. Március végén a lejár kórházi adósság 57 milliárd forint volt előző hónapban még 45 milliárd forint, erről az Economxon is írtunk bővebben. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára akkor úgy fogalmazott lapunknak, hogy csoda nem történt februárban sem.
Kiss Zsolt a márciusi adósság-adatokat elemezve azt mondta: egy hónap alatt 12 milliárd forint emelkedést produkált a rendszer, ami egyébként jónak mondható, mert az elmúlt években 18-19 milliárddal nőtt jellemzően havonta a tartozás.
Ősellenség a kórházi tartozás
A legutóbbi februári kórházkonszolidáció során 96,4 milliárd forintot fizettek ki az intézményeknek. 2024-ben pedig összesen 150 milliárd forintot úgy fizetett ki a NEAK a kórházak számára, hogy utólagosan számlákat egyenlített ki. Nem ellátást finanszíroztak, tartozásokat egyenlítettek ki – hívta fel a figyelmet Kiss Zsolt.
De ez a csúnya múlt, és most új világ jön, ezért kell megoldani, hogy betegek ellátását a valós értékeken finanszírozzák az intézmények számára.
2023-ban visszakerült a NEAK-hoz az ellátórendszer ellenőrzése, ez pedig azért fontos, mert segíti az ellátásszervezést. Szeretnék feltárni, hogy miért keletkezik a rengeteg kórházi adósság – mondta a főigazgató.

Széles spektrumban indultak ellenőrzések az alapellátástól a kórházakig, de kitértek például a nyugtatók felírásának ellenőrzésére is. Az ellenőrzések során a feltárt szabálytalanságok miatt már 1,4 milliárd forint büntetést szabtak ki. Úgy fogalmazott a főigazgató, azt gondolja, hogy amit helyre kell tenni, azt helyre kell tenni.
Pezsgőt bontottak és a kórházi koszt is jobb lesz
Az egészségügyi többletforrásokról Gulyás Gergely egy tavaly év végi kormányinfón beszélt. Akkor a MIniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta hogy 2025-ben minden hónapban 12,5 milliárd forint plusz forrást kapnak a kórházak. De a kórházak ezt a pénzt idén január óta hiába várták.
Jó hír, hogy megnyomtuk a gombot és a kórházak januárig visszamenőleg megkapják azt a 12,5 milliárd forintot, amit már a 2025-ös központi költségvetésbe beterveztek
– mondta a főigazgató.
Ennek örömére három pezsgőt is felbontottak, mert ez egy hatalmas ugrást jelent majd a finanszírozásban, tette hozzá Kiss Zsolt.
Emellett a betegek étkeztetésére is érkezik egy célzott összeg, ez már egy elvárt igény volt. A kórházakban napi norma eddig 1560 forint volt, de mostantól négyezer forintot szánnak a fekvőbeteg-ellátásban a betegek étkeztetésére.
A 150 milliárd forintból az aktív betegellátásban a betegek kosztja 23,7 milliárd forintot tesz ki, a krónikus betegellátásban pedig az étkeztetés 23,5 milliárd forintra rúg.
A NEAK főigazgatója titkon abban bízik, hogy a mostantól érkező többletfinanszírozás ki fog hatni a betegellátási eseményekre is. Úgy fogalmazott, ha már tavaly be tudták volna építeni az egészségkassza finanszírozásába a 150 milliárd forint pluszforrást, akkor 2024-ben a keletkezett kórházi adósságok több mint 80 százalékát elkerülhették volna.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle

Újabb szigor jön az egészségügyben

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát

Trump többször feltette a kérdést Orbánnak: „Viktor, mikor léptek már ki az Európai Unióból?”

Kamatugrás: közel 8 százalékra vált az egyik legnépszerűbb állampapír

Nem maradt választásunk: elbuktuk az eurószázmilliókat

Sírba viszik a titkokat, Faraday-kalitka lesz a Sixtus-kápolnában

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Sosem lesz vége: már kétmillió forintos négyzetméterárnál tartanak az új lakások
