A Szolnok melletti Alcsi-Holt-Tiszán elkezdték befogni az inváziós teknős fajokat. Ezt speciális csapdákkal végzik a vízpartok közelében. Az akcióra, melyet jóváhagyott a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, azért van szükség, mert ezek a teknősfajok kiszorítják az egyetlen őshonos magyar teknőst (mocsári teknős), valamint jelentős károkat okoznak a süllőfészkekben is.
A csapdákat kihelyező Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület közölte: aki találkozik ezekkel az eszközökkel, ne piszkálja, ne rongálja és ne vigye el őket, hiszen azok a szakemberek munkaeszközei, amiket egyébként naponta ellenőriznek, és szükség szerint áthelyezik őket.
A befogó csapdákat már tavaly is kihelyezte a szervezet, elsősorban a Mississippi tarajosteknősök kivadult egyedei és az ékszerteknősök ellen vetik be őket. Ha mocsári teknőst fognak, azt szabadon engedik, a többi állatot tavaly a jászberényi állatkertbe vitték.
Alább egy videó arról, hogyan működik a csapda – a videó második felében az is látszik, milyen egy magyar mocsári teknős és miben különbözik az invazív fajoktól.