Ma dönthet az Országgyűlés az alaptörvény tizenötödik módosításáról. Ennek részeként rögzíthetik az alkotmányban, hogy a gyermekek testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének védelme, valamint a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogának védelme kiemelt jelentőségű alapvető jog, és ezzel arányos védelmet élvez - írja az MTI. Az alaptörvény módosításával azt is rögzítenék, hogy „az ember férfi vagy nő”, a születési nem pedig jogi értelemben nem változtatható meg. Az ezzel kapcsolatos problémákról Falus András Széchenyi-díjas genetikus, immunológus a Klubrádióban beszélt.
Az az állítás, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, biológiailag, tudományosan egyszerűen nem igaz - hangsúlyozta a genetikus. Hozzátette: természetesen az emberek döntő többsége ebbe a két nembe tartozik, van egy hozzávetőlegesen 0,8-2,5 százalékig terjedő úgynevezett interszex állapot.
Mi az interszexualitás?
Az interszexualitás előfordulása nagyon ritka, csak ezrelékekről, tízezrelékekről beszélhetünk. Több rendellenesség összefoglaló neve: alapvetően arról van szó, hogy ugyan a születendő gyerek neme nagyrészt eldől a fogantatáskor, amikor két ivarsejt egyesülésekor beindul az embrió fejlődése, a későbbiekben lehetnek problémák. Ezek akkor kezdődnek, amikor a nemi szervek fejlődése 6. és a 14. hét között beindul, ekkor ugyanis három terület fejlődését jól össze kell hangolnia a szervezetnek: az egyik a genetikai nem, tehát a kromoszómakészlet megjelenése, a másik az ivarszervek, tehát a herék és a petefészkek kialakulása, a harmadik a külső megjelenés, tehát a külső nemi szervek fejlődése.
E három terület épülése alapesetben egybeesik, tehát egy XX kromoszómájú magzatnak kívül és belül is női megjelenése lesz, míg egy XY kromoszómájú magzatok férfiak lesznek kívül és belül is. Ugyanakkor ha ebből a három paramétertől bármelyik eltér a másik kettőtől, interszexualitás alakul ki. Az állapotról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.
Vagyis ez a tervezett alaptörvény-módosítás, amelyik azt mondja ki, hogy az ember férfi vagy nő, az apa férfi, az anya nő, ez így nem igaz, ez ellent mond a tudomány megállapításainak - mondta Falus András genetikus. "Csak Magyarországon alsó hangon, ha az intervallumon belül mondjuk egy százalékról van szó, 9,5 millió emberrel kalkulálva 95 ezer embert nem tekintenének embernek" - hangsúlyozta a szakember. Hozzátette: az interszex állapot nem betegség, hanem változat. Egy olyan genetikai, hormonális, belső ivarszervekre vonatkozó jellegzetesség, amit nem lehet kórképnek mondani, ez változatot jelent.