Mára felszámolták azokat a telepeket, ahol korábban járványkitörés volt, a darnózseli és dunakiliti állományok elföldelése is befejeződött, így a közvetlen fertőzésveszély megszűnt, a továbbiakban ismert fertőző állomány Magyarországon nincsen. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a vírus is eltűnt az országból, ugyanis rendkívül ellenálló, ezért az érintett telephelyek környéke bizonyos mértékig fertőzött marad, fertőzésveszélyt jelent a továbbiakban is – jelentette ki az InfoRádióban Rusvai Miklós.
Igazán csak az utolsó járványkitörés után három hónappal lélegezhetünk föl, és mondhatjuk ki:
a járványmenetnek vége, jelen állás szerint július 2-án
– tette hozzá a vírusszakértő. Várhatóan ekkor fogják feloldani a Magyarország ellen foganatosított korlátozó intézkedéseket is. Rusvai Miklós megjegyezte, mivel nyitott gazdaságban élünk, a kártevők és kórokozók folyamatosan érkezhetnek az országba, ezért az orvosi és az állatorvosi járványtani szakembereknek, sőt a növényorvosoknak is folyamatos készültségben kell lenniük.
A száj- és körömfájás járvány miatt a gazdáknak továbbra is fokozott figyelemmel kell követniük az állatállományaikat – kiváltképp Győr-Moson-Sopron vármegye északi részén, de általában a Duna vonalában, a Szlovákiával határos területen –, továbbá maradéktalanul be kell tartaniuk a meglévő korlátozó intézkedéseket.
A víruskutató elismerően szólt a gazdákról és a média munkatársairól, akik szerinte rendkívül jól közvetítik a korlátozások fontosságát a közvélemény felé, és részint ennek tudható be, hogy Magyarországon nem indultak tiltakozások, mint például Szlovákia déli részén. „Mindenki nagyon jól kezeli ezt a helyzetet. A hatóságok gyorsan intézkedtek, a gazdák elfogadták a kényszerintézkedéseket, és a lakosság is tudatában van annak, hogy ez miért fontos” – fogalmazott.
A korlátozó intézkedéseket nem egyszerre, hanem szakaszosan fogják feloldani az idő előrehaladtával, de véglegesen július 2-án szabadulhatunk fel – ismételte meg.