
Dél-Koreában a magyarokról olyat írtak, amitől azonnal összerezzenünk
Olvass tovább...
Mágikus sírt bolygattak meg Magyarországon gyárépítés közben, kár volt hozzányúlni?
Egyre másra találnak izgalmas leleteket Magyarország legnagyobb, de egyben leggyérebben lakott vármegyéjében, Bács-Kiskunban. Példának okáért csak a Duna vonala mentén is gyakoriak a szenzációs lelet együttesek. Az elmúlt egy-két évtizedben olyan nagy jelentőséggel bíró munkákat végeztek több helyen is, hogy hihetetlen leletek kerültek elő. Kalocsán, a székesegyház felújításakor szinte nem is tudtak olyan helyre nyúlni, ahol ne találtak volna valami réges-régi kincset.
Olvass tovább...
Most egy kicsit északabbra, Dunavecse került a régészeti szempontból érdekes célkeresztbe. Egy vidéki elektronikai üzem gyárbővítésének előkészületei során találtak jelentős leleteket, az ásatás pedig további értékes információkkal szolgált a környék etnikai változatosságát illetően a honfoglalás kora előtti időszakból. Többek között szarmata sírokat fedeztek fel (de találtak emberi civilizációra utaló nyomokat a neolitikumból és a bronzkorból is), amelyeket már elsőre római korból valónak eredeztettek. A szakemberek becslései szerint a sírok elrendezése, és azok tartalma alapján valamikor a III. vagy IV. évszázadból valók a fennmaradt leletek.
egészen pontosan negyven sírhelyt tártak fel egy meghatározott sugarú körben, a korabeli szarmata hagyományoknak megfelelően. Abban pedig a régészek is egyetértetek, hogy a feltártak között a legérdekesebb nem valamelyik babonás elrendezésű végső nyughely volt.
Olvass tovább...
Ugyanis a szakemberek szerint mind közül kiemelkedett egy férfi és egy nő közös sírja. Ebben a kutatók nem más találtak a személyes tárgyaik és csecsebecséik között, mint egy római eredetűnek tulajdonított társasjátékot, amihez dobókockák tartoztak egykoron. Arról nincs hír, hogy a férfi és nő párosa egykoron milyen kapcsolatban lehetett egymással, bár a szarmata szokásokat figyelembe véve minden bizonnyal élettársak lehettek.
Pontosabban az egyik sírban két hatalmas, malomkőszerű tárgyat találtak. Esélyes, hogy ez a két kő az elhunytra fektetve került a sírba fektetésre, így biztosítva mágikus és akár fizikai védelmet a halott túlvilágon tartására. A mágia használatával könnyen lehet, hogy ennek a személynek a dühös szellemét akarták korában tartani. Reméljük a sír megbolygatásával semmilyen átok nem fog elszabadulni.
Továbbá a beszámoló szerint, ami a kalohirek.hu weboldalon olvasható, a legtöbb férfisírból kard és lándzsa, a női sírokból ékszerek – köztük féldrágakövekből és korallból készült darabok –, tükrök és madáralakos ruhakapcsoló tűk kerültek elő.
De kik is voltak ezek a bizonyos szarmaták?