
Pusztítás vagy növényzetmentesítés zajlik az Óceán-árok mentén?
További Tudomány cikkek
-
Gyerekzsenik hoztak tudományos megoldásokat a legégetőbb mezőgazdasági klímaproblémákra
- Így mosnak a magyarok, megvan, mit rontunk el
- Legalább két állást vállalnak a Z generációsok, ha nem akarnak éhen halni
- Izgalmas felfedezést tettek spanyol régészek, fény derülhet egy középkori titokra
- Az eddig ismert legrégebbi hangyafajt fedezték fel Brazíliában
„Rend a lelke mindennek. A Gödöllő-Vác Térségi Környezetvédelmi, Beruházó és Szolgáltató Vízgazdálkodási Társulatnak itt is sikerült felszámolnia a rendetlenséget okozó biodiverzitást” – írja a Greenfo, majd idéz a Dunakeszi, a Mi városunk szervezet közleményéből:
„Az Óceán-árok esetében 2571 folyóméter hosszban végzi a társulás a növényzetmentesítési munkálatokat, azaz eltávolítják a kidőlt fákat, amelyek a biztonságos lefolyást akadályozzák, kivágják az inváziós sarjakat, lágyszárúakat, cserjét és sarjhajtásokat, nádat kaszálnak a rézsűs és a meder sík területein, eltávolítják a mederben felhalmozódott iszapot” – írja a Dunakeszi, a Mi városunk szervezet a közleményében.
Pusztítás, természetkárosítás
A Greenfo értelmezésében ez azt jelenti, hogy a patak 2,5 kilométeres hosszában teljesen kipusztították a természetes növénytársulásokat. A természetkárosítás során 30-50 éves, egészséges, társulásalkotó, nem idegenhonos és nem inváziós, fűz- és nyárfamatuzsálemeket vágtak ki pár méterre az ex lege védett dunakeszi láptól.
A behazudott nádkaszálás helyett kotrógépes nádaskitermelést folytattak. A nádasok teljes állományát felszámolták! Kiirtották a patakot kísérő természetes mocsári növényzetet és az erdő- és bokorlakó madárfajok számára kiemelt jelentőségű cserjéseket
– írják, és a cikkhez fotókat is mellékelnek.
„A patak anyagforgalmában létfontosságú mikrobiális és makrogerinctelen élőlényegyüttesnek otthont adó holtfát eltávolították a mederből, és medermélyítéssel segítették elő a víz gyors lefolyását.
Emiatt nem léphettek működésbe a patak természetes öntisztulási folyamatai,
amik biztosították volna, hogy a Mogyoródi-, majd a Szilas-patakba folyva tisztább víz kerüljön a Dunába az Északi Vízbázis mellett” – sorolja a portál a veszteségeket.
A Greenfo emlékeztetőül azt írja, hogy a budapestiek 70 százalékát ivóvízzel ellátó Északi Vízbázis a Szilas-patak torkolatától tart a dunakeszi szabadstrand vonaláig, tehát az Óceánárok-patak szennyezése közvetlenül érinti ezt a területet.
