A demencia megelőzését is segíti ez az egyszerű diéta

Egy jól megválasztott diéta nemcsak a testsúly csökkentésében, hanem az agy fiatalságának megőrzésében is segíthet.

2025. április 14., 15:47

Szerző:

A kor előrehaladtával sokakat nem csupán a plusz kilók aggasztanak, hanem az is, hogy hogyan tudják minél tovább megőrizni az agyuk frissességét. Jó hír, hogy létezik olyan diéta, amely mindkét problémára megoldást nyújthat – mutatott rá az EatingWell.

Manapság az egyik legrettegettebb időskori betegség az Alzheimer-kór, illetve a demencia, amely kognitív hanyatlással jár, és jelentősen rontja a páciensek életminőségét. Egyre több család érintett világszerte, hiszen ez a kórállapot a családtagokra is rengeteg terhet ró, és folyamatos állapotromlással kell számolni.

A tudomány jelenlegi állása szerint nem létezik gyógymód a demenciára, ám nagyon fontos, hogy a betegeket minél hamarabb diagnosztizálják, ugyanis bizonyos kezelésekkel állapotuk átmenetileg stabilizálható, és az állapotromlás mértéke is csökkenthető. A betegség kialakulásának pontos okai nem ismertek, jelenleg is zajlanak az erre vonatkozó kutatások, az azonban már kiderült, hogy ebben a genetikai tényezőkön túl szerepet játszik az egészségtelen életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás, a magas vérnyomás, valamint a fizikai aktivitás és a szociális kapcsolatok hiánya. Eközben pedig arra is fény derült, hogy a megelőzésben milyen fontos szerepet játszik a táplálkozás és bizonyos memóriagyakorlatok elvégzése is.

Ez a diéta lehet a kulcs a demencia megelőzéséhez

Az agy egészségének megőrzése a leglényegesebb szempont, ha a demencia kialakulásának megelőzéséről van szó. A kutatók felfedezték, hogy egyes élelmiszerek fogyasztása pozitívan hat az agyra, mivel serkentik az agyműködést. Emellett hozzájárulnak a szervezet általános állapotának javításához is, ezzel pedig elkerülhetővé tesznek súlyos, a szív- és érrendszert érintő betegségeket. Ez már csak azért is lényeges, mert a szívműködés problémái az agyat is érintik, tehát ebből a szempontból is lényeges kérdés, mit fogyasztunk el.

Ahogyan arról a 168.hu már beszámolt, a szakemberek egyre inkább úgy vélik, hogy a mediterrán diéta a legegészségesebb módszer a testsúly csökkentésére és az egészség megőrzésének szempontjából is. Emellett a DASH-diéta a másik rendkívül hasznos étrend, amelyet elsősorban a magas vérnyomással küzdők számára javasolnak.

Ezen fogyókúrás módszerek ötvözéséből született meg a MIND-diéta, amely nevében is a fenti két diétát idézi. A szakemberek ezt az étrendet úgy alkották meg, hogy a fenti módszerekből átvegyék azokat az elemeket, amelyek kifejezetten az agyra gyakorolnak jótékony hatást, így megakadályozva a demencia és a kognitív hanyatlás kialakulását. Valójában ez az étrend sok hasonlóságot mutat mind a mediterrán, mind a DASH-diéta szabályaival, de sokkal több zöld leveles zöldség, bogyós gyümölcs, magvak, halak és teljes kiőrlésű gabonák fogyasztását javasolja, miközben az egyéb zöldségek, illetve a tejtermékek kissé háttérbe szorulnak. Ezzel a módszerrel jelentős súlyfeleslegtől szabadulhatnak meg a fogyókúrázók, miközben a szellemi frissességük fenntartását is támogatják.

Nem csak a diéta segíthet

Aki a táplálkozás mellett más módon is szeretne tenni a mentális egészségéért, annak érdemes ellátogatnia a Memórialabor eseményeire, amelyeket az Óbudai Zsinagógában rendeznek meg. Janzsóné Bolyóczki Éva 2016 óta tart memóriatréningeket, elsősorban a 60 év feletti korosztály számára, ám ahogyan arra a zsidoprogramok.hu is felhívta a figyelmet, a tanfolyamok iránt a fiatalabb generációk tagjai is egyre nagyobb számban érdeklődnek.

Mindez érthető is, hiszen már évtizedekkel korábban is feltűnhetnek és zavaróvá válhatnak a memóriával kapcsolatos problémák és a feledékenység, ami még a mindennapokat is megnehezítheti. A memóriatréning gyakorlatilag egy mentális aerobik, amely edzésben tartja az agy kognitív működését, valamint javítja a koncentrációképességet és fejleszti a beszédet, a logikus gondolkodást, illetve egyúttal gyorsítja is az agyműködést. Mindezt játék-orientált feladatokkal éri el, amelyek minden résztvevő számára élvezetesek. A Memórialabor eseményeiről bővebb információkat itt érhetnek el az érdeklődők. Az első eseményt április 28-án 11 órakor rendezik meg, amelyre itt vásárolhatóak meg a jegyek, ezt követően pedig havonta több alkalmat is tartanak a szervezők.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

Az épületek minősége nemcsak komfortérzetünket, hanem egészségünket is befolyásolja. A beteg épület szindrómát a 70-es évektől kutatják, amikor Amerikában elkészültek az első gigantikus felhőkarcolók, ahol sok ember betömörült viszonylag kis helyre, kis irodákba, és észrevették azt, hogy egyeseknek fejfájás, rossz közérzet, másoknak ennél súlyosabb egészségügyi problémáik jelentkeztek.