Olyan történt a dollárral, ami a forint sorsára is hatással van
Deviza

Olyan történt a dollárral, ami a forint sorsára is hatással van

A korábbi években a dollár viselkedése remekül mutatta a kockázati hangulat alakulását, és ezt jól fel lehetett használni a forintpiaci trendek megértéséhez is. Trump elnökségével azonban valami nagyon elromlott a dollárban, és emiatt nagy kérdés, hová nyúlhatunk, amikor a forint irányára vagyunk kíváncsiak. Megmutatjuk, miért nem tölti be a dollár korábbi szerepét, és milyen indikátorokat érdemes figyelni, ha a kockázati hangulat alakulására vagyunk kíváncsiak.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja teljesen átrajzolta a gazdasági és befektetési körképet is. Esésnek indultak a kötvénypiac, az arany felé veszik az irányt a befektetők, miközben az amerikai kötvény csak félig-meddig szolgáltat menedéket most. Trump gazdasági háborújának bel- és külpolitikai következményeiről is sok szó esett már.

A korábbi években a dollár viselkedése remekül mutatta a kockázati hangulat alakulását és ezt jól fel lehetett használni a forintpiaci trendek megértésére is. Trump elnökségével azonban valami nagyon elromlott a dollárban és emiatt nagy kérdés, hova nyúlhatunk, amikor a forint irányára vagyunk kíváncsiak. Megmutatjuk, hogy a dollár miért nem tölti be korábbi szerepét és hogy milyen indikátorokat érdemes figyelni, ha a kockázati hangulat alakulására vagyunk kíváncsiak.

Mi volt eddig a dollár-forint kapcsolat?

Korábban a dollárindexet (amely az euró, a japán jen és más nagyobb devizákból összeállított kosarat jelenti) általában a befektetői hangulat megítélésére használták. Ennek alapja, hogy az Egyesült Államokat megbízható és biztonságos országként tartják számon. Ilyen esetekben, ha a dollár gyengül, az azt jelzi, hogy a befektetők kockázatvállalási hajlandósága magas: eladják dolláreszközeiket, hogy azokból kockázatosabb, de remélhetőleg magasabb hozamú eszközöket vásároljanak – például magyar forintot.

Az alábbi ábrán jól látható, hogy a dollárindex és az EUR/HUF közötti kapcsolat általában pozitív: amikor a dollár erősödik, a forint – többek között – az euróval szemben is gyengül. Ennek mértéke azonban nem állandó, mert a kapcsolatot egyidejűleg határozza meg az Egyesült Államok, az euróövezet és Magyarország gazdasági helyzete.

2020 óta mindössze egyszer fordult elő, hogy ilyen alacsony szintre csökkent a korreláció mértéke. Az orosz–ukrán háború kitörése és az energiaválság hatására a befektetők tömegesen menekültek a dollárba. Amikor az energiaválsággal kapcsolatos kockázatok kiárazódtak, a dollár gyengült, a forint pedig erősödni kezdett. Ez azonban csupán egy nagyon speciális eset volt.

Most azonban ismét azt látjuk, hogy a korrelációs kapcsolat rendkívül gyenge, szinte már negatív. Rövidebb időtávon – akár napon belül – gyakran tapasztaljuk, hogy nincs érdemi kapcsolat a két eszköz között: előfordul, hogy a forint erősödésével párhuzamosan a dollár is gyengül.

Ez lesz új normális?

A következő hetek és hónapok legfontosabb kérdése, hogy a dollár továbbra is be tudja-e tölteni menedékszerepét, vagy olyan trendek indultak el, amelyek ezt már lehetetlenné teszik. Az elmúlt időszakban Donald Trump gyakorlatilag háborút indított a fennálló gazdasági és kereskedelmi rendszer ellen – méghozzá egy olyan helyzetben, amikor az amerikai költségvetés állapota különösen aggasztó.

Ez pedig a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikával és a vámok fegyverként való használatával egy nagyon káros kombinációt alakítani ki egy olyan pillanatban, amikor éveken keresztül rengeteg külföldi tőke áramlott az USA-ba.

Trump elnöksége óta olyan folyamatok indultak el, amelyek hatására a külföldi befektetők fokozatosan leépítik amerikai pozícióikat. Ha úgy tetszik, a tőke hazafelé vette az irányt. Ilyen helyzetben a tőkeáramlások sokkal nagyobb hatással vannak a dollár árfolyamára, mint az, hogy a piaci hangulat éppen kedvező-e vagy sem. Ezt a jelenséget tovább erősíti, hogy a piac egyre inkább elkezdett azon morfondírozni, mennyire fenntartható az amerikai államadósság pályája.

Mindezek hatására az is elképzelhető, hogy a dollárindex és az EUR/HUF közötti kapcsolat tartósan megszűnik, és szélsőséges esetben akár negatív korreláció is kialakulhat.

Emiatt a jövőben a dollárindex nem megfelelő a kockázati hangulat megítéléséhez és nem lehet belőle forintpiaci következtetéseket levonni.

Ha a dollárindex már nem jó indikátor, akkor mi működik?

Mivel Amerikában mostanában meglehetősen furcsa dolgok történnek, ezért érdemes lehet inkább olyan indikátorok felé venni az irányt, ami erős kapcsolatban állnak a forinttal, de függetlenek az USA-tól. Az első ilyen indikátor természetesen a német tőzsde alakulása. A lenti ábrán jól látható, hogy legtöbbször negatív korreláció az EURHUF és a DAX között (bár ennek mértékében lehet nagy különbség). Ez azt jelenti, hogy

amikor a DAX esik, akkor az EURHUF emelkedik, azaz a forint gyengül az euróval szemben.

Hasonló elven működik a német 10 éves államkötvény is, amely szintén tekinthető biztonságos eszköznek. Látható, hogy az utóbbi időben újra érvényesül az az elv, hogy

ha a befektetők a biztonságos eszközöket keresik, akkor a német hozamok esnek, ilyenkor az EURHUF emelkedik, azaz a forint gyengül.

Amíg az Egyesült Államokban nem rendeződik a helyzet, addig érdemesebb inkább európai kockázati indikátorokat használni a forint piaci helyzetének értelmezéséhez. Ennek kapcsán érdemes egy pillanatra elidőzni azon, mit is látunk valójában. Bár sokan azt gondolták, hogy Trump elnöksége kedvező hatással lesz a piacokra, eddig nem ez tapasztalható. A német tőzsdeindexek egy szép, stabil emelkedő trendből néhány hét leforgása alatt a medvepiac határára estek vissza, miközben a német kötvényhozamok is jelentősen csökkentek a fokozódó bizonytalanság hatására.

Ezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy a forint az euróval szemben folyamatosan gyengül. Egyelőre még nem látni ennek a folyamatnak a végét, ehhez a Trump okozta káosz csökkenésére lenne szükség.

Rövid forint technikai kitekintő

A forint esetében több fontos ellenállás is elesett a héten, így nagy tér nyílt meg felfelé:

a jelenlegi bizonytalanságok közepette gyorsan a januári (és egyben idei) 416,7 forintos csúcsát kezdheti el ostromolni az EUR/HUF kurzusa.

EUR/HUF árfolyamának alakulása
2025. 01. 08.2025. 01. 20.2025. 02. 02.2025. 02. 13.2025. 02. 25.2025. 03. 10.2025. 03. 23.2025. 04. 03.396400404408412416
Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

Az euró-dollár estében is láthattunk egy trendtörést, 17 éves csökkenő trendből tört ki az árfolyam, ami további nagy utat nyitott a zöldhasú gyengülése előtt. A dollár kilátásaival az alábbi cikkünkben foglalkoztunk részletesen.

EUR/USD árfolyamának alakulása
2025. 01. 08.2025. 01. 20.2025. 02. 01.2025. 02. 12.2025. 02. 24.2025. 03. 09.2025. 03. 22.2025. 04. 02.1,011,031,051,071,091,111,13
Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!