promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ismeretlen magyar városokat találtak Ázsiában, ez a nevük

Ismeretlen magyar városokat találtak Ázsiában, ez a nevük

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Három Magyarország is létezhetett egy időben? Különös elmélet látott napvilágot.

A magyarság eredete kapcsán konkrét történelmi tények állnak rendelkezésre, ugyanakkor azt nagyon nehéz megállapítani több mint ezer év távlatából, hogy a vándorlások kora alatt hol és mekkora népcsoportok szakadtak le – vagy egyáltalán el sem indultak a nagy felfedezésekre.

Ez már közel 800 évvel ezelőtt is érdekelte a kalandozó krónikásokat, köztük Julianus barátot is, aki hittérítőként próbálta kiterjeszteni a kereszténységet és a pápai fennhatóságot. Nem volt egyszerű dolga, hiszen mire eljutott a Volga-menti ősmagyarokhoz, már csak ő maradt, társai visszafordultak vagy meghaltak a kihívásokkal teli út során.

Julianus viszont felfedezett egy csoportot, akik még mindig magyarul beszéltek és az ősi pogány hagyományokat követték. Nagy harcosok voltak, a mongolokat is megszorongatták, ám a messziről jött vendéget barátként fogadták. Amikor azonban később Julianus visszatért hozzájuk, a mongolok már felégették a Magna Hungaria néven emlegetett őshazát.

Tényleg létezett egy harmadik ősmagyar csoport is?

Julianus barát mellett egy másik domonkos-rendi szerzetes, Ottó is útnak indult, és ő is beszámolt a „keleti magyarokról”, ám olyan beteg volt, hogy már nem tudta befejezni krónikáját, meghalt, mielőtt részletezhette volna tapasztalatait.

Mégsem volt közük a magyarokhoz

Legnagyobb településük a Madzsar nevet kapta, melynek fénykora a 14. században lehetett, de ennél már jóval régebben létezett, és egy 1700-as évekből származó krónika, a Derbend története is megemlítette, Ulu (Nagy) és Kicsi (Kis) Madzsar városaként, amely fontos szerepet töltött be a 8. századi arab-kazár háborúban is.

A legenda szerint a magyarok őshazája a Volga és Káma folyók vidékén lehetett, innen többször szétválva az egyik csoport végül Perzsia felé indult, míg a másik, a honfoglaló magyarok a Kárpát-medence irányába.

Még az 1700-as években is beszámoltak a városról, aminek a 20. századra már csak a romjait találták, a kutatások során pedig végül rájöttek, hogy a madzsar kifejezés egészen mást jelent, és a csoportnak nem lehetett köze a honfoglaló magyarokhoz.

Az őshazával kapcsolatosan számos elmélet született, mint ahogy ebben a videóban is szó esik ezekről:

Forrás: 24.hu, Rubicon