- Külföld
- oroszország
- szabotázs
- balti-tenger
- tenger alatti kábelek
- finnország
- svédország
- litvánia
- áram
- gáz
- internet
- európai unió
- nato
- hajó
Putyin megtalálta Európa Achilles-sarkát, a tenger alatt jöhet a küzdelem

További Külföld cikkek
-
Hét csoda, amit Ferenc pápának tulajdonítanak
- Az elfogatóparancs ellenére sem sikerült elfogni Milorad Dodikot
- Egy európai főváros evakuálási tervet dolgozott ki orosz invázió esetére
- A Kreml-szóvivő megnevezte a feltételt, amely mellett Moszkva kész „azonnal” befejezni a háborút
- Több mint tízezer emberrel osztották meg véletlenül a Fehér Ház tervrajzát
Ilja Iljin, a finn parti őrség parancsnokhelyettese elsősorban tengeren rekedt emberekre vadászott, azonban egyre inkább a szabotázsra készülő tankhajók után kutat. A parancsnokhelyettes munkáját egy kisebb hadsereg támogatja: több tucat radar és kamera, számos járőrhajó, repülőgépek és helikopterek flottája, mindezt egy Belgium-méretű vízterület átfésülésének érdekében – írja a Politico.
Olyan gyanús viselkedés után kutatnak, amely veszélyeztetheti az európaiak internet- és áramellátását biztosító tenger alatti kábelek biztonságát.
A szabotázsakciókat még nem sikerült teljesen kiküszöbölni – Iljin szerint csak a Finn-öbölben az elmúlt 18 hónapban kétszer is történt hasonló. 2022 óta a Balti-tengeren legalább hat szabotázsgyanús esetet regisztráltak, 2023 óta pedig 11 ismert tenger alatti kábelt rongáltak meg.
Iljin szerint az ehhez hasonló esetek egyre gyakoribbá válnak. „Egyre inkább tudatában vagyunk a kockázatnak, és jelenleg próbáljuk kitalálni, hogyan tudnánk megfelelően reagálni” – tette hozzá.
A károk nem keltettek pánikot a társadalomban. A lámpák égve maradtak, a wifi továbbra is működött. Azonban felmerülnek a kérdések: Mi van, ha a következő akciók súlyosabbak lesznek? Mi van, ha Oroszország támadást indít Európa ellen? Mi van, ha ez már háborút jelent? – jegyzi meg a lap.
Egy negatív kimenetelű forgatókönyvet nem nehéz elképzelni. Írország három kábelszakadás következtében az áramellátásának akár a tizedét is elveszítheti. Az Európai Unió egyharmadát víz alatti vezetékeken keresztül Norvégia látja el gázzal. Bármelyik célpont megtámadása káoszt okozhatna.
„Egy új valóságnak vagyunk tanúi. Egyre több balti-tengeri incidensünk van, ami hatással lehet a piacokra, a fogyasztókra és a vállalkozásainkra is” – mondta Zygimantas Vaiciunas litván energiaügyi miniszter.
A hatóságoknak eddig nem sikerült egyértelműen bizonyítaniuk, hogy Moszkva állt az incidensek mögött. „De a jelenlegi körülmények között ezek következménye csak Oroszországnak kedvez” – tette hozzá Vaiciunas.
Oroszország számára a még minimális károkozással járó esetek is kedvezőek lehetnek, mivel tovább táplálják a nyugati bizonytalanságot, és elültetik azt a gondolatot, hogy Moszkva, ha akarja, könnyedén felboríthatja az európaiak mindennapjait.
Ezzel pedig Európa vizei új frontot jelenthetnek az Oroszországgal szemben vívott hidegháborúban. Az EU és a NATO versenyt fut a probléma kezelésével, és tartalék kábelek és drónok vásárlását, valamint a katonai felügyelet megerősítését tervezi.
Lényegében lehetetlen megállítani
2022 szeptemberében rejtélyes módon felrobbantották az Oroszországból Németországba tartó Északi Áramlat 2 gázvezetékeket. Az incidenst ukrán állampolgárokkal hozták összefüggésbe, a büntetőeljárás azonban még folyamatban van.

Az elmúlt három évben elszaporodtak a balti-tengeri szabotázsakciók, amelyek a Svédországot, Finnországot, Németországot, Lettországot és Észtországot összekötő távközlési, gáz- és energiahálózati összeköttetéseket sújtották. Néhány héttel ezelőtt a svéd partoknál ismét megrongáltak egy Berlint és Helsinkit összekötő kommunikációs kábelt.
A költségek rendkívül alacsonyak. „Lényegében csak meg kell vesztegetni egy kapitányt, hogy engedje le a horgonyt” – mondta Christian Bueger, a Koppenhágai Egyetem nemzetközikapcsolatok-professzora és tengerbiztonsági szakértője.
A célpontokat egy horgonnyal pedig könnyen el lehet érni, ugyanis a Balti-tenger átlagosan csak 52 méter mély, míg a Finn-öböl 38. Az adatkábeleket méretükből adódóan sem nagy feladat átvágni, Volker Wendt, az Europacable kereskedelmi szervezet főtitkára a lapnak elmondta, hogy nagyjából egy emberi kar vastagságúak és mindössze néhány kilogrammot nyomnak.
Az áram és a gáz szállításáért felelős kábeleket úgy tervezték meg, hogy a tenger mélyén uralkodó zord körülményekkel szemben ellenállók legyenek. A körülbelül egy méter széles kábeleket több szigetelő- és acélréteg védi, és akár 65 kilogrammot is nyomhatnak.
A fél méterrel a tengerfenék alá eltemetett kábeleket úgy építették, hogy 40 évig bírják, és ellenálljanak a halászhálók vonóhálóval történő behúzásának – de egy horgony közvetlen találatának nem. Pontosan ez történt az Eagle S hajóval, amely 100 kilométeren keresztül szántotta fel a tenger fenekét horgonyával, aminek következtében Finnország közelében több kábelt is elvágott.
Nem orosz szabotázs áll a Balti-tengeren történt kábelszakadások mögött
A tisztviselők szerint a kábelek sérülését egy véletlen baleset okozta.
Peter Jamieson, az Európai Tenger Alatti Kábelek Szövetségének alelnöke elmondta, hogy mintegy 80 javítóhajó áll rendelkezésre világszerte. Az adatkábelek esetében két hetet, míg az energia szállításáért felelős kábelek javítása akár több hónapot is igénybe vehet. A javítási költségek pedig 5 és 150 millió euró (2–61 milliárd forint) közé tehetőek.
Bueger szerint a kábelek átvágását lényegében lehetetlen megállítani. A Balti-tenger 400 ezer négyzetkilométeres területén halad át a világ teljes tengeri forgalmának a 15 százaléka, így a tengerészek, drónok és radarok nem tudnak minden hajót ellenőrizni.
Lehetetlen egyszerre mindenhol ott lenni
– mondta Marko Laaksonen, a finn haditengerészet műveleti vezérkari főnökének helyettese.
Eddig a nyugati hírszerzés szerint az incidensek egy része véletlen volt. Szakértők azonban szkeptikusan tekintenek azokra az esetekre, ahol Oroszország szövetségesei is érintettek, mint például a kínai felségjelzésű Yi Peng 3 tankerhajó, amely tavaly novemberben két tenger alatti kábelt szakított el.
Nick Childs, az International Institute for Strategic Studies agytröszt tengeri védelmi szakértője szerint a szabotázsokkal Moszkva elrettenteni és figyelmeztetni akarja a nyugati országokat, hogy ne nyújtsanak több támogatást Ukrajnának.
Kis befektetés, nagy jutalom
A tengeri szabotázsakciók eddig csekély zavarokat okoztak. Az EU villamosenergia-hálózata a világ legjobban összekapcsolt hálózatai közé tartozik, és a vállalatok redundáns összeköttetéseket építenek ki, hogy csökkentsék az esetleges ellátási hiányok kockázatát.
2024-ben Észtország bepillantást nyerhetett abba, hogy mi történhet egy súlyosabb szabotázs esetén, amikor az egyik kábel műszaki hibája miatt az energiaszámlák 10 százalékkal megugrottak – mondta Erkki Sapp, az ország állami tulajdonú Elering áramhálózat-üzemeltető igazgatósági tagja.
Sapp hozzátette, hogy képesek bármilyen, az energiainfrastruktúrával kapcsolatban felmerülő esemény kezelésére, azonban ha több ehhez hasonló hiba egyszerre jelentkezik, az ellátási hiányhoz vezethet.
A balti szomszédjához hasonlóan az Északi-tenger is viszonylag sekély – átlagosan mindössze 95 méter mélységű –, így Phuc-Vinh Nguyen, a párizsi székhelyű Jacques Delors Energiaközpont vezetője szerint hasonló szabotázsakciók fordulhatnak elő ott is.
Itt húzódnak a Norvégiát és az európai szárazföldet összekötő létfontosságú gázvezetékek.
Nguyen hozzátette, hogy amennyiben ezt az összeköttetést megrongálják, az ellátási zavarhoz és az árak kiugrásához vezetne. A központ vezetője szerint válsághoz vezetne, ha Moszkva a tél közepén vágna át egy Európát ellátó gázvezetéket. Az árak az egekbe szöknének, és az európai export is csökkenne. Európa és Oroszország jelenlegi kapcsolatát tekintve ez egy olyan „lehetőség, amelyet nem lehet kizárni” – mondta.
A védelem megerősítésén dolgozik a NATO és az EU
Januárban a NATO bejelentette, hogy az új „Balti Őrszem” program keretében fregattokat, tengeri járőrgépeket és egy haditengerészeti drónflottát telepít a régió megfigyelésére. Ez azt követően történt, hogy a szövetség tavaly új tengeri központot hozott létre a kritikus infrastruktúrák sebezhetőségének nyomon követésére.
Februárban az EU közölte, hogy az alapvető fontosságú kábelek védelmét célzó stratégia részeként 2027-ig további 540 millió eurót (221 milliárd forintot) fordít új infrastruktúrára, beleértve a tenger alatti kapcsolatokat is. Az EU azt is tervezi, hogy tartalékkábeleket, és külön javítóhajókat vásárol a hibák mihamarabbi elhárítására. Henna Virkkunen, az Európai Bizottság biztonságért felelős alelnöke elmondta, hogy az EU készen áll a tagállamok segítségére és támogatására.

A Balti-tengerrel határos országok kezükbe veszik a dolgokat
Finnország az energetikai infrastruktúra védelmét saját honvédelme részeként kezeli – mondta Sari Multala finn környezetvédelmi miniszter. Az ország a javítási kapacitások növelését tervezi.
Észtország és Litvánia a kritikus infrastruktúrát fenyegető, ám a felségvizeiken kívül tartózkodó hajók lefoglalását lehetővé tevő törvények elfogadását fontolgatja. Az Egyesült Királyság pedig olyan mesterségesintelligencia-rendszert indított, amely a hajók mozgására vonatkozó, nyilvánosan elérhető adatok alapján méri fel, hogy melyik hajó mekkora kockázatot jelent.
A nemzetközi jog szerint az országok kevés olyan hatáskörrel rendelkeznek, amelyek lehetővé tennék, hogy a számukra gyanús hajókat foglaljanak le a felségvizeiken kívül – mondta Sean Pribyl, a Holland & Knight nemzetközi tengerjogra szakosodott partnere.
A nemzetközi vizeken egy hajóra ugyanis az úgynevezett lobogó szerinti állam törvényei vonatkoznak. A jogi szakértő szerint jelenleg nincs olyan mechanizmus, amely arra kényszerítené az államokat, hogy együttműködjenek.
A Yi Peng 3 egy ilyen eset volt. Annak ellenére, hogy Svédország és Dánia között dokkolt, Peking megtagadta, hogy a helyi hatóságok teljes körű vizsgálatot folytassanak a hajóval kapcsolatban.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin 2022. július 31-én. Fotó: Contributor / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Áremelkedésre figyelmeztet az Egyesült Államokban a Shein és a Temu
Donald Trump vámjai az e-kereskedelemre is hatással vannak.
április 18., 06:18
- Külföld
Donald Trump hatalmas ígéretet tett Giorgia Meloninak
Több fontos téma is szóba került a két vezető megbeszélésén.
április 17., 20:37
- Külföld
Trumpék olyan tárgyalásba kezdtek, ami történelmet írhat
Ha viszont az amerikaiak elszámítják magukat, annak súlyos következményei lehetnek.
április 18., 06:20
- Külföld
Kína visszaütött a vámháborúban, az amerikai hadsereg is térdre kényszerülhet
Peking felfüggesztette bizonyos ritkaföldfém-ásványok és mágnesek exportját Amerikába.
április 17., 19:32
- Külföld
Az elfogatóparancs ellenére sem sikerült elfogni Milorad Dodikot
A politikus szerint a nyomozó hatóság törvényt sértett.
54 perce
- Külföld
A rejtély, amit hatmilliárd forint sem oldott meg – nem adják fel Madeleine McCann ügyét
Még több támogatást kaptak.
április 17., 21:12
- Külföld
Ferenc pápa térfélválasztásra szólította fel az emberiséget
Az egyházfő nagycsütörtöki gondolatait a Szent Péter bazilikában ezernyolcszáz pap hallgatta.
április 18., 07:43
- Külföld
A szlovák parlament elfogadta a civil szervezetekről szóló „orosz törvényt”
A parlament napokig vitázott a szövegen.
április 18., 06:22
- Mindeközben
Nem fogadták el olyannak, amilyen, ezért 17 milliót költött külsejére egy fiatal férfi
tegnap, 18:40
- Címlapon
Megfejtettük, hogy miért ideges Magyar Péter – a Magyar Nemzeti Bank szembesítette a vádakkal
Az Index birtokába jutott az a kérdéssor, amelyet a Magyar Nemzeti Bank küldött el Magyar Péternek.
9 perce
- Címlapon
A Kreml-szóvivő megnevezte a feltételt, amely mellett Moszkva kész „azonnal” befejezni a háborút
2 órája
- Külföld
Hárommillió gyermek halálát okozta, hogy nem hat a gyógyszer
A megelőzés legjobb módja a fertőzés elkerülése.
április 17., 15:40
- Külföld
Küszöbön a megállapodás, de Moszkva újabb offenzívára készül – Zelenszkij szerint Kína fegyverekkel segíti Putyint
április 17., 06:15
- Külföld
A Time magazin közzétette a 100 legbefolyásosabb emberének listáját
Meglepetések is akadnak a sorban.
április 17., 06:08
- Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság magyarázatot követel Magyarországtól Benjamin Netanjahu ügyében
Az ICC május 23-ig adott határidőt a válaszadásra.
április 18., 07:21
- Mindeközben
Egykori szépségkirálynő lesz a Mokka új műsorvezetője: „Nagyon tetszik nekem ez a műfaj”
tegnap, 13:47
- Mindeközben
Molnár Anikó terhességeiről vallott: „Nem ébredt fel bennem az anyai ösztön”
tegnap, 12:39
- Külföld
Vizsgálatot indított az MCC brüsszeli irodája ellen az EU
A bejelentés szerint a szervezet jogi kiskapukat kihasználva titkolja a költségvetését.
április 17., 10:03
- Külföld
Lehallgatásbiztos telefontokot ajánlottak a Magyarországra készülő európai parlamenti képviselőknek
A LIBE delegációja mindenre felkészült.
április 17., 13:32
- Külföld
Aggódnak az Európai Unió vezetői: Donald Trumppal tárgyal Giorgia Meloni
Az Egyesült Államok, az EU és az olasz kormányfő is profitálhat a helyzetből.
április 17., 10:52
- Külföld
Különleges engedményeket vezettek be az izraeli hadseregben
A szerződéses női katonák például többféle színű körömlakkot is használhatnak.
április 17., 07:15
- Külföld
Marco Rubio bejelentette a külföldi dezinformáció ellen küzdő szolgálat bezárását
A Global Engagement Center néven alapított cég régóta a republikánusok célkeresztjében volt.
április 17., 12:10
- Címlapon
Egy európai főváros evakuálási tervet dolgozott ki orosz invázió esetére
A lakosokat SMS-ben és szirénákkal értesítenék erről.
1 órája
- Külföld
Helyet követel a NAÜ az iráni-amerikai tárgyalásokon
Rafael Grossi: Nem hagyhatnak ki minket.
április 17., 15:23
- Külföld
A londoni orosz nagykövet semmi kivetnivalót nem talál abban, hogy a brit partoknál tengeralattjárókat figyelnek meg
A kémkedés tényét nem tagadta.
április 17., 09:58
- Címlapon
Jön az ítéletidő, az egész országra kiadták a figyelmeztetést zivatar és felhőszakadás miatt
A hegyek környezetében villámárvizek is előfordulhatnak.
1 órája
- Külföld
Tragédia Nápoly közelében, lezuhant egy felvonó kabinja, négyen meghaltak
Elszakadt a kötél.
április 17., 21:30
- Címlapon
Elesett Szolnok, felbolydult a vasúti közlekedés
Hatalmas késésekre számíthatnak az utasok.
1 órája
- Címlapon
A világ eddigi legsúlyosabb menekülthulláma várható az elfeledett háború miatt
Tízmilliónál is többen menekülnek.
tegnap, 21:09
- Külföld
Hamis dokumentumokkal próbáltak bejutni Németországba afgán menekültek
Az új kormány leállítaná a befogadási programokat.
április 17., 16:18