
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja teljesen átrajzolta a gazdasági és befektetési körképet is. Esésnek indultak a kötvénypiac, az arany felé veszik az irányt a befektetők, miközben az amerikai kötvény csak félig-meddig szolgáltat menedéket most. Trump gazdasági háborújának bel- és külpolitikai következményeiről is sok szó esett már.
A korábbi években a dollár viselkedése remekül mutatta a kockázati hangulat alakulását és ezt jól fel lehetett használni a forintpiaci trendek megértésére is. Trump elnökségével azonban valami nagyon elromlott a dollárban és emiatt nagy kérdés, hova nyúlhatunk, amikor a forint irányára vagyunk kíváncsiak. Megmutatjuk, hogy a dollár miért nem tölti be korábbi szerepét és hogy milyen indikátorokat érdemes figyelni, ha a kockázati hangulat alakulására vagyunk kíváncsiak.
Mi volt eddig a dollár-forint kapcsolat?
Korábban a dollárindexet (amely az euró, a japán jen és más nagyobb devizákból összeállított kosarat jelenti) általában a befektetői hangulat megítélésére használták. Ennek alapja, hogy az Egyesült Államokat megbízható és biztonságos országként tartják számon. Ilyen esetekben, ha a dollár gyengül, az azt jelzi, hogy a befektetők kockázatvállalási hajlandósága magas: eladják dolláreszközeiket, hogy azokból kockázatosabb, de remélhetőleg magasabb hozamú eszközöket vásároljanak – például magyar forintot.
Az alábbi ábrán jól látható, hogy a dollárindex és az EUR/HUF közötti kapcsolat általában pozitív: amikor a dollár erősödik, a forint – többek között – az euróval szemben is gyengül. Ennek mértéke azonban nem állandó, mert a kapcsolatot egyidejűleg határozza meg az Egyesült Államok, az euróövezet és Magyarország gazdasági helyzete.

2020 óta mindössze egyszer fordult elő, hogy ilyen alacsony szintre csökkent a korreláció mértéke. Az orosz–ukrán háború kitörése és az energiaválság hatására a befektetők tömegesen menekültek a dollárba. Amikor az energiaválsággal kapcsolatos kockázatok kiárazódtak, a dollár gyengült, a forint pedig erősödni kezdett. Ez azonban csupán egy nagyon speciális eset volt.
Most azonban ismét azt látjuk, hogy a korrelációs kapcsolat rendkívül gyenge, szinte már negatív. Rövidebb időtávon – akár napon belül – gyakran tapasztaljuk, hogy nincs érdemi kapcsolat a két eszköz között: előfordul, hogy a forint erősödésével párhuzamosan a dollár is gyengül.
Ez lesz új normális?
A következő hetek és hónapok legfontosabb kérdése, hogy a dollár továbbra is be tudja-e tölteni menedékszerepét, vagy olyan trendek indultak el, amelyek ezt már lehetetlenné teszik. Az elmúlt időszakban Donald Trump gyakorlatilag háborút indított a fennálló gazdasági és kereskedelmi rendszer ellen – méghozzá egy olyan helyzetben, amikor az amerikai költségvetés állapota különösen aggasztó.
Ez pedig a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikával és a vámok fegyverként való használatával egy nagyon káros kombinációt alakítani ki egy olyan pillanatban, amikor éveken keresztül rengeteg külföldi tőke áramlott az USA-ba.
Trump elnöksége óta olyan folyamatok indultak el, amelyek hatására a külföldi befektetők fokozatosan leépítik amerikai pozícióikat. Ha úgy tetszik, a tőke hazafelé vette az irányt. Ilyen helyzetben a tőkeáramlások sokkal nagyobb hatással vannak a dollár árfolyamára, mint az, hogy a piaci hangulat éppen kedvező-e vagy sem. Ezt a jelenséget tovább erősíti, hogy a piac egyre inkább elkezdett azon morfondírozni, mennyire fenntartható az amerikai államadósság pályája.
Mindezek hatására az is elképzelhető, hogy a dollárindex és az EUR/HUF közötti kapcsolat tartósan megszűnik, és szélsőséges esetben akár negatív korreláció is kialakulhat.
Emiatt a jövőben a dollárindex nem megfelelő a kockázati hangulat megítéléséhez és nem lehet belőle forintpiaci következtetéseket levonni.
Ha a dollárindex már nem jó indikátor, akkor mi működik?
Mivel Amerikában mostanában meglehetősen furcsa dolgok történnek, ezért érdemes lehet inkább olyan indikátorok felé venni az irányt, ami erős kapcsolatban állnak a forinttal, de függetlenek az USA-tól. Az első ilyen indikátor természetesen a német tőzsde alakulása. A lenti ábrán jól látható, hogy legtöbbször negatív korreláció az EURHUF és a DAX között (bár ennek mértékében lehet nagy különbség). Ez azt jelenti, hogy
amikor a DAX esik, akkor az EURHUF emelkedik, azaz a forint gyengül az euróval szemben.

Hasonló elven működik a német 10 éves államkötvény is, amely szintén tekinthető biztonságos eszköznek. Látható, hogy az utóbbi időben újra érvényesül az az elv, hogy
ha a befektetők a biztonságos eszközöket keresik, akkor a német hozamok esnek, ilyenkor az EURHUF emelkedik, azaz a forint gyengül.

Amíg az Egyesült Államokban nem rendeződik a helyzet, addig érdemesebb inkább európai kockázati indikátorokat használni a forint piaci helyzetének értelmezéséhez. Ennek kapcsán érdemes egy pillanatra elidőzni azon, mit is látunk valójában. Bár sokan azt gondolták, hogy Trump elnöksége kedvező hatással lesz a piacokra, eddig nem ez tapasztalható. A német tőzsdeindexek egy szép, stabil emelkedő trendből néhány hét leforgása alatt a medvepiac határára estek vissza, miközben a német kötvényhozamok is jelentősen csökkentek a fokozódó bizonytalanság hatására.
Ezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy a forint az euróval szemben folyamatosan gyengül. Egyelőre még nem látni ennek a folyamatnak a végét, ehhez a Trump okozta káosz csökkenésére lenne szükség.
Rövid forint technikai kitekintő
A forint esetében több fontos ellenállás is elesett a héten, így nagy tér nyílt meg felfelé:
a jelenlegi bizonytalanságok közepette gyorsan a januári (és egyben idei) 416,7 forintos csúcsát kezdheti el ostromolni az EUR/HUF kurzusa.

Az euró-dollár estében is láthattunk egy trendtörést, 17 éves csökkenő trendből tört ki az árfolyam, ami további nagy utat nyitott a zöldhasú gyengülése előtt. A dollár kilátásaival az alábbi cikkünkben foglalkoztunk részletesen.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Feltűnt a USS William P. Lawrence rakétás romboló Kína partjai közelében, Peking ideges
Haditengerészeti és légi erőket küldött az amerikai hadihajó megfigyelésére.
Megszólalt a sokkoló terrortámadásról az atomhatalom vezetője
A régi rivális felé mutogatnak.
Drágább lett a Kit-Kat és a Nescafé, de van, akinek ez jó hír
Örülhetnek neki a Nestlé befektetői.
Nagyot fejlődött az elmúlt két évben a villamosenergia-hálózatok digitalizációja
Balasa Levente, Siemens Zrt.: „ha nem én ütemezem a karbantartást, a karbantartás fog engem”.
Visszadobták az ukránok Trump békejavaslatát, súlyos támadás érte Kijevet - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Megdöbbentő felfedezés: vastagbélrákhoz vezethet egy ismert baktériummal való fertőződés
A gyermekkori fertőzés az 50 év alatti felnőtteket veszélyezteti.
Hamarosan elérjük a lélektani határt az államadósságban
Az IMF szerint még ebben az évtizedben a világ GDP-jével tartoznak az államok.
Elromlott a hangulat a tőzsdéken, jelentős mínuszban a DAX
Lefelé vette az irányt a magyar piac is.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen
Amit a unit linked biztosításokról tudnod kell(ett volna)
Hogy mennyire nem felesleges írni a pénzügyi termékekről újra és újra, az a múlt heti cikk hozzászólásaiból derül ki, akár itt, akár a Facebookon. Hiába volt róla már számtalanszor sz


- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
- Itt a halállista: ezeket a befektetéseket kerüld most
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.