Megállították a tüntetőket a rendőrök a Lánchídnál, csak néhányan jutottak el a Várig

PAP 8315
2025.04.14. 13:57 Módosítva: 2025.04.14. 16:32
Folytatódik a március vége óta tartó tüntetéshullám. Az MTVA-székház blokádja és a hídfoglalások után ezúttal a Parlamentet szeretnék körbevenni a Momentum politikusai és szimpatizánsai. A megmozdulást az ellenzéki párt az Alaptörvény tizenötödik módosítása miatt hívta össze, ami szerintük „végérvényesen elvenné a gyülekezési alapjogot”.

Újabb tüntetést szervez a Momentum Mozgalom, akiket az sem tántorít el, hogy újabb és újabb büntetéseket kapnak a képviselőik. A mozgalom közösségi oldalán Kossuth téri blokád – üzenj a kétharmadnak címmel tette közzé tervét, amellyel az Alaptörvény tizenötödik módosítása ellen tiltakozik, és meg akarja akadályozni, hogy a képviselők bejussanak a szavazásra.

Április 14-én szavaz a fideszes állampárt az Alaptörvény tizenötödik módosításáról, amivel végérvényesen elvennék tőlünk a gyülekezési alapjogunkat – HA HAGYJUK! Uszító és egyszerre gyáva hatalom ez, mindent elvennének tőlünk, de egyszer meg kell vetnünk a lábunkat, és AZT KELL MONDANUNK, HOGY ELÉG VOLT!

– áll a bejegyzésben. A módosítások között szerepel a gyermekek védelmére hivatkozva a gyülekezési jog módosítása, illetve a magyar állampolgárság felfüggeszthetősége abban az esetben, ha valaki Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent.

Az Index egyszerre tudósít a szavazásról és a Kossuth térre szervezett blokádról, illetve az azt követő eseményekről.

19:45: Tudósításunk véget ért, köszönjük, hogy velünk tartottak! Kedden Hadházy Ákos tüntetésével folytatjuk.

19:43: Felkapcsolták a fényeket a Lánchídon, lassan megindul a forgalom a Clark Ádám téren. A tüntetők maradéka a Széchenyi téren áll.

19:37: A Lánchíd budai oldaláról elkezdtek elvonulni a rendőrségi furgonok, a hídon már nem látni tüntetőket. Több tucat tüntető a várnegyedben van, de a rendőrök nem engedik őket tovább.

19:30: A rendőrök felajánlották, hogy most még mindenki távozhat Pest irányába igazoltatás nélkül. Erre reagálva néhányan visszaindultak a Kossuth térre, hogy onnan metróval jussanak át Budára.

A rendőrök elkezdték a budai oldaltól kezdve a járdán állókat is igazoltatni, úgyhogy mindenki elindult Pest felé. Szabó Bálint a hídon állva trombitál.

19:21: A rendőrök most félbehagyták az igazoltatásokat és elvonultak, helyükre egy új csapat érkezett. Eközben a padkán ragadt tüntetők feljöttek az útra.

A rendőrök felajánlották, hogy most még mindenki távozhat Pest irányába igazoltatás nélkül.

19:12: A tüntetők leszorultak az úttestről. Az immáron a járdán álló tüntetők megtapsolták a rendőröket. A rendőrök megkezdték az igazoltatását azoknak, akik nem fértek fel a járdára. 

A tüntetők azt kiabálják az egyenruhásoknak, hogy akadályozzák a forgalmat.

19:08: A rendőrök arra kérik a demonstrálókat, hogy menjenek fel a járdára, aki nem tesz ennek eleget, az szabálysértést követ el.

A rendőrség nevében közlöm önökkel, hogy magatartásuk jogsértő 

– hallatszik a hangosbemondóból. A sajtó munkatársait is leterelik az útról, most már tényleg annyi tüntető lehet a helyszínen, ahány rendőr.

19:04: A tüntetők egy része elkezdett visszasétálni a pesti oldalra, azonban gyorsan visszafordultak, mivel onnan is megindult egy rendőrosztag. Végül a Pestről érkező rendőrök elkezdték átengedni azokat a tüntetőket, akik távozni akarnak.

19:00: Továbbra is patthelyzet van a Lánchídon, egyre fogyatkozó tömeggel. Elkezdett szólni a zene, pár tüntető feljutott az Alagút tetejére, és ott lengetnek zászlót.

18:48: A tömeg újra nekiment a rendőrsorfalnak, és néhányan átjutottak a budai oldalra. A többség a hídon várakozik. 

18:35: „Törjünk át!” – skandálják a tüntetők, és elkezdték tolni a felsorakozott rendőröket a Lánchíd budai oldalánál.

18:29: A rendőrök nem engedik le a tüntetőket a hídról. A tömeg megérkezett és farkasszemet néz a rendőrsorfallal. A Momentum politikusai tanácskoznak a következő lépésen.

18:24: A csoport eleje elérte a hidat és füstgyertyákat gyújtott. A tüntetők gyorsan elfoglalták a híd pesti oldalát, ahol bevárják azokat, akik még az Akadémia utcában vannak.

Egy férfi felmászott a Lánchídra, egészen az első pillérig, ahol találkozott a hidat karbantartó alpinistákkal, akik megkérték, hogy forduljon vissza, de ennek a kérésnek nem tett eleget. A budai oldalon már gyülekeznek a rendőrök és sorfalat állnak, nyolc rendőrautó elindult a Várba.

18:20: Bedő Dávid elmondta, hogy bár van náluk egy Lánchíd feliratú tábla, a hídfoglalás ma kimerül annyiban, hogy a Lánchídon keresztül mennek át a tüntetők a budai oldalra. 

A rendőrök próbálnak sorfalat állni a híd elején, de a tüntetők futni kezdtek, hogy még a sorfal előtt odaérjenek.

18:13: A tömeg mellett elhaladt egy sötétített kisbusz két kísérőautóval, ami miatt néhányan elkezdtek rohanni az autó felé, de az a rendőrsorfal mögött elhagyta a Kossuth teret. Többen azt skandálják, „túlórázni jöttünk!”

A tüntetők az Akadémia utcán sétálnak az autók között, a rendőrség próbálja lezárni az oldalsó utakat, de néhány autó így is bekeveredett a tömegbe.

18:08: „Van még egy dolgunk ma estére, ugyanis az egy dolog, hogy ezt most megszavazta a fideszes többség, de azt valakinek alá is kell írnia. Üzenjünk a köztársasági elnöknek, menjünk el az irodájához” – jelentette be Bedő Dávid.

A momentumos politikus vezetésével elindult a tömeg a Sándor Palotához.

A vonuló tömegben feltűnt egy Lánchíd feliratú tábla, amelynek hatására néhány tüntető a hídfoglalást fontolgatja. A tömeg viszont egyelőre Sulyok Tamáshoz igyekszik, hangos skandálások kíséretében.

18:06: „Bennünket kitilthatnak, de az igazságot nem. Folytatni fogjuk az ellenállást, mert ahol zsarnokság van, ott ellenállás is van” – zárta a beszédét Bedő Dávid, majd azt kérte, hogy aki csak egy üzenetet visz el a mai eseményről, az az legyen, hogy mindenki álljon ki a jogaiért, álljon ki azért, amiben hisz.

18:03: Bedő Dávid szerint ez a tüntetés arról is szól, hogy a gyerekeinket szabad iskolákba járathassuk, ahol nem mondják meg nekik, hogyan gondolkodjanak, és azért, hogy szabadon vállalkozhassunk, és ne kelljen azon aggódnunk, hogy valami „NER-es agyalágyult” lecsap a cégünkre.

A mai napon a 15. alaptörvény-módosítást szavazta meg az állampárt. 15 év alatt 15 alaptörvény. Pedig az eredeti Alaptörvényt az a Szájer írta, akit a Covid alatt azon kaptak, hogy droggal teli táskájával menekült egy ereszen

– emlékeztetett. Kiemelte, hogy a következő egy évben is folyamatos ellenállás fog zajlani az elnyomó hatalom ellen.

„Ilyen füstgyertyát gyújtottunk be annak érdekében, hogy megakadályozzuk a gyülekezési törvény módosítását, de a fideszesek jó droid módjára szavaztak tovább” – mondta, majd meggyújtott egy füstgyertyát.

18:01: A Momentum frakcióvezetője, Bedő Dávid először megköszönte, hogy már egy hónapja minden héten tiltakoznak a Momentum politikusaival a tüntetők. 

„Tetszettek volna forradalmat csinálni. Antal József szavai ismerősen csenghettek sokaknak. Ezt mondta, mert akkor úgy gondolta, hogy egy forradalom súlyos áldozatokkal és kockázatokkal jár. Mi sem szeretnénk forradalmat. Még nem. Éppen ezért állunk ki az alapvető jogainkért, hogy jövőre demokratikus módon takaríthassuk el a fideszes nagyurakat ebből a házból” – mondta.

Szerinte pont azért kell az utcára menni, hogy a hatalom lássa, hogy az emberekkel nem lehet bármit megtenni, majd azt mondta, ő is ott lesz június 28-án a Pride-on, de ez már nem arról szól.

Ez a hatalom mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy hatalmon maradjanak. Minden mocskos eszközt be fognak vetni. Ezért kell most kint lennünk, ezért harcolunk egy szabad Magyarországért, hogy szabadon lehessen szeretni

– fogalmazott.

17:55: Karácsony Gergely kifejtette, hogy senki se felejtse el jobban szeretni Magyarországot, mint amennyire gyűlöli a hatalmat, mert a falakat a szeretet fogja legyőzni. Majd Ferenc pápa szavait idézve elmondta, hogy falak helyett hidakra van szükség.

Eljön a nap, amikor a gonoszságot az emberség, a gyűlöletet a szeretet, a hazugságot pedig az igazság váltja fel. Kezdődjön most egy új Magyarország építése, találkozzunk a 30. Budapest Pride-on

– zárta beszédét.

17:53:  „Szabadnak lenni nehéz, de jó. Tudják ezt azok, akik azon mesterkednek, hogy ne hogy ne szeressük, hanem még gyűlöljük is egymást” – fogalmazott Karácsony Gergely, a ma 75 éve született Esterházy Péter mondatait idézve.

Karácsony Gergely szerint a bukástól rettegő hatalom folyamatosan azon dolgozik, hogy árkokat ásson, hogy megosszon minket. Szerinte nemcsak az egymást különbségeit kell észrevennünk, hanem azt is, amiben hasonlítunk: „Szeretni akarunk és nem gyűlölködni”.

17:50: Karácsony Gergely főpolgármester azzal indította felszólalását, hogy hangsúlyozta, mindenki írja be a naptárba a 30. Budapest Pride időpontját, mert bármilyen turpisságot terveznek a Parlamentben, a Pride akkor is meg lesz tartva.

Most itt abba is hagyhatnám, ha az alaptörvény 15. módosítása a Pride-ról szólna. De ez szól az egyenlőségünkről, a szabadságunkról, a méltóságunkról is

– fogalmazott a polgármester, aki szerint ideje megérteni, hogy bármely kisebbség szabadságát védjük, azzal a saját szabadságunkért is kiállunk, mert vagy együtt vagyunk szabadok, vagy sehogy. 

A főpolgármester szerint az alaptörvényt még azok sem tisztelik, akik azt megszavazták, hiszen már 15. alkalommal módosították.

17:44: Ferencváros polgármestere is megemlítette, hogy vannak olyan ellenzéki hangok, amelyek szerint csendben kell maradni, mert aki megszólal, az belesétál a Fidesz csapdájába. Ezt a polgármester sem kétli, de szerinte választási szempontból nem szabad megfutamodni a harctól.

Ők ásták a vermet, de rajtunk múlik az, hogy ők is essenek bele. Az ellenzéknek ezt a helyzetet nem megúsznia kell, hanem megnyernie

 – mondta, majd hangsúlyozta, hogy a többség a Pride megtartása mellett áll. 

Szerinte ebben a történetben van jó és rossz oldal, ezért egyértelműen a jó oldalra kell állni, mert ha még tévednének is a kutatások, „és kiderülne, hogy az ország többsége homofób”, akkor sem szabad megúszni ezt a harcot, hanem ki kell állni a kirekesztő gyűlöletkampányok ellen, amelyek nélkül ma már nincs kampánya Orbán Viktornak.

17:41: Soproni Tamást Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere követte, aki elmondta, sokan vannak most, akik úgy érzik, hogy sötét történelmi nap ez a mai.

Igazuk van, Oroszország útjára léptünk

– jelentette ki. 

Szerinte 15 év alatt a NER számtalan szabadságjogot sértett már meg, például a sajtószabadságét, de Alaptörvénybe még soha nem foglaltak ilyen törvényt. Úgy látja, hogy ma egy kicsit szigorítottak, holnap pedig még egy kicsit, a végén pedig pont ott találjuk magunkat, mint a rendszerváltás előtt.

„A jövő történészei persze vitatkozhatnak majd a demokrácia felszámolásának lépcsőiről, de egyértelmű, hogy a Horthy- és a Rákosi-rendszernek is volt egy első lépcsőfoka, ezért meg kell próbálnunk megvédenünk az alapvető jogainkat és a kiszemelt kisebbségeket, ami most pont az LMBTQ-közösség” – fogalmazott.

17:33: Soproni Tamás, Terézváros polgármestere indította meg a beszédek sorát, és azzal kezdte, hogy elég sok beszédet mondott már, de olyat még nem, amit trombitaszó kísért (Szabó Bálintot nem sikerült semlegesíteni). A megjegyzés után elmondta, hogy a választásokon azt ígérte, Terézvárosba a béke egy kis szigetét fogja elhozni, és hat éve próbál hidakat építeni ott, ahol mások árkokat ásnak. Hat éve hívják meg a fideszes képviselőket is a városi rendezvényeikre, mert például március 15. nem fideszes vagy ellenzéki, hanem magyar ünnep.

A polgármesterek a kormánytól azonban csak lejáratást, kifosztást kapnak, miközben az önkormányzatok a kormányt is kisegítik iskolák és rendelők felújításával.

Ha az állam egy nagy háztartás lenne, akkor az önkormányzatok lennének azok a rokonok, akik folyton átugranának megszerelni a csöpögő csapát, és még süteményt is hoznak

– fogalmazott. Szerinte az önkormányzatok hiába dolgoznak csöndben, hiába próbálják meg elhozni a béke szigetét, van olyan, amikor a másik oldalról ágyúkkal lőnek, akkor a hallgatás bűn.

„Az elmúlt napokban, hetekben számtalanszor halhattuk ellenzéki, önjelölt stratégáktól, hogy ez csak egy gumicsont, és nem szabad emiatt felszólalni, mert úgy lehet megnyerni a kiábrándult fideszesek szavazatit. Mikor kellene hangosabban tüntetni, ha nem a gyülekezés szabadságának megszüntetéséről? Akkor, amikor egy Facebook-poszt miatt bilincsben visznek el?” – jelentette ki a polgármester, aki szerint egy ilyen helyzetben az, aki hallgat, cinkossá válik.

Ti vagytok a szabadság megőrzéséért küzdő erő, amely egyszerre látszik a Karmelitában és a Tisza partján is. Őrizzétek meg bátorságotokat!

– zárta beszédét.

17:29: Megérkezett Karácsony Gergely főpolgármester, akit Szabó Bálint egyből megkörnyékezett. A szervezők éppen most próbálják meg eltüntetni a trombitás politikust.

17:26: Varsányi Áron a színpadon arról beszélt, hogy a bátor fideszes képviselők szétlopták az egészségügyet, nincs vonat, ami időben érne be, és minden közpénz az ő zsebükben landol, ezért már csak az maradt nekik, hogy a szabadságjogokat is elvegyék.

17:23: A képviselők végül 140 igen, 21 nem szavazattal elfogadták az Alaptörvény-módosítást. Latorcai János az eredmény kihirdetése után megjegyezte:

A helyi tiltakozók pedig majd élvezik a megérdemelt jutalmukat.

17:20: A Momentum szavazást megzavaró akcióját hatalmas tapsvihar fogadta a tüntetők között. A tüntetők azt skandálják, hogy „hazaárulók”, közben pedig lila füstgyertyát gyújtott egyikük.

17:09: Varsányi Áron a színpadra lépve elmondta, hogy perceken belül elkezdődik az Alaptörvényről szóló szavazás, amit a tüntetők a kivetítőn Tompos Márton élő videóján keresztül nézhetnek, ugyanis a szavazás előtt a hivatalos felületek közvetítései elérhetetlenné váltak.

A kivetítőn a szavazás, amit a tüntetők bekiabálásokkal és fütyüléssel fogadtak.

16:50: Miközben a tüntetők miniszterek után futkosnak, a tüntetés hivatalos helyszínén Varsányi Áron próbálja meg feltüzelni a tüntetőket.

Látjuk, hogy mi van az olyan országokban, ahol nem cselekedtek időben. Könnygáz, hangágyú, bilincsben elvitt ellenzéki képviselők, betiltott rendezvények. Ez vár ránk is abban az esetben, ha nem teszünk saját magunkért, nem teszünk a saját szabadságunkért, nem teszünk az embertársainkért

– mondta többek között a Momentum szóvivője.

A beszéd után újabb Tompos Márton-videó érkezett, amelyben a Momentum elnöke Orbán Ráhel meggazdagodásáról beszél.

16:36: Akciófilmbe illő üldözési jelenetek zajlanak: Gulyás Gergely érkezett kisbusszal, a Momentum aktivistái és Lőcsei Lajos ezt kiszúrták, és odarohantak az Országgyűlés Hivatalához, mire a miniszter bement a Szabad György Irodaházba. 

Utána megérkezett Tuzson Bence is, akit pedig Szabó Bálint vett észre és utánafutott az irodaházba. Szabó Bálintot rövid úton kiküldték az épületből.

16:30: Míg a tüntetők a Parlament északi oldalán várják a szavazást, addig a déli oldalon Szabó Bálint akciózik és a rendőrökkel veszekszik, akik sorfalat állnak a rakparton. A trombitás politikus azt kérdezte az egyenruhásoktól, hogy úszva bejuthat-e a Parlament háta mögé, majd stoppolni próbált, ugyanis az autóforgalom akadálytalan. 

A kijelentés hatására megérkezett egy rendőrségi hajó.

Közben egy trombitával érkező kislány csatlakozott Szabó Bálint koncertjéhez.

Íme a Kossuth tér ezekben a percekben:

16:15: A kivetítőn Tompos Márton videóját játszották be, amelyben a Momentum elnöke bejelentette, hogy videósorozatot indít Orbán Viktor meggazdagodásáról.

16:08: A Kossuth téren kezdődnek a beszédek, Varsányi Áron, a Momentum szóvivője lépett fel a színpadra, hogy szóljon néhány szót a tüntetőkhöz.

Most láthatta mindenki, hogy mennyire fél a Fidesz. A történelemben először megpróbáltak időben beérni a munkahelyükre, és több mint ezer készenléti rendőrrel vették körbe az épületet a környező utcákban és itt. Százötven készenlétis rendőr kellett, hogy megszüntesse a momentumos blokádot, és hogy elzavarja valamiért a sajtómunkatársakat és az embereket a korlátról, hogy még csak fényképet se tudjanak róla csinálni

– mondta a Momentum szóvivője.

Varsányi Áron ezt követően vázolta a menetrendet, miszerint 17 órakor szavaznak a Parlamentben, amit a kivetítőn lehet majd követni, és utána következnek a felszólalók.

16:05: Bedő Dávid a rendőri intézkedés után elmondta, teljesen abszurdnak érzi, hogy a rendőrség így védi a kormánypárti kétharmadot, „mindent megtesznek, hogy a fideszes nagyurak kényelmesen bejussanak a Parlamentbe”.

15:56: Rendőri erősítés érkezett, ezzel gyakorlatilag felszámolták a blokádot a garázsbejáratnál. Minden tüntetőre legalább négy rendőr jutott.

15:52: A Kossuth tér parkoló feletti részét is elállták a rendőrök, és kiszorították onnan a sajtó munkatársait. Gulyás Márton három rendőrrel vitatkozik, miközben a rendőrök egyenként viszik el és igazoltatják a momentumosokat. Így járt Lőcsei Lajos és Bedő Dávid is.

15:43: A rendőrök elkezdték felszedni a földön ülő momentumosokat. Azokat a momentumosokat, köztük Tóth Endrét és Sebők Évát, akiket sikerült a rendőröknek felemelniük a földről, elkezdték igazoltatni.

Közben vita alakult ki a rendőrök és a sajtó néhány munkatársa között. A rendőrök ugyanis először azt kérték tőlük, hogy menjenek fel a Kossuth térre, azonban a fentről fényképező kollégákra is rászóltak, hogy hagyják el a helyszínt.

15:35: Kezdődik a lökdösődés, a rendőrök elkezdték kiszorítani a demonstrálókat és a sajtó munkatársait a lépcsők felé. A tömeg skandálni kezdett:

A gyülekezés alapjog!

A lépcső felől is megindultak a rendőrök, és azt kérik az emberektől, hogy hagyják el a rakpartot, akkor is, ha a járdán állnak.

15:32: Bede Zsolt, aki az MTVA előtti péntek reggeli tüntetésen is feltűnt, most is megérkezett. Ezúttal Tordai Bencét kérdezgeti.

Közben a rendőrök felsorakoztak a Kossuth térről a parkolókhoz vezető lépcsők tetején, és körbevették a parkoló előtt álló tüntetőket a rakparton. Az intézkedés oka, hogy a demonstrálók ne akadályozzák az autósforgalmat. A tüntetők leültek a földre és összekapaszkodtak.

15:30: Információink szerint Lázár János 15 óra után néhány perccel sétált be a Parlamentbe, anélkül, hogy a tüntetők bármiben akadályozták volna.

15:26: Csárdi Antal a Parlament oldalából figyeli az eseményeket, megkérdeztük őt, szerinte van-e értelme elállni a parkolókat, amikor a legtöbb kormánypárti képviselő már bejutott az épületbe.

Azt én nem tudom megítélni, hogy ennek a konkrét akciónak van-e értelme, de a véleménynyilvánításnak mindig van értelme

– fogalmazott a képviselő.

15:57: A tüntetők megindultak elfoglalni a parlamenti parkolók bejáratait. A rakparti parkoló bejáratát elállták a tüntetők, akik mögött egy rendőrsorfal biztosítja, hogy a demonstrálók ne menjenek be a parkolókba, bár erre nincs is igény.

15:15: Tordai Bence az Index kérdésére elmondta, nem gondolja, hogy a tüntetések hatására a kormány kihátrálna a gyülekezési alapjogot sértő döntése mögül, mert erre építették fel „a politikai túlélésüket”.

„Ezeknek a tüntetéseknek nem is az a célja, hogy meghátráljanak, hanem az, hogy felhívjuk a társadalom figyelmét arra, hogy alapjogainkat korlátozzák, magyar embereket uszítanak, vagy próbálnak egymás ellen uszítani, és ilyenkor nem lehet szerintem tétlenül és csendben végigasszisztálni ezt. Ezért vagyunk kint az utcán, ezért tiltakozunk a parlamentben is” - magyarázta a képviselő.

Hangsúlyozta, a kormány részéről egy

nagyon kétségbeesett kísérletet látunk arra, hogy valahogy megpróbálják megfordítani a politikai tendenciák számukra kedvezőtlen, de a magyar társadalom többsége számára kedvező menetét.

„Ha most lennének választások, akkor csak az lenne a kérdés, hogy az ellenzéknek kétharmados vagy sima többsége van-e, és a Fideszben erre tényleg kétségbeesett reakciók vannak, olyan határokat lépnek át, amilyeneket korábban maguk jelöltek ki. Tehát nem a jó ízlés vagy a nemzetközi jogállami normák, hanem például az erőszakra uszítás, a polgártársaink százezreinek és millióinak dehumanizálása, ami eddig az ő köreikben sem volt elfogadott, és hogyha valaki hasonlót csinált, akkor ők háborogtak a legdurvábban.

Amikor állításuk szerint patkányozták a fideszeseket, akkor teljesen ki voltak készülve,

ehhez képest Orbán Viktor poloskázza a változást akaró magyar embereket. Szerintem ez jól mutatja, hogy eléggé kifogytak abból az eszköztárból, amivel a hatalmukat az elmúlt másfél évtizedben megőrizték” – mondta Tordai Bence.

15:03: A parlamenti közvetítés helyreállt, a szervezők pedig azt ígérték, hogy az Országház mellett felépített kivetítőn követhetik a tüntetők a benti eseményeket, így láthatják majd a Lőcsei Lajos által beharangozott akciót is. 

A blokád még nem vette kezdetét, de műsorból nincs hiány, ugyanis Szabó Bálint éppen iskolásoknak trombitál. Tordai Bence is megérkezett a tüntetők közé.

14:53: Az Országgyűlés üléséről szóló élő közvetítés Novák Előd és Rétvári Bence összecsapása után megszakadt. A parlament hivatalos honlapja is elérhetetlenné vált, állítólag nincs wifi. Úgy tudjuk, minisztériumi épületekben is akadozik a net.

14:48: Lőcsei Lajos momentumos országgyűlési képviselő az Index kérdésére elárulta, céljuk az volt, hogy megakadályozzák a fideszes képviselők bejutását a Parlamentbe, hogy ne legyen meg a kormánypártok kétharmada, vagy legalább arra kényszerítsék őket, hogy távolabb kelljen leparkolniuk, és gyalog kelljen bemenniük az Országgyűlésbe. Ebből fakadóan elsősorban a parkolók bejáratait akarják elfoglalni.

Természetesen láttuk, hogy a kormánypárti képviselőket korábban behívták, így az elmúlt 15 év alatt lehet, hogy most először időben beérnek a fideszesek a Parlamentbe, de nem kell aggódni, mert bent is készülünk egy-két meglepetéssel

– fogalmazott.

14:40: Húsz perccel a tüntetés kezdete előtt is még több a bámészkodó turista, mint a tüntető, de állítólag a Parlament másik oldalán is állnak demonstrálók, őket most fogják átkísérni a Margit híd felőli oldalra.

14:28: A tüntetők nemzeti színű szalagot kötnek a felkarjukra. A mai eseményen beszédet mond majd Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina is, azonban – mint a szervezőktől megtudtuk – Hadházy Ákos nem lép színpadra.

14:20: Az LMP korábbi országgyűlési képviselője, Csárdi Antal távolról megnézte a tüntetésre való készülődést, majd besétált a Parlamentbe. A kormánypárti képviselők többsége is az ülésteremben van, ami a blokádot szervezők szempontjából nem túl jó hír.

14:10: A szervezők megafonokkal, zászlókkal és molinókkal érkeztek, de van olyan lelkes tüntető, aki hozott magával saját megafont, és a hivatalos start előtt meg is kezdte a demonstrációt.

Felkérjük a rend őreit, hogy védjék meg a gyülekezés alapjogát

– mondta többek között a készülődő egyenruhásoknak.

14:06: Lukács László György, a Jobbik frakcióvezetője sajtótájékoztatón jelentette be, hogy pártja nem szavaz az Alaptörvény 15. módosításáról.

13:50: Egy órával a Momentum akciója előtt még csak épül a Parlament Margit-híd felőli oldalán a Momentum színpada, a rendőrség azonban már körbevette az épületet, sőt nagyobb csapat készenlétist lehet látni az Országház két szélénél és a főbejárat mellett, a XIII-as kapunál.

Trombita szó jelzi: az első tüntetőkkel megérkezett Szabó Bálint is.

13:10: A tüntetés kezdete előtt a Demokratikus Koalíció bejelentette, hogy szolidárisak a tüntetőkkel, ezért nem vesznek részt az Országgyűlés Alaptörvényről szóló szavazásán. 

A Demokratikus Koalíció szolidáris a Momentum frakciójával és a Parlament köré gyűlt emberekkel, ezért a képviselőink nem vesznek részt a mai parlamenti ülésen. Ez alól egyedül Varju László eskütétele jelent kivételt, aki az Orbán-rendszer elleni harc egyik legeredményesebb ellenzéki politikusaként megérdemli, hogy ott legyünk mellette, amikor átveszi a Fidesz újabb, harmadszori legyőzése után járó parlamenti mandátumát

– fogalmazott közleményében a párt.

Március vége óta zajlanak a tüntetések

Ahogy arról az Index is beszámolt, március 25-e óta több tüntetést is szerveztek a fővárosban a Pride-ot betiltó és a gyülekezési jogot korlátozó törvény elfogadása miatt. A forgalmat már az első demonstráció is nehezítette Budapesten, és ez volt a helyzet április 1-jén is. A demonstrálók elfoglalták az Erzsébet, a Szabadság és a Petőfi hidat is, emellett Hadházy Ákos független parlamenti képviselő bejelentette, hogy 24 órás megmozdulást terveznek egy héttel később, de az végül csak hajnali 4-ig tartott.

Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádióban a hídfoglaló tüntetésekkel kapcsolatban közölte, hogy olyan törvénymódosítást nyújtanak be, „amely megpróbálja a nem tüntető, tehát az adott demonstrációtól távol maradók jogait is figyelembe venni”. Igaz, nehezen tudott bejutni a miniszterelnök az MTVA székházába, mivel ott is demonstrálók várták.

Az Országgyűlés többsége március 18-án sürgősségi eljárásban, feszült vita után megszavazta a gyülekezési jogot érintő, a Pride korlátozását, tiltását lehetővé tévő javaslatot. A szavazás botrányba fulladt, amikor momentumos képviselők – valamint Hadházy Ákos – füstgyertyákat gyújtottak az ülésteremben.

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)