-
Megelőzhető vagy kezelhető-e a csontritkulás gyógyvizes fürdőzéssel?
-
Milyen fürdőgyógyászati eljárások ajánlottak, és melyeket érdemes óvatosan alkalmazni?
Magyarországon körülbelül egymillió embert érint a csontritkulás. A jó hír viszont az, hogy ez a betegség könnyen kimutatható egy gyors, fájdalommentes vizsgálattal, az úgynevezett DEXA-val. Emellett több árulkodó tünetre és kockázati tényezőre is érdemes odafigyelni.
Az orvosok a tünetek közé sorolják a hát- és deréktáji fájdalmat, a nem egyértelmű eredetű hasi panaszokat, valamint a testmagasság csökkenését. A csontritkulás gyanúja akkor is felmerülhet, ha kis traumára bekövetkező csonttörés történik. Továbbá a vékony testalkat, a pajzsmirigy rendellenességei, illetve a tartós szteroid vagy véralvadásgátló szedés is fokozza a kockázatot.
Fontos tisztázni, hogy a gyógyvíz önmagában nem elegendő a csontritkulás megelőzésére vagy kezelésére. A gyógyfürdős kezelések inkább a betegséghez társuló mozgásszervi panaszok – például hát- és derékfájdalom, izomfeszülés – enyhítésére alkalmasak.
A csontritkulás kiegészítő kezeléseként számos fürdőgyógyászati lehetőség elérhető: például az iszappakolás (erről itt olvashat részletesebben), a gyógymasszázs, különféle elektroterápiák, lézeres kezelések és a szénsavas kádfürdő. Kiemelt szerepe van a gyógytornának – akár szárazföldön, akár vízben –, amely serkenti a csontépítő sejtek működését, csökkenti a fájdalmat, és javítja az izomerőt és az egyensúlyt, ezáltal mérsékelve az elesések és csonttörések kockázatát.
Bizonyos fürdőgyógyászati eljárások azonban csak nagy körültekintéssel javasoltak csontritkulás esetén. Ilyen a súlyfürdő és a víz alatti vízsugármasszázs.
Hogyan előzhető meg a csontritkulás? A megelőzés szempontjából a szakemberek a megfelelő D-vitamin szint fenntartását, a kalciumban gazdag étrendet, valamint a dohányzás és az alkohol, koffein és szénsavas üdítők fogyasztásának mérséklését javasolják. Ajánlott mozgásformák közé tartozik a séta, a kocogás és az aerobik – vagyis minden olyan tevékenység, amely során a gravitáció függőleges irányban hat a testre. Az úszás és a gyógyvizes medencefürdő pedig kiegészítő jelleggel segíthet a csontritkulás következtében kialakuló ízületi és izomfájdalmak enyhítésében.
Illusztráció: a berettyóújfalui Bihar Termálliget Gyógy- és Strandfürdő