Associated Press: Rómában folytatódhatnak az iráni atomprogramról szóló tárgyalások

2025.04.14. 17:32
Amerikai sajtóértesülés szerint Omán után Rómában egyeztethet egymással az iráni külügyminiszter és Donald Trump közel-keleti megbízottja, többek között a közel-keleti országot sújtó szankciók enyhítéséről is tárgyalva. Eközben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője Iránba látogat, és a szervezet helyi ellenőrzéséről próbál megállapodni az iráni elnökkel.

Az Associated Press olasz források alapján arról tájékoztattak, hogy az iráni-amerikai tárgyalások Rómában folytatódhatnak a közel-keleti ország atomprogramjáról. Eközben az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezetének vezetője megerősítette, hogy ezen a héten Iránba utazik, hogy megvitassa az iráni nukleáris program ellenőrzését.

Korábban beszámoltunk róla, hogy Donald Trump többször is azzal fenyegetőzött, hogy katonai csapást helyez kilátásba az iráni nukleáris létesítmények ellen, amennyiben a közel-keleti országgal nem tudnak megállapodni, ugyanakkor az iráni tisztviselők szerint egyre közelebb kerültek atomfegyver kifejlesztéséhez.

Az olasz kormány egyik forrása megerősítette az amerikai hírügynökségnek, hogy a tárgyalások következő fordulóját szombaton tartják Rómában. Az egyeztetésekről Antonio Tajani olasz külügyminiszter Oszakában közölte, hogy a kormány beleegyezését adta a tárgyalások megrendezéséhez. Ehhez a kijelentéshez kapcsolódott Caspar Veldkamp holland külügyminiszter, aki Luxemburgban erősítette meg a tényt.

Ugyanakkor az érintett felek nem nyilatkoztak arról, hogy valóban Rómában tartanák a tárgyalások következő fordulóját. Azt viszont megjegyezték, hogy Omán továbbra is közvetítene Irán és az Egyesült Államok között. Eszmail Baghaei iráni külügyi szóvivő elmondta, hogy nem a Közel-Keletre tervezik az egyeztetések folytatását, de szerinte nem is fontos a helyszín.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője Iránba utazik

Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője ezen a héten Iránba látogat, ugyanis a szervezetnek kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy ellenőrizze, Irán betartja-e a 2015-ös atomalkut. Azonban munkájukat nehezíti, hogy Donald Trump 2018-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat az egyezségből.

Sajtóértesülések szerint szerdán érkezik meg Rafael Mariano Grossi a közel-keleti országba, és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszterrel, valamint Maszúd Peszeskján elnökkel találkozik, melyről az IRNA állami hírügynökség számolt be.

Irán számára a szankciók enyhítése a legfontosabb

Az egyeztetésen várhatóan a szankciók enyhítéséről is tárgyalnak, ugyanis a 2015-ös megállapodásnál Irán beleegyezett abba, hogy drasztikusan csökkenti uránkészletét, és mindössze 3,67 százalékát dúsítja, amely az atomerőművének működtetéséhez szükséges. Ehhez képest a közel-keleti ország a készlet hatvan százalékát dúsítja, mellyel akár atomfegyvert is tud fejleszteni.

A megállapodás megszüntette az Iránnal szembeni gazdasági szankciókat, azonban felmondását követően ismét korlátozták gazdasági lehetőségeit, többek között a nyersolaj exportját külföldre. Ugyan az Egyesült Államok a szankciók könnyítését is felajánlhatja Iránnak, de továbbra sem világos, a közel-keleti ország mennyit hajlandó engedni. A 2018-as tárgyalásokból kiindulva várhatóan legalább 20 százalékos urándúsításra fog ajánlatot tenni az Egyesült Államoknak.

Hétfőn az iráni külügyi szóvivő közölte, hogy garanciák biztosítására van szükség a kötelezettségvállalások teljesítésével kapcsolatban, amíg a szankciók, a nyomásgyakorlás és fenyegetések folytatódnak, addig nem jöhet közvetlen tárgyalás.