nlc.hu
Életmód
Utcai zaklatás

Mondj nemet az utcai zaklatásra!

Az utcai zaklatás nem bók, nem egy ártatlan vicc. Valós társadalmi probléma, mely félelmet és bizonytalanságot kelt a nőkben. A L’Oréal Paris elkötelezetten küzd a zaklatás minden formája ellen. Egyedülálló online Stand Up tréningjük mindössze 10 perc alatt segít elsajátítani azokat a technikákat, amelyekkel biztonságosan reagálhatunk, ha szexuális zaklatás áldozatai vagy tanúi vagyunk.

Megdöbbentő kampányok ‒ mindegyik célja az edukáció

Számos társadalmi kezdeményezés létezik világszerte, amelyek célja felhívni a figyelmet arra, hogy sem a ruha, sem a smink nem tehet senkit szexuális zaklatás áldozatává. Van, ahol finomabb módszerekhez nyúlnak a szervezők, de van, ahol egészen provokatív módon üzennek: a zaklatással és a zaklatókkal szemben is zéró tolerancia van érvényben.

1. Stand Up program

A L’Oréal Paris 2020. március 8-án indította útjára az utcai zaklatások elleni programját, a Right To Be (korábbi nevén Hollaback!) civil szervezettel együttműködve. A Stand Up program célja az utcai zaklatások elleni küzdelem és a közösség tagjainak felkészítése a biztonságos beavatkozásra ilyen helyzetekben.

A Stand Up tréning célja, hogy növelje az emberek magabiztosságát és képességét az utcai zaklatások kezelésében, legyenek akár szemtanúk, akár áldozatok. A programhoz bárki csatlakozhat, aki szeretné elsajátítani az 5D módszert és hozzájárulni a biztonságosabb nyilvános terek kialakításához. A tréning elvégzése egyszerű és gyors: mindössze 10 perc alatt megtanulhatók a technikák. A program elérhető online, így bárki számára hozzáférhető, aki szeretne tenni a zaklatások visszaszorítása érdekében.

2. Mit viseltél? tárlat („What were you wearing?”)

A kiállítás az áldozathibáztatás ellen lép fel azzal, hogy bemutatja a szexuális zaklatás és erőszak túlélőinek az incidensek idején viselt ruházatát. A tárlat látogatói azonnal szembesülhetnek a szomorú valósággal: a zaklatás nem az áldozat öltözködésén múlik. Az első ilyen kiállítást 2013-ban rendezték meg az Egyesült Államokban, és azóta világszerte több helyen is bemutatták.

3. „SlutWalk” mozgalom

A 2011-ben Torontóban indult mozgalom célja, hogy tiltakozzon az ellen a nézet ellen, hogy a nők öltözködése indokolhatja a szexuális zaklatást vagy erőszakot. A résztvevők gyakran provokatív ruházatban vonulnak fel, hogy hangsúlyozzák: a ruha nem egyenlő a beleegyezéssel.

4. „Time’s up” kezdeményezés

Bár nem kifejezetten a ruházatra fókuszál, a kezdeményezés hangsúlyozza, hogy semmilyen körülmény nem igazolhatja a zaklatást. A mozgalom 2018-ban indult Hollywoodban, és legfőbb célja a munkahelyi szexuális zaklatás és diszkrimináció elleni küzdelem.

5. „#metoo” mozgalom

2006-ban indult Tarana Burke aktivista kezdeményezéseként, majd 2017-ben vált világszerte ismertté, amikor Alyssa Milano színésznő arra biztatta a zaklatás áldozatait, hogy a „Me Too” (Én is) hashtaggel osszák meg tapasztalataikat. A mozgalom célja a szexuális zaklatás és erőszak elleni fellépés, valamint a túlélők támogatása és a társadalmi párbeszéd előmozdítása.

Fotó: profimedia

A változás a szemléletformálásnál kezdődik

Sokan még ma is úgy vélik, hogy a kihívó öltözködés vagy a feltűnő smink egyfajta „felhívás” a szexuális közeledésre. Amíg azonban emiatt bárkiben is sérül az egyéni önkifejezés szabadsága és a biztonságérzet, addig szemléletváltásra van szükség. Főleg a fiatalabb generációk körében elengedhetetlen törekvés, hogy felszámoljuk a szexuális zaklatással kapcsolatos tévhiteket és megelőzzük az áldozathibáztatást.

Ezeket feltétlenül tisztázd gyermekeddel!

  • A beleegyezés az egyetlen igen: egy mélyen beivódott tévhit az, hogy egy rövidebb szoknya vagy egy merészebb smink automatikusan nyitottságot jelent az intim közeledésre. A valóságban azonban mindig csak a kifejezett beleegyezés számít. Teljesen mindegy, mit viselsz – az erőszak nem lehet függvénye a ruházatnak vagy a sminknek. Bárki, bármikor bárkinek mondhat nemet.
  • Mondj nemet az áldozathibáztatásra: az áldozat hibáztatása igazságtalan és veszélyes szemlélet, amely normalizálja az elfogadhatatlan viselkedést. Ha a társadalom azt tanítja a fiataloknak, hogy a zaklatás az áldozat megjelenése vagy viselkedése miatt történik, azzal nemcsak az áldozatokat tesszük felelőssé, de a zaklatókat is felmentjük.
  • Az utcai zaklatás is zaklatás: sok fiatal úgy nő fel, hogy azt hallja: az utcai beszólás vagy a füttyögés mindössze „ártatlan bók”. Ezek a módszerek valójában a hatalmi kontroll eszközei, melyek kiszolgáltatottá teszik az áldozatot, és ugyanolyan következményekkel járhatnak az érintettekre, mint a súlyosabb zaklatások.
  • A tisztelet és az egyenlőség alapérték: ha a fiatalokat megtanítjuk arra, hogy a tisztelet minden embernek kijár, és senki sem kezelhető tárgyként vagy birtokként, akkor végre felnőhet egy olyan generáció, amely képes tisztán látni a határokat, és nem engedi meg a zaklatás kultúrájának tovább élését.

Fotó: profimedia

Stand Up program ‒ 10 perc alatt az utcai zaklatás ellen

A Stand Up program célja az utcai zaklatások elleni küzdelem és a közösség tagjainak felkészítése a biztonságos beavatkozásra ilyen helyzetekben. A program központi eleme egy 10 perces online tréning, amely az úgynevezett „5D módszert” tanítja meg a résztvevőknek.

Az 5D módszer lépései:

1. Elterelés (Distract): Figyelemelterelő technikák alkalmazása a zaklatás megszakítására, például egy egyszerű kérdés feltétele az áldozatnak.

2. Közvetlen beavatkozás (Direct): Határozott fellépés a zaklatóval szemben, ha a helyzet biztonságos és megfelelő.

3. Delegálás (Delegate): Segítség kérése másoktól, például hatóságoktól vagy a közelben lévő személyektől.

4. Dokumentálás (Document): A zaklatás rögzítése, például videó vagy írásos feljegyzés formájában, az áldozat beleegyezésével.

5. Késleltetés (Delay): Az áldozat támogatása a zaklatás után, például megkérdezni, hogy van-e szüksége segítségre.

Eddig 37 országban indították el a Stand Up programot, és világszerte közel 800 000 embert képeztek ki. A résztvevők 97%-a nyilatkozott úgy, hogy a képzés után képes beavatkozni, ha utcai zaklatás szemtanúja lesz.

Szponzorált tartalom
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top