Donald Trump amerikai elnök április 13-án, vasárnap arra figyelmeztetett, hogy egyes vámok 90 napos haladéka ellenére egyetlen ország sem akad le a vámhorogról.

A Le Monde azt írja, a globális piacok hullámvasúton járnak Trump április 2-i vámbejelentése óta, meredeken hanyatlottak, majd részben helyreálltak a részbeni vámvisszavonulóval.

Ismert, ma már a Kínára kivetett amerikai tarifák 145 százalékra emelkedtek, Peking pedig 125 százalékos megtorló sávot határozott meg az Egyesült Államok importjára. A többi ország általános haladéka mellett Trump pénteken mentességet adott a kínai gyártású félvezetőkre és elektronikai cikkekre, ám vasárnap helyesbítve azt hangoztatta, ezen technológiai termékekre még sincs vámkivétel. 

Mégsem ússzák meg a vámokat az elektronikai cikkek, viszont időt nyertek a gyártók

Végül mégsem mentesülnek az új amerikai vámok alól az elektronikai termékek a zömmel Kínából importált okostelefonoktól a számítógépekig, ellentétben számos érdekelt aktor reményeivel. Részletek.

Trump kormánya közölte, hogy kereskedelmi megállapodásokról kíván tárgyalni, többek között Kínával is, de nem világos, milyen feltételeket lenne hajlandó az elnök elfogadni. Régóta állítja a politikus, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi hiánya tisztességtelen gyakorlat eredménye, amelyet szerinte korrigálni kell, bár vámtarifái olyan országokat is sújtanak, melyekkel országának kereskedelmi többlete van – emlékeztettek.

SENKI sem akad le a horogról a tisztességtelen kereskedelmi mérlegek és nem monetáris tarifaakadályok miatt, amelyeket más országok alkalmaztak ellenünk, különösen nem Kína, amely messze a legrosszabbul bánik velünk! 

írta az elnök vasárnap a Truth Social platformján.

Kína viszont a trumpi vámstratégia teljes újragondolását sürgeti.

Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Vietnamban járva arra figyelmeztetett, hogy a protekcionizmus „semmire sem vezet”. Megismételte Peking azon álláspontját is, hogy 

„a kereskedelmi háború és a vámháború nem hoz győztest”.

A Fehér Ház szerint Trump továbbra is optimista a Kínával kötött megállapodást illetően, bár amerikai tisztviselők egyértelművé tették, arra számítanak, hogy Peking veszi fel először a kapcsolatot.

Felidézték, a befektetők államkötvényeket dömpingeltek, a dollár bezuhant, a fogyasztói bizalom pedig megtorpant. A Trumpra nehezedő nyomást növelve a Wall Street-i milliárdosok – köztük számos támogatója –

nyíltan kritizálták a vámstratégiát, mint káros és kontraproduktív lépést.

A Fehér Ház ragaszkodik ahhoz az elgondoláshoz, hogy az agresszív politika meghozza gyümölcsét, mondván, több tucat ország már megkezdte a kereskedelmi tárgyalásokat, hogy a 90 napos szünet vége előtt megállapodás szülessen.

„Éjjel-nappal dolgozunk, papírokat osztunk meg, ajánlatokat kapunk és visszajelzést adunk ezeknek az országoknak” – jelentette ki Trump kereskedelmi képviselője, Jamieson Greer a CBS-nek.

Trump egymás karjaiba lökheti az EU-t és Kínát

Újabb várt és váratlan fordulatok álltak be a vámháborúban. Kína és az Egyesült Államok egymás torkának esett, az Európai Unió egy vicsorgásig jutott, ami hirtelen vigyorgásba csapott, mikor Donald Trump amerikai elnök visszavonulót fújt, 90 napos szünetet rendelt el. Bővebben.