2024-ben 27 594 mérgezési esetet jelentettek az orvosok, intézmények, ez 5 696 esettel több, mint egy évvel korábban. Az adatok szerint 66 mérgezési eset végződött halállal – közölte a tavalyi évet összegző jelentésében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

A bejelentett mérgezések 67 százaléka, azaz 18 619 eset alkoholmérgezés volt. Az alkoholmérgezéseken kívül az elmúlt évben 8 975 egyéb mérgezés bejelentése is történt. A halálos mérgezések száma ezen belül 57 volt.

Sok az öngyilkos szándék a mérgezéseknél

A mérgezések fő indítéka a szuicid szándék volt, az esetek körülbelül 39 százaléka öngyilkossági szándékkal vett be valamit, ami mérgezést okozott a szervezetében. Véletlen következményeként 23,5 százalékban, élvezeti céllal vagy függő szándékból pedig 32 százalékban fordult elő mérgezés.

Egyéb indítékból (foglalkozási, kriminális, pontosan nem meghatározható, ismeretlen) bekövetkezett mérgezés az összes eset 5,5 százalékban fordult elő.

Az öngyilkossági és egyéb szándék miatt bekövetkezett mérgezések a nők körében voltak gyakoribbak.

Az élvezeti/függő és véletlen mérgezések tekintetében pedig a férfiak érintettsége volt nagyobb. Az összes mérgezést tekintve valamivel nagyobb volt a mérgezések gyakorisága a nők körében (50,3 százalék), olvasható a hatóság jelentésében.

A legtöbb mérgezés, a bejelentett esetek 62 százalékában gyógyszerekkel történt.  Kábítószerekkel az esetek 17 százalékában, vegyipari termékekkel az esetek 11 százalékában, egyéb anyagokkal az esetek 6 százalékában, biocid vagyis kártevők elleni mérgezés az esetek 3 százalékban történt. A növényvédő szerekkel történt és bejelentett mérgezések aránya nem érte el a 0,5 százalékot sem.

A gyógyszermérgezések 58 százaléka öngyilkossági kísérletből adódott. A vegyipari termékeknél és az egyéb anyagok tekintetében a véletlen mérgezések jelentős dominanciája figyelhető meg.

A növényvédő szereknél a mérgezések 72 százaléka, a biocid termékek esetében 73 százaléka véletlenül történt, 26 százalék és 21 százalék öngyilkossági kísérlet következménye volt. A kábítószer mérgezés többségénél (86 százalék) az élvezeti/függő cél volt a fő kiváltó ok.

A mérgezések többsége megelőzhető

– erre hívja fel a figyelmet NNGYK. 

A tavaszi nagytakarítást is kellő óvatossággal végezzük. A tisztító- és fertőtlenítőszerek, irtószerek helytelen használata súlyos mérgezéshez vezethet.

A nem alkohol eredetű mérgezések közül a gyógyszermérgezések a leggyakoribbak. 5 608 esetben jelentettek öngyilkossági szándékkal, élvezeti célból vagy véletlenül történt gyógyszermérgezést. Mindig tartsuk be az orvosi utasításokat, ne hagyjunk gyógyszert elöl, és figyeljünk oda, hogy ki mit vesz be otthon.

A gyógyszermérgezések mellett említésre méltók a kábítószerekkel és a vegyipari termékekkel történt mérgezések. A vegyszerek közül a legtöbb esetet gázmérgezés (474 eset), valamint a tisztítószerek összeöntéséből keletkező klórgáz belélegzése (108 eset) okozta.

Drámai a gyermekek, fiatalok érintettsége

2024-ben 720 négy év alatti kisgyermek került kórházba véletlen mérgezés miatt, leggyakrabban háztartási vegyszerek és gyógyszerek okozták a bajt.

A 10–14 éves korosztályban az élvezeti célú és öngyilkossági szándékú mérgezések száma is aggasztó. Az NNGYK adatai szerint élvezeti/függő szándék miatt bekövetkezett mérgezés 88 esetben történt tiniknél, 49 lány és 39 fiúk szenvedett mérgezést, többségében kábítószer miatt.