Több mint három évvel Oroszország ukrajnai inváziója után Európa energiabiztonsága törékeny, az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) segített ugyan betömni az orosz ellátási hiányt a kontinensen a 2022-2023-as energiaválság idején, de van egy nagyobb bökkenő – erről adott hírt a Reuters.
Ugyanis most, hogy Donald Trump amerikai elnök megrendítette a második világháború után Európával kialakított kapcsolatokat, és az energia felé fordult a kereskedelmi tárgyalások során, a vállalatok óvakodnak attól, hogy az Egyesült Államokra való támaszkodás újabb sebezhetőséget jelenthet.
Ebben az összefüggésben a nagy uniós cégek vezetői azt kezdték el mondogatni, ami egy évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna: hogy
nem rossz ötlet bizonyos mennyiségű orosz gázt importálni, többek között a Gazprom orosz állami óriáscégtől.
Ez újabb jelentős politikai váltást igényel, tekintettel arra, hogy Ukrajna 2022-es orosz inváziója arra késztette az Európai Uniót, hogy állítsa le 2027-ig az orosz energiaimportot.
Energiaügyben Európának korlátozott lehetőségei vannak. Az LNG-óriás Katarral folytatott tárgyalások elakadtak, és bár a megújuló energiaforrások elterjedése felgyorsult, az aránya nem nő elég gyorsan ahhoz, hogy az EU biztonságban érezhesse magát.
Ha ésszerű béke van Ukrajnában, akkor évente 60, esetleg 70 milliárd köbméteres gázszállításra térhetünk vissza, beleértve az LNG-t is
– fogalmazott Didier Holleaux, a francia Engie ügyvezető alelnöke a Reutersnek adott interjújában.
A francia állam részben tulajdonosa az Engie-nek, amely korábban a Gazprom gáz legnagyobb vásárlói közé tartozott. Holleaux szerint a Vlagyimir Putyin vezette Oroszország az EU-s szükségletek 20-25 százalékát tudná kielégíteni a háború előtti 40 százalékhoz képest.
A TotalEnergies francia olajipari nagyvállalat vezetője, Patrick Pouyanne óva intette Európát attól, hogy túlzottan támaszkodjon az amerikai gázra.
„Sok útvonalat kell diverzifikálnunk, nem kell túlzottan egyre vagy kettőre hagyatkoznunk” – húzta alá Pouyanne a lapnak. A Total az Egyesült Államok nagy LNG-exportőre, és a Novatek magáncég orosz LNG-jét is értékesíti.
„Európa soha nem fog visszatérni ahhoz, hogy 150 milliárd köbmétert importáljon Oroszországból, mint a háború előtt (...) de talán 70 milliárd köbméterre fogadnék”
– szögezte le Pouyanne.
Grandiózus gázüzletet készíthet elő Trump az elszigeteltnek mondott Putyinnal
Az elmúlt években az energetikailag izolálttá vált Oroszországnak alapvető érdeke lett, hogy újra meghatározó gázexportőrré válhasson Európában is. Ennek a tervnek ágyazhatnak meg az amerikai elnök és az orosz államfő közti legfrissebb egyeztetések. A potenciális béke is közelebb kerülhet. Részletek.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Újabb szigor jön az egészségügyben

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát

Trump többször feltette a kérdést Orbánnak: „Viktor, mikor léptek már ki az Európai Unióból?”

Nem maradt választásunk: elbuktuk az eurószázmilliókat

Kamatugrás: közel 8 százalékra vált az egyik legnépszerűbb állampapír

Sírba viszik a titkokat, Faraday-kalitka lesz a Sixtus-kápolnában

Ez egy alacsony intenzitású háború: lépnie kell a férfiaknak

Meglódulhat a kitermelés: júniusban már úszhatunk az olajban
