A brit kormány honlapján jelent meg az a figyelmeztetés, amely nemcsak az angolok, hanem minden európai polgár számára figyelemfelkeltő lehet, akik a jövő hétvégi húsvéti ünnepek idején terveznek útnak indulni.

Nagy-Britannia azért int óvatoságra, mert valószínű, hogy a keresztény ünnepen terroristák kísérelnek meg támadásokat Ausztriában.

Az osztrák belügyminisztérium viszont azzal nyugtatja a kedélyeket, hogy nincs konkrét bizonyíték a fenyegetettségre, ráadásul az Egyesült Királyság figyelmeztetése számos más országra is vonatkozik, így Németországra, Franciaországra, Belgiumra és Svédországra is. 

A németeknél viszont szombaton újabb támadás történt a fővárosban, amely két ember halálát idézte elő. 

Templomok környékén vagy a metrón is lecsaphatnak

A Kronen Zeitung szerint az ausztriai turizmus virágkorát éli, a húsvéti nagyhéten telt házasok a szállodák, éttermek, az előfoglalások alapján rengeteg brit turista is készül nyugati szomszédunkba. 

Ám a brit kormány vészharangot kongatott: közlésük szerint a terrorista indíttatású támadások „válogatás nélkül” irányulhatnak a külföldiek által gyakran látogatott helyek ellen.

Több lehetséges célpontot említenek: így például a tömegközlekedést, a nemzeti és nemzetközi közlekedési csomópontokat (például a repülőtereket), kormányzati épületeket, továbbá a zenei, sport- és kulturális rendezvényeket, illetve a templomokat.

Nemcsak Ausztriában lehet kockázatos a húsvét

A nagy figyelmet keltő felhívás mögött alapvetően az áll, hogy az osztrákoknál még mindig a második legerősebb, narancssárga fenyegetettségi fokozat érvényes, illetve, hogy nemrég meghiúsult támadási tervekről, és a februári villachi késes merényletről számoltak be a hatóságok.

Az osztrák belügyminisztérium szerint ugyanakkor Németország és Franciaország nagyobb veszélyben van, illetve a svédeknél és a belgáknál is hasonló veszélyességi besorolás van érvényben.

Hangsúlyozták: a Hamász Izrael elleni támadása óta országszerte fokozott rendőri jelenlét van a közterületeken, és húsvétkor is erre kell számítani a nagy rendezvényeken, például a fesztiválokon és a piacokon is – idézi a Der Standard a belügyi közleményt.

Kést rántottak a németeknél, sokkot kaptak a közlekedők

Nem túl bíztató, hogy a hétvégén ismét felborzolta a kedélyeket egy késes támadás Németországban.

Ahogy arról a Berliner Zeitung beszámol: szombaton a fővárosban egy szír férfi konyhakéssel szíven szúrt egy német állampolgárt a Sophie-Charlotte-Platz metróállomáson, az elkövetőt a rendőrök lelőtték.

Az ügyészség vasárnap azt közölte, hogy egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a 43 éves támadó terrorista lenne vagy iszlamista támadást követett volna el, bár a két férfi korábban nem ismerte egymást, tehát vélhetően nem egy esetleges vita eszkalálódott közöttük.

A forgalmas napszakban Charlottenburgban történt esetnek számos szemtanúja van, akik szerint a két férfi a metrón szólalkozott össze, majd a peronon történt a leszámolás, amelybe a német áldozat a helyszínen belehalt. A feketébe öltözött elkövető ezután a késsel hadonászva elmenekült a metróállomásról, a szemtanúk szerint úgy tűnt, mintha kábítószer befolyása alatt lenne. Később megfenyegette az őt üldöző rendőröket is, amire több lövést kapott válaszul.

Mivel rengeteg arra utazó sokkot kapott, volt, aki utóbb kórházi kezelésre is szorult, az eset pontos körülményeit és a rendőrség szakszerűségét még vizsgálják – írja a lap.

Az új kormány a háttérben nyitott az AfD felé?

A történtek megerősítik a leendő kormánykoalíciót, hogy szükség van a menekültügyi politika szigorítására Németországban, hogy visszaállítsák a lakosság bizalmát.

Mint megírtuk, a Merz-féle kabinet több intézkedést tervez a migráció visszaszorítására, ám ezt fokozódó politikai ellenszélben vihetik végbe: a Ruhr24 legújabban arról ír, hogy a Zöldek máris támadják az új terveket, amelyek a kitoloncolások fokozásáról, a határok lezárásáról és a szigorúbb hatósági fellépésről szólnak.

A Zöldek szerint márpedig ez kísértetiesen idézi a szélsőjobboldalinak tartott AfD választási programját, amely „remigrációt” hirdetett.
  
Ricarda Lang zöldpárti politikus szerint gyanús, hogy a friss a koalíciós megállapodás konkrét intézkedései mögött felismerhetők a populista párthoz való közeledés jelei, ami szerinte amiatt van, mert a legutóbbi közvéleménykutatások szerint az AfD népszerűsége már egy szinten van a kerszténydemokrata kormánypárttal.