Ha nem töltünk elég időt mélyalvásban, illetve a gyors szemmozgású REM fázisban, az felgyorsíthatja az Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható agyi területek romlását - állapította meg egy új tanulmány.
"Azt találtuk, hogy az alsó parietális lebeny egy részének térfogata zsugorodott azoknál az embereknél, akik kevés időt töltöttek a mély-, illetve és REM alvásban" - magyarázta Gawon Cho, a Yale belgyógyászati tanszékének professzora a CNN-nek.
Mélyalvás közben az agy kisöpri a méreganyagokat és az elhalt sejteket, miközben a szervezetet helyreállítja és regenerálja a következő napra. Míg a REM alatt álmodunk, az agy az érzelmek feldolgozásával, az emlékek megszilárdításával és az új információk befogadásával van elfoglalva. Értelemszerűen tehát a minőségi mély- és REM-alvás kulcsfontosságú a működőképességünk szempontjából.
A szakértők szerint a legtöbb felnőttnek az éjszaka 20-25%-át kellene mélyalvással töltenie, és ugyanez vonatkozik a REM szakaszra is. Az idősebb felnőtteknek kevesebbre van szükségük, míg a csecsemőknek sokkal többre: a babák alvásuk mintegy 50%-át tölthetik REM-fázisban.
Ráadásul az alvás mélyebb szakaszai az életkor előrehaladtával csökkennek, mondta Cho.
A mélyalvás általában nem sokkal az elalvás után következik be, míg a REM az éjszaka későbbi szakaszában, a reggeli órákban. Ezért ha későn fekszünk le és korán kelünk, csökkentjük annak esélyét, hogy elegendő időt töltsünk az egyik vagy mindkét szakaszban.
A szakértők szerint azonban nem elég csak tovább feküdni az ágyban, hanem rendszeresen megszakítás nélküli, pihentető alvásra is szükség van. Egy 2023 februárjában készült tanulmány szerint a jó alvási szokások közel öt évvel növelik a férfiak várható élettartamát, és majdnem 2,5 évvel a nőkét.
A kutatás szerint ennek eléréséhez nem lehet felébredni éjszaka, és nem lehet hetente több mint kétszer probléma az elalvással. Emellett a hét legalább öt napján jól kipihentnek kell éreznie magát az embernek, amikor felébred. És végül, nem lehet használni elalvást segítő gyógyszereket.
Nincs minden veszve
A jó hír az, hogy az úgynevezett alvási rutin betartásával könnyen rá lehet szoktatni az agyat a jobb minőségű alvásra. Fontos, hogy a legtöbb este ugyanabban az időben feküdünk le, és a reggelente ugyanabban az időben keljünk fel - még hétvégén és ünnepnapokon is.
Gondoskodnunk kell arról is, hogy a szobánk sötét, hűvös és csendes legyen. Lehetőleg ne fogyasszunk alkoholt, mert bár úgy tűnhet, könnyebben álomba merülünk miatta, hajnalban felébredünk, amikor a testünk lebontotta az italt.
A lefekvés előtti órában ne nézzünk semmilyen képernyőt (telefont, laptopot stb.), mert zavaró lehet, inkább válasszunk egy forró fürdőt, vagy bármit, ami megnyugtat minket.